Jump to content

Review-uri si impresii de la proprietari (Tayron)


Andrei_72
 Share

Postare recomandată

In acest topic pot posta review-uri si impresii DOAR PROPRIETARII modelului Volkswagen Tayron.

Rolul topicului este de a centraliza opinii bine conturate, formate pe parcursul utilizării pe lunga durata. 
NU sunt permise exprimări de opinii rezultate din vizionarea modelului sau efectuarea unui test-drive.
Persoanele interesate vor putea adresa întrebări posesorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

IMG_8681.thumb.jpeg.5516e2036fafe3ca5798b7f9815ffc5e.jpegSalutare! 

Dețin varianta PHEV 272 cp, de aproximativ 5 luni. Echiparea R Line

Alb (oryxwhite pearleffect)

 

Pachetele :

Faruri IQ.Light HD Matrix

Infotainment Discover Pro Max

Jante Leeds 20"

Black Style

Family

Iarna Plus

IQ Drive

R exclusive

Servodirectie progresiva

Sistem TPMS

Rulare pur electrica, are autonomie de 100km +, am reușit sa fac 110 dar greu. Pt rulajul de zi cu zi, as spune un 100km. În modul hybrid, apare consumul de benzina, care nu mi a depășit 3-4% în situația în care mai ai ceva curent în baterie, după ce s a dus curentul din baterie, consumul creste undeva la 6-6.5%

Spațiul atât la șofer cat și la pasageri este foarte bun, poziția la volan mie mi se pare f bună, ce nu mi place, sunt scaunele R Line, care nu ți dau voie sa te miști mai deloc pe scaun, au aripioarele acelea la șezut, care te țin în scaun cam fix, poate este și o varianta buna în caz de impact. Sistemul infotaiment este foarte ușor, răspunde foarte bine la comenzi, iar legat de ce spuneau colegii de mai sus : zvacul într-adevăr nu este fenomenal, dar doar dacă mașină folosește motorul termic, fiind unul de cilindree mica, în momentul când ai curent în baterie, se simte ca te ajuta foarte mult. Nu este o mașină pt pasionații de turații, tind sa cred ca este o mașină mai mult pt familii, nu exceleaza dar nici nu dezamăgește, spațiul în portbagaj este suficient pentru cam orice, plus ca are ceva compartimente în laterale și sub podea, geamurile sunt duble, laminate, dar într-adevăr, antifonarea mi se pare foarte slaba (dacă claxonezi, ai impresia ca au montat claxonul sub bord, se aude foarte tare și prost), zgomotul motorului este prezent în mașină, în rest senzori, sisteme de asistenta etc sunt destule pentru orice nevoie. DCC Pro a fost interesant la început, acum am setat o pe comfort și asa a rămas. 

Modificat de Archimedes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu intenționez să comand spre sfârșitul anului o configurație foarte apropiată de ce ai tu.

Mă interesează, dacă ai apucat să testezi, care este consumul în regim de autostradă la 130/150/170 km/h.

Cum e încărcarea DC? Ai folosit-o la drumuri lungi?

Ai scaunele R standard sau pe cele ErgoActive de piele?

Mă surprinde ce spui despre antifonare; la drive-test nu mi s-a părut așa rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut 1000km cu ea fără incarcare, în modul "hybrid", consumul a fost de 6-6.5%, drumuri județene, serpentine, deal, vale, drumuri uzuale. Pe autostrada, dacă depășești 120km/h, pornește motorul pe benzina, indiferent ca ai setarea pe full electric. N am încercat incarcarea DC, scaunele sunt R line, și este un singur model, cele cu tetiera integrata în scaun. Nu am vrut piele ca am experiente neplăcute de la celalalte mașini. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am decis sa schimb stergatoarele, am trecut la Bosch Aerotwin; ca si la Golf 8, din fabrica vin niste porcarii.

AM doar 3000 km.

Acum e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

pentru cei care ati utilizat suficient masina: am un greiere enervant in zona din fata dreapta; nu imi dau seama daca e in stalp sau in bord in zona grilei de ventilatie; mai ales la pornire la rece, zumzaie deranjant; parca asa a fost de la inceput dar repet dimineata la rece chiar devine deranjant; ati patit si voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica clusterul din partea superioara a parbrizului, sa nu fie de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

REGULAMENTUL VW FORUM INTERZICE CITAREA ULTIMEI POSTARI!

 

Multumesc frumos de raspuns, acum am vazut; dar poti fi mai exact? nu sunt f tehnic

 

Cert e ca sunt satul de modul in care dealerii VW din Bucuresti trateaza acest model; majoritatea invoca ca nu au statistica destula, se uita cu rezerve la orice zici... nu doar greierele e problema, ci si oglinda interna retrovizoare care pica/ se orienteaza in jos, dupa 3-4 zile de stat in parcare, ma trezesc ca bate in scaun, absolut penibil, dar in Germania vad ca sunt destui care replica problema si li s-a schimbat oglinda cu totul, alta atitudine, nu zeflemeaua din Ro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ssoulstream

si eu cred ca ajustez oglinda retrovizoare cam o data pe saptamana. da, e oarecum enervant, dar nu e deal-breaker.

 

mai enervant la mine e ca masina nu se incuie mereu automat cand ma departez de ea. Ce e si mai enervant e ca inchiderea automata functioneaza 95% din timp, dar 5% e deajuns sa fie nevoie sa ma uit mereu daca s-a inchis (ma uit daca s-au strans oglinzile).

 

In rest, dupa 5000km, totul perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REGULAMENTUL VW FORUM INTERZICE CITAREA ULTIMULUI MESAJ!

 

FIX ASA, ambele probleme; dar nu pot sa ma multumesc cu asta; cel putin cu oglina e absolut penibil (cu Golf 8 nu am aceasta problema si cu nicio masina din trecut nu am avut, nici la Logan) si am vazut ca in Germania toate aceste cazuri s-au rezolvat cu inlocuire completa a angrenajului; joi pe 18.06 sunt programat la ETG Otopeni, dupa ce Midocar a persiflat probleme mele; am scris mai multor dealeri, am observat ca PBN si PBV sunt si mai idioti in abordare, dar ETG e dispus sa las masina spre monitorizare cateva zile dar sa facem si un road test ca sa identifice sursa zgomotelor din bord stanga fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am fost la ETG Otopeni care par mult mai disponibili in a asculta clientii; am rezolvat la ei oglinda interioara care cadea saptamanal, se pare ca un reglaj al lor a rezolvat problema; am aliniat si clapeta de la rezervor care avea un luft major; initial reglasem si greierele din bord (in drive test a fost replicat la gura de ventilatie dreapta fata care nu ar fi fost bine clipsata dar peste 1 saptamana greierele a revenit si probabil ca tb desfacuta zona pt reglare definitiva); iar pe 13.07 m-au programat la update de soft, cel care se face din iarna in alte tari mai civilizate si pt care va tb sa las o zi masina acolo.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Am un Tayron 2025 PHEV, Pachet R, 272CP. Il am deja de 8-9 luni si am facut peste 7k km cu el.

Aspecte pozitive: condusul in mod pur electric e destul de amuzant dar cred ca orice masina electrica iti ofera aceeasi senzatie si poate o face chiar mai bine.

Cel mai lung drum pur electric l-am facut ieri: 118km cu clima pornita.

Dar acum lista lunga de probleme in general datorate softului facut pe genunchi de VW la compania lor CARIAD:

- in primele zile de utilizare m-am trezit ca raman fara frane in timpul franarii: situatia e ca daca esti in modul electric si porneste motorul ICE in timp ce franezi se schimba radical forta servofranei. Trebuie sa apesi semnificativ mai tare decat in modul electric. Daca esti in ultimii metri de franare si se intampla asta ai o poveste interesanta de spus.

- cutia de viteze schimba aiurea vitezele in frana de motor: coboram un deal pe un drum fara prioritate intr-o intersectie. La 2m de intersectie a decis sa schimbe treapta de viteza intr-o treapta superioara. M-am oprit in mijlocul intersectiei din cauza "surprizei"

- sistemele de asistenta sunt praf si halucineaza frecvent: pe drumul Turda-Cluj functia de lane assist ma impinge uneori in parapetii centrali. Pe autostrada halucineaza masini pe banda 1 in special in zona intrarilor/iesirilor de pe autostrada si ma poate impinge inapoi pe banda 2. Am patit asta in special cand schimbam banda de pe 2 pe 1 in zonele respective.

- distronic-ul conduce ca un sofer beat: accelereaza sa prinda din urma masinile din fata si franeaza agresiv cand e la 2m de ele. Nu am incredere in el in conditii de umezeala sau iarna

- sistemul de self-drive in situatii de trafic incet are probleme in a tine banda. La fiecare marcaj intrerupt isi adapteaza agresiv pozitia pe banda. Ajusteaza constant volanul in functie de unde esti fata de marcajul intrerupt. 

- cel mai urat e sistemul ce franeaza automat: phantom breaking in general la viteze mici, mai ales prin parcari. De foarte multe ori te da cu capul de volan fiindca a halucinat ceva tampenie.

- am patit de 2 ori cand softul in special din zona display-ului central a luat-o complet razna cand am bagat cheia in contact. O gramada de functii de asistenta indisponibile, nu mai mergea sunetul in masina. Solutia a fost sa opresc masina 15 minute sa intre in deep-sleep si totul a revenit la normal

- incarcarea e cu probleme: am blocat mai multe chargere publice cu masina asta. Problema e ca daca te apropi de masina cu cheia in buzunar se pot intampla 2 evenimente: se deschide doar masina sau se deschide masina si elibereaza si cablul de incarcare in mijlocul incarcarii fara sa mai notifice si statia de incarcare. Pe statia mea de acasa trebuie sa scot/bag cablul de incarcare ca sa continui incarcarea.

- tot legat de incarcare: nu poti incalzi si incarca masina la temperaturi negative. La temperaturi negative, bateria decide o limita de incarcare de aprox 5kw. Caldura consuma cam tot 5kw, cel putin in faza initiala cand masina e rece. Dupa 2 minute se blocheaza incaracarea pe motiv ca bateria nu se mai incarca si elibereaza cablul de incarcare. Problema e ca AC-DC inverterul on-board nu stie sa-ti dea necesarul de putere care sa asigure toti consumatorii. Doar stie sa reactioneze la limite. O limita de 5kw care e consumata complet de incalzirea va da eroare de incarcare.

- deschiderea smart a portbagajului functioneaza aleator: uneori detecteaza piciorul alteori se deschide cand trece cineva prin spate. Am dezactivat complet functia ca nu te poti baza pe ea mai ales dupa ce era sa o striveasca pe sotie de masina alaturata. Si ca tot am povestit de deschidere, inchiderea taie degete fara nicio problema mai ales daca iti prinde mana mai aproape de balamale.

- miscatul masinii din app-ul de pe telefon e absolut imposibil de folosit

- ECU-urile geamurilor in special al soferului isi "uita" periodic limitele. Trebuie sa faci o tura cumpleta sus/jos cu geamul ca sa-si re-invete limitele cursei. Exact ca atunci cand scoti bateria de pe masina

- lipsa pompei de caldura iti scade grav range-ul in conditii de iarna. Maxim 50 de km in conditii de trafic de Cluj-Napoca.

- navigatia e cam cea mai proasta pe care am folosit-o: constant imi calculeaza ruta si imi recomanda Kirche Ehra de langa Wolfsburg. Am resetat deja partea de AI a navigatiei si tot nu am scapat de Ehra. In zonele montane dead-reckoning-ul e praf. Te arata pe dealul vecin desi nu e niciun drum in zona aia. Am patit in schimb in oras cand imi arata constant pozitia masinii cu un offset de 2-3km fata de pozitia reala probabil folosind strict dead-reckoning.

Mai sunt o gramada de probleme pe care acum le-am uitat.

 

Concluzia: o masina care nu merita nici pe departe cei 64k euro. Nu e de mirare ca VW e in situatia urata in care se afla cu 100k angajati ce urmeaza sa fie dati afara si cu inchiderea fabricilor din Germania.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!