Jump to content

cod vopsea


Mscatul
 Share

Postare recomandată

mi-am achizitionat de curand un golf 3 an 94 motor 1.4 si ar cam avea nevoie de mici retusuri pe o aripa numai ca din cate stiu eu codul vopselei trebuia sa fie in portbagaj, ghinion nu e vreo idee careva ca sa nu ma trezesc cu cine stie ce vopsea facuta la ochi am vazut ca fratii mai mari (cei cu golf IV) au asa ceva ma intrebam daca exista vreo lista si pentru noi astia mici,un cod al colorilor ceva

PS: imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul eu nu l-am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima la mana e ca daca iei vopsea cum e scrisa pe masina nu se va potrivi cu cea de pe masina(difera deoarece asta a mai stat in soare, etc.)

Incearca sa iti faci vopsea la unu >>pe calculator<<< . Dar trebuie sa fie unu bun tare, sa stie ce face.

La mine la Audi eticheta cu optiuni , culoare si restul e pe partea opusa numarului , in portbagaj. Cred ca ai inteles...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din Bucuresti te ajut eu sa o rezolvi!

Vb pe PM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut prieteni.Ma puteti ajuta sa indentific codul de la vopsea?Nu-l gasesc nicaieri.A disparut! Topicul e din 2006,sper ca nu derajaza pe nimeni.Mult

post-21874-1239796078_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eticheta nu mai este!Am cumparat o grila dintre faruri tuning si vreau s-o vopsesc identic cu culoarea masinii.Vopseaua de pe masina este metalizata.Am cumparat din comert albastru- marin si albastru-iris si nu seamana.Nu pot sa cumpar toata vopseaua albastra din comert sa vad care se potriveste!Sunt constient, picmentii vopselei difera.Spun asta pentru ca masina a fost vopsita in Italia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu mai aveam eticheta in portbagaj dar m-am uitat in cartea masinii si acolo am gasit codul de culoare.

Daca mai ai cartea uita-te prin ea, la mine a fost pe prima pagina unde scrie datele masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost inmatriculata in Italia si in talon nu este trecut.Mai am o copie dupa acel talon.PASTE FERICIT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite aici dupa anii de fabricatie: http://www.doppel-wobber.de/wbb2/Informati...Golf-Lacke.html

:icon_thumright: sigur nimeresti aia care-ti trebuie numai ca trebuie facuta pe calculator, nuante din astea nu cred ca gasesti la magazin. Vopseaua ta cred ca este: Fjordblau perleffect cu codul de culoare LR5V sau codul VW C3

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

m'am uitat si eu pentru un cod de vopsea pe link'ul dat...asa de curiozitate desi eu cred ca mai am codu scris in portbagaj..., dar nu pot sa'mi dau seama care ar fi violet...deci e greu sa'ti dai seama de acolo care ar fi culoare exacta...sau poate fi un albastru pearl...sau ceva de genul asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin74, acelasi albastru indigo am si eu si am nevoie sa ii dau o banda de vopsea in lateral (are o zgarietura destul de evidenta). Daca gasesti posteaza sa stim si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca n-am aflat!Chiar astazi am luat de la vopsit grila dintre faruri facuta din fibra(tuning) si surpriza!A iesit mai deschisa fata de culoarea masinii.Am fost la un vopsitor profesionist cu aparatura de ultima ora si tot nu a iesit, cu toate programele lui de palete de culori si tehnologie de ultima ora.Poate sa scoata aceeasi culoare dar dupa o noua incercare.Cred ca daca o vopseam (negru-metaliazat)arata mai bine.Nu arata rau nici asa dar se vede diferenta de nuanta.E problema cu afatul codului de vopsea.Am inteles ca trebuie sa amestece mai multe culori sa iasa culoarea mea de la masina.Normal dupa cod trebuie sa iasa aceeasi culoare dar practic e diferenta.Cand o sa aflu sigur te anunt.O sa revin cu poze despre ce am vorbit aici.

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuta unu cu pistol de test culoare. si iti da o foaie cu ce amestec ai nevoie... asta daca nu prepara magazinul vopseaua. Eu am vopsit aripile si capota si nu s-a vazut diferenta. Pe masini acum, culorile sunt coapte dupa 12-15 ani la soare, zapada, samd. Nu va iesi decat cu test de culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CVA G3 - da si tu mai multe detalii si eventual locatia in bucuresti ca ma intereseaza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorin74 cam la fel e si la mine culoarea (nu prea se vede bine in poza pusa de tine) si la mine este Mysticblue perleffect iar codul este LC5L, poate ai o poza cu rezolutie mai mare

Silviu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine bag "nemtoaica"la pozat dupa ce o spal sa se vada clar!O seara buna la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am revenit cu poza.Se vede diferenta intre grila si caroserie.

post-21874-1242724367_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vede prea bine , cum ti-am luat culoarea , dupa cod sau pe calculator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa baghete!O sa ma duc cu ea s-o vopseasca din nou!Am facut poza in soare si se vede mai deschisa in realitate e mai inchisa.O sa revin cu alte poze mai clare!Pregatita pentru vopsit si vopsit ,mi-a luat 200ron.A fost de lucru la ea.O seara buna la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

un mic ajutor..?:huh:

golfu meu ii un vinisiu dar mie capota varza ii data cu chit destul de mult si o crapat deja vopseaua de defoliaza si ii in doua nuante visiniu mat si lucios...

si mam gandit ki mai usot sa fac capota neagra si sa fac un desen pe el un fulger... ca nu am momentan bani so vopsesc toata.

are cineva capota de alta culoare?

se leaga politia daca capota are alta culoare decat restul masini.?

cineva imi zice sa nu depaseasca 30% de altundeva aflu sa nu depaseasca 50%....

multumesc

Modificat de atygolf3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, e sa nu depaseasca 30%..si e normal..nu poate fi cu 50% deoarece atunci ar fi in doua culori masina, ceea ce nu e trecut in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n`are nici o treaba ia`ti linistit capota ..stiu pe cineva care merge cu asa ceva de 2 ani de zile si nu i`a zis nimeni nimic..

apropo daca mai ai nevoie de capota te pot pune in legatura cu cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in cartea masini am gasit codul LC5P.. in realitate nu corespunde cu ce am pe masina.. fara sa-mi dau seama anul trecut cand am vopsit partea stanga am uitat sa cer codul de vopsea si acum caut un mester bun sa-mi dea codul de vopsea sau sa-mi faca vopseaua...

masina a fost revopsita in germania si din cate vad are mai multa perla in vopsea.. oricum in carte e trecuta albastru... stiu, ciudat! :icon_thumright:

din link-ul ala nu ai cum sa-ti dai seama ce si cum e pe masina ta.. eu am fost si am luat paleta de culori la o reprezentanta policolor si tot n-am gasit ce imi trebuia..

Modificat de Mihaitza83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat ca nu corespunde cu ce ai pe masina.Codul LC5P - dusty mauve pearl effect.Asa este trecuta si la mine in talon, albastru.Am avut de ales intre albastru si negru, dar pacat ca nu am ales negru pentru ca o puteam face negru mat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!