Jump to content

VW Golf 7.5 R


cbmarius2004

Postare recomandată

Slautare tuturor. De 4 luni am intrat si eu in clubul VW cu un VW Golf 7.5 R Am cautat unul pe placul meu, dotari, varsta si km putini la un pret cat mai decent, mai mult de un an si jumatate iar dupa a 2- ajumatate a lunii mai l-am gasit - exact ce cautam si chiar mai mult decat am sperat avand dotari mai mute decat "bifasem" sa gasesc in pretul platit. Masina am luat-o de la o persoana privata din Germania care o scosese la vanzare dupa ce si-a cumparat un Mercedes V8 si a stat pe site-ul de vanzari doar o zi timp in care am negociat cu vanzotorul care la inceput a fost sceptic si nu prea a vrut sa mi-o vanda dar se pare ca modul cum am pus problema l-a convins sa imi vanda masina.

 

Am trecut de la un Renault Megane 2 1.6 16V si 110 CP pe care l-am avut de nou 17 ani si care in general m-a dus fara probleme cam peste tot pe unde am avut nevoie.  Trecerea de la 110 CP la 300 CP este fara cuvinte, ca sa nu mai spun ca masina este spectaculoasa din toate punctele de vedere, este foarte agresiva atunci cand acceleratia este la podea, sunetul motorului este grozav, se conduce foarte bine iar consumul masinii este mai mult dect decent avand in vedere ca are 300 CP.  Cel mai bun consum a fost de 6,2% mers la o viteza de aproximativ 70-80km/h in afara orasului si cel mai mult 11,1% la viteze ce nu pot fi mentionate pe acest forum :)

 

Masina este din iunie 2022 si avea la momentul achizitiei 35890km - acum are 41225km dupa 2 drumuri de Germania.  Imi plac mult la ea farurule cu sistemul DLA fiind foarte usor de condus noaptea, modul de conducere selectiv cu 5 moduri de conducere, suspensii adaptive...  o multime de dotari care fac modul de conducere foarte placut. Scaunele sunt foarte confortabile, pozitia la volan excelenta, iti confera senzatia de masina sigura, se comporta excelent in viraje ca sa nu mai zic de senzatia din depasiri, sistemul 4x4 se simte ca isi face treaba atunci cand trebuie, l-am simtit o data ca cuplat pe ud cand ama accelerat puternic avand viteza mica.

 

Mi-a trebuit mai mult de 2 luni sa ma obisnuiesc cu ea, cu sunetul pe care il face cand accelerez, cu rulajul masinii - e greu de descris in cuvinte senzatia pe care o am atunci cand o conduc - o adevarata placere, parca fiecare deplasare e o mica sarbatoare pentru mine un fel de aventura.

 

Oscilam la inceput intre Audi A4 All-Road varianta de 245 CP dar mi se pare ca iasa prea mult in evidenta (e o masina frumoasa), apoi Peugeot 508 GT de 225 CP si varianta de top VW Golf 7R care mi se pare o masina discreta si nu tradeaza prea mult faptul ca ar avea sub capota 300 CP.

 

Tin sa multumesc pe aceasta cale colegului Dryone care m-a ghidat in procesul de achizitie si m-a sfatuit ca le sa ma uit si cam ce sa caut -- Multumes mult Dryone!  --> trapa panoramica nu are "greierasi" nici la trecerea peste denivelari 😀. As putea sa spun ca e pe modul "silent" tot timpul.

 

Am 2 Intrebari pentru cei care aveti si voi Golf R:

1. In aplicatie zice ca ar fi 2 porturi USB.  Eu n-am gasit decat unul in consola de incarare wireless pentru telefon. Unde ar fi al 2-lea port USB?  Ca eu nu l-am gasit nici acum dupa 4 luni si nici in torpdou nu este ca m-am uitat si acolo. Tind sa cred ca nu exista a 2-lea port USB.

2. La RAR nu au reusit sa gaseasca seria motorului si au scris in CIV "seria motorului nu poate fi citita - fara serie" -- la voi cum este?

 

Lista de dotari:

 

ACC DISTANCE CRUISE ADAPTIVE CRUISE CONTROL

ACTIVE LIGHTING SYSTEM - High beam assistant, LED DRL, cornering lights

BLIND SPOT Assistant Plus

High beam assistant DYNAMIK LIGHT ASSIST (glare-free FL)

FRONT ASSIST

Fatigue detection

EMERGENCY BRAKE ASSISTANT LANE KEEPING ASSISTANT

Mobile phone preparation Bluetooth with FSE and induction charging for smartphones

Front center armrest

2-zone automatic climate control AIR CARE

Heated front seats

Pedals in aluminum or stainless steel look

TOP PACKAGE

PROGRESSIVE STEERING

7-speed automatic transmission

FRONT airbags

KNEE airbag

HEAD airbags

HEAD airbags, rear. SIDE airbags, front

Isofix

TRAFFIC SIGN RECOGNITION

Electric windows front and rear. Rear seat back can be folded down in two parts

BUSINESS PREMIUM package

PERFORMANCE package

Driving lights switch automatically

Dynamic headlight range control, with dynamic cornering lights

Differential lock

Otto particle filter (OPF)

Airbag deactivation switch

PANORAMIC SUNROOF

DISCOVER PRO NAVIGATION SYSTEM

LM rims 19" PRETORIA gray

MULTI-COLOR ACTIVE INFO DISPLAY

OUT OF PARK ASSIST

Pedestrian detection

PDC front and rear

Digital radio reception DAB

Voice control

USB sockets 2x

ALL WHEEL DRIVE

Brake calipers painted black, multifunction leather steering wheel and shift paddles

A-mirror is electrically foldable, heated and adjustable with passenger lowering

Automatically dimming interior mirror

KEYLESS ACCES - Keyless central locking

CARBON decorative inlays

Roof rails black

Darkened windows from the B-pillar

LED taillights

Headlight cleaning

Ambient lighting

rain sensor

Tire pressure control

Driving profile selection

EU6 DG exhaust concept

Start stop system with recuperation

ABS - ESP

Alarm system

Electronic stability program ESP with trailer stabilization

LEATHER EQUIPMENT Nappa/Carbon with top sports seats at the front

LED HEADLIGHTS with cornering lights and LED daytime running lights

TOP SPORT SEATS

 

Si poze atasate

 

1000005199[1].jpg

1000005494[1].jpg

1000005496[1].jpg

1000005514[1].jpg

1000006488[1].jpg

1000006491[1].jpg

1000006493[1].jpg

1000006495[1].jpg

1000006760[1].jpg

Modificat de loghy
Viteze ilegale
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!