Jump to content

Volkswagen Golf 7 1.0 TSI/ 110 CP


Nenciu Victor

Postare recomandată

Nenciu Victor

Salutare, in familie s-a achizitionat un Tiguan 2021 si ai mei mi-au lasat mie Golf-ul 7, eu conducand pana nu de mult o Bora :D 

Masina este fabricatie 2017, motorizare de 1 litru 110 CP, culoare Alba, jante pe 15, e cam cheala la dotari dar de dus si adus e ok.

Are 111000km, schimburi de ulei filtre facute la 10.000km, pus ulei Motul 5w-30 Specific, filte Mann ... Acum 3-4 zile a facut revizia si facand 7 ani, i-am schimbat si uleiul din cutia de viteze, tot Motul, ea fiind manuala in 6 trepte, am schimbat si Bujiile, care erau negre ... In total undeva la 800 de lei cu manopera.

Masina nu e cine stie ce dar ce vreau sa ii fac si deschid acest topic si pentru sfaturile voastre.

Momentan, am fost la un prieten ce mi-a dezactivat Start-Stopul, Bip-urile pentru centuri, mi-a activat ca la contact sa se dea acele ceasurilor peste cap, sa urce si coboare geamurile din cheie si o chestie care imi afiseaza cati l trebuie sa pun pana la plin ...

In poze, ve-ti observa ca un bec este un pic mai alb fata de celalt, asta pentru ca l-am schimbat cu unul Osram cu tenta mai alba si am luat doar unul sa vad cum se vede. Am avut pe Bora si Night Breaker si Philips si ambele s-au ars dupa 6-12 luni si la Golf e chinul lui ... sa pui si sa scoti un bec h7 :)) .... O sa mai cumpar unul si o sa le schimb si pe cele de pe faza lunga.

Masina va primi folie Global IRX, momentan baiatul la care am pus folia la Bora si de care am fost multumit de montaj, folia pusa pe Bora, a fost ceva mai pe iefteneala... este in concediu momentan :), va primi folie de protectie si pe faruri si pe stalpii B, dupa un polish superficial.

Dupa care sa vad daca o duc la alt prieten sa ii faca un polish total la vopsea, decontaminare ... E alba si nu stiu daca v-a avea ceva efect vizual, ea are ceva zgarieturi, am mai punctat-o eu pe ici pe colo de ciobituri, dar nu se vad decat daca te uiti foarte de aproape ... 

Pe viitor va primi si jante Dezent TR Black 16" pentru vara, momentan merg cu cele pe 15 pentru ca abia ce a schimbat cauciucurile si nu stiam ca mi-o lasa .... asta e... 

Am luat si vopsea alba pentru etrieri, de la Foliatech sper sa fie buna, mi-a recomandat cineva care e foarte multumit si am vazut si eu pe masina lui si are un luciu placut.

As vrea sa ii schimb si volanul sa ii pun cu comenzi pentru navi dar sa vad daca gasesc de vanzare, camera de marsarier dar nu cred ca suporta navi pe care o am, nu are buton de nav si nici de app iar unitatea din torpedo e cu un singur slot SD. Am fost la Scorpion si ei nu inlocuiesc decat cu acelasi produs, nu fac upgrade-uri. Am gasit pe net VagRetrofit unde as putea sa ma duc sa cumpar si camera si navi si o si monteaza, calibreaza ... Doar ca cu totul ajunge in jur de 6000-7000 lei si nu am acum suma asta. Dar in timp sper sa le pot monta.

Ca si motorizare, e fasnet venind de pe diesel, ALH cu stage 1 tot are zvacul unei benzinare, ca si consum am fost in weekend cu un prieten 174 km, dus intors Focsani - Soveja, dus prin Bolotesti si m-am intors pe Panciu, mers cu 60-70km si pe E85 100-110 km/h, 5.5L de benzina, am mai facut cu alte ocazii si Focsani - Afumati tot la fel dus intors consum de 5.4L/100km, in oras ia undeva la 8 cam pe aici. Ca si probleme tehnice, a avut doar cu pompa de apa pe la 60.000 km, masina fiind luata SH prin WeltAuto la 35.000km, pompa de apa a fost schimbata parca cu hepu, are pale din metal. Distributia cica cea OEM se schimba la 200 si ceva de km, fiind cea din fabrica si dupa la intervale de 60.000km ... Dar la urmatorul schimb de ulei o sa ii rog sa o verifice si poate o schimb ... 

Nu i-am facut multe poze, am fost racit si abia acum mi-am mai revenit si o sa revin si cu poze mai faine. 

Ce parere aveti?  

IMG_8666.jpeg

IMG_8694.jpeg

IMG_8709.jpeg

motor.jpg

bujii.jpg

becuri.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te duca multi km fara evenimente!

Bujiile au mai fost schimbate sau acum e prima data? Cele vechi erau tot NGK? Aveau sigla de VW pe ele? Ce model sunt cele noi? Merci!

Link către comentariu
Nenciu Victor

Multumesc.

Cele noi sunt NKG ( https://www.autodoc24.ro/ngk/12775589 ) acestea sunt, doar ca eu am luat 4 cu 200 de lei de la service, am facut comanda prin service. Cele de pe masina da tot NKG sunt. 

Au fost schimbate pentru prima data. Cam mult 100.000 km dar asta e ... Au iesit usor. 

IMG_8614.JPG

Link către comentariu
Nenciu Victor

Poze ...

IMG_8754.jpeg

IMG_8755.jpeg

Link către comentariu
5 hours ago, Nenciu Victor said:

Bip-urile pentru centuri

Mergi si reactiveaza-le.

Pe fata, ai airbag sofer si aibag pasager, plus airbag genunchi sofer.

In caz de accident serios fara centura, airbagurile iti pot rupe coloana.

Daca ai pasageri in spate fara centura, la impact vor trece peste scaunul tau si iti pot provoca fracturi la coloana.

 

In cel mai bun caz ajungi la 2m sub pamant, in cel mai rau caz... in scaun cu rotile.

 

Eu am rezolvat-o simplu: le-am zis ca masina nu pleaca de pe loc daca nu sunt toate centurile puse.

Link către comentariu
Nenciu Victor

Pun centura nu e problema de asta. Doar bipaitul era enervant ca mai caram cate o sacosa ceva mai grea si bipaia...

Link către comentariu

Daca e suficient de grea incat sa declanseze alarma... pune-i centura. 

In caz de ceva... se transforma in proiectil.

Link către comentariu
21 hours ago, Nenciu Victor said:

Pun centura nu e problema de asta. Doar bipaitul era enervant ca mai caram cate o sacosa ceva mai grea si bipaia...

Nu mai cara sacoșe sau obiecte pe scaunul din dreapta. Daca n-ai pasager, îți declanșează airbagul pentru o sacoșă în caz de Doamne ferește și cauți plânsă de bord pentru o sacoșă...

Link către comentariu
49 minutes ago, smecs said:

Nu mai cara sacoșe sau obiecte pe scaunul din dreapta. Daca n-ai pasager, îți declanșează airbagul pentru o sacoșă în caz de Doamne ferește și cauți plânsă de bord pentru o sacoșă...

Si daca nu ai pasager tot il declanseaza.

Link către comentariu
Nenciu Victor
Publicat (modificat)

Am fost la Scorpion sa intreb daca se poate adauga AA pe navi si mi-au spus ca nu, ca va trebui sa schimb unitatea din torpedo si este posibil ca ce cumpar de pe internet sa aiba CP si ei nu se ocupa cu asta, ca nu au voie etc. Este la mine in oras cineva care se ocupa de montaj si decodare dar nu am asa incredere ... 

Am gasit pe google Car Link https://xyingly.com/products/carlinkit-wireless-apple-carplay-adapter-for-vw-volkswagen-golf-polo-tiguan-passat-b8-seat-leon-skoda-octavia-audi-mmi-mib-system?VariantsId=11769 sa cumpar si il pot monta, fara sa stric nimic ce e din fabrica. Nu vreau sa umblu la ea, mult, pentru ca vreau sa o vand peste 2-3 ani si sa cumpar un Golf 8. Ce parere aveti? Merita cutiuta?

As mai dori sa ii schimb si volanul cu unul cu comenzi pentru navi, nu am ACC si restul ... Ce piese mi-ar trebui? Pot face rost de VCDS pentru adaptare si-a montat un prieten pe un B6 la cineva si s-a dus doar cu piesele si nu are probleme. 

Legat de senzorii din scaune, eu am acasa dedurizator ce foloseste niste pastile care se cumpara la sac de 25 kg si o data la ceva timp, cumpar 5-6 saci iar ca sa nu omor arcurile ii pun si in portbagaj si pe scaune astfel incat sa fie greutatea distribuit cat de cat egal in masina. De la Romstal pana acasa merg doar in oras, nu as avea cum sa transform sacii in proiectil la 40-50 km/h ... 

M-am uitat si la becurile pentru faza lunga sa le schimb cu unele ce au temperatura mai albastra dar H9 nu prea gasesc ... 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu

@Nenciu Victor citește descrierea cutiuței: ii ofera AA wireless daca ai AA pe cablu. 

 

 

Link către comentariu
Nenciu Victor

Zidanne, MIB 1 si MIB 2 nu au deloc AA ... Si pe poze zice ca pentru ele e in special ... M-am uitat pe mai multe clipulete pe YT si am gasit si cum am eu, cu un singur slot SD in torpedo, modelul care nu are AA deloc si dupa montaj functiona ... Acum mai astept pareri :) 

Link către comentariu

         mib2 sigur are (sau se poate activa), ca asa a fost si pe masina mea din fabrica (ulterior s-a transformat putin in 2,5 :) ). Despre mib1 am auzit ca ar merge la unele. 

 

     

Link către comentariu
2 hours ago, Nenciu Victor said:

Legat de senzorii din scaune, eu am acasa dedurizator ce foloseste niste pastile care se cumpara la sac de 25 kg si o data la ceva timp, cumpar 5-6 saci iar ca sa nu omor arcurile ii pun si in portbagaj si pe scaune astfel incat sa fie greutatea distribuit cat de cat egal in masina.

 

La asta nu ma dusese mintea ... in cautarea unei solutii pentru o problema care nu exista. Modul asta exccesiv de a avea grija de masina poate fi daunator uneori, atat pentru tine cat si pentru masina ... vorbim totusi de doar 150 de KG.

Link către comentariu
Nenciu Victor
Publicat (modificat)

Cateva de astazi. 

Dat jos rotile, curatat atat in fata cat si in spate de pamant, dat cu ceara 2-3 straturi, curatat si etrierii cu perie de sarma si smilgher, cat s-a putut, la bormasina. 

Ii voi vopsi pe masina, nu am pe nimeni care sa ma ajute cu elevator, sa ii dau jos etc ... Cu vopsea de la Foliatech, oricum vor mai fi curatati inca o data pana la vopsire, nu prea am timp sa stau o zi intreaga sa curat cum as dori, dar oricum fata de cum erau acum sunt lux ... Sub carenajul rotii din spate era jale, o gramada de pamant, am curatat cu apa si o perie, apoi am lasat sa se usuce cat am curatat etrierul, dupa am mai sters o data cu carpa umezita unpic, sters cu o carpa uscata si dat de vreo 3 ori cu sprayul din poza, cu ceara, insistand mai mult in zonele unde va rugini ... 

 

Mai am partea opusa :)) Am si Capra de la Yato 2T dar nu pot pune si capra si cricul, nu incap fizic unul langa altul la buza aia :( ... 

IMG_8825.jpg

IMG_8827.jpg

IMG_8828.jpg

IMG_8829.jpg

IMG_8830.jpg

IMG_8831.jpg

IMG_8832.jpg

IMG_8833.jpg

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Nenciu Victor

Intre timp masina a primit folie Global IRX 20% pe spate, vopsit etrieri cu Foliatech Pure White ( buna vopseaua, dai 2 masini, dand 3 straturi per etrier ), pe viitor vreau sa ii cumpar jante pe 16" negre si am gasit Dezent TR Black sau Alutec Monstr Racing, am fost la RAR, costa 1600 lei sa omologhez pe 17" neavand in talon ... 

Am mai comandat capace oglinzi negre lucios, nu tip batman, mi se pare chici si cred ca si fluiera ... Capacele pentru prezoane si cam atat. 

Ultima fotografie am photoshopat-o sa vad cum arata cu jantele masinii negre ... Ar trebui lasata mai jos da imi e ca o ating la ce strazi avem :(

IMG_8964.jpg

IMG_9043 2.jpg

IMG_9057.jpg

edit1.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!