Jump to content

Problema Passat b4 1.6 AFT


sheek47
 Share

Postare recomandată

Salut! In primul rand scuze ca postez la sectinea asta dar celelalte sectiuni nu merg.

Am un Passat b4 din 1996 cu motorul de 1.6 cu codul AFT, cel care a fost pus si pe golf 3, vento, etc
Am schimbat recent distrubutia, inainte de asta masina se comporta decent, problema e ca se limiteaza la 5100rmp, ea normal pana la 6300 pot sa ii dau, si pe langa ca se limiteaza la 5100 e si puturoasa, nu merge cum ar trebuii ea sa mearga, plus niste rateuri la ture mai mici cum ar fi la 2000-3000rmp cand e motorul cald

Am schimbat tot, distrubutie noua (pusa la punct, la semnele ei), capac delcou nou, pipa, tot nou piese originale nu facaturi.
Am incercat sa invart de delcou sa ii reglez avansul, nu se modifica deloc mersul motorul idiferent de cat de mult l-as invarti, doar cand il dau foarte foarte mic atunci motorul da sa moara, in rest daca ii dau avans mare nu se modifica mersul, relantiul sta la 900-910 cam pe acolo, normal ar  fi daca ii dau avans mai mare relantiul sa stea mai sus, nici asta nu se intampla

Am tot auzit de senzorul acela de pe delcou, senzor impulsuri etc etc, l-am schimbat si pe acela, l-am pus nou, tot degeaba..
Care ar fi cauza? Am nevoie de ajutor, as ramane recunoscator

Modificat de sheek47
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă înainte de a schimba distribuţia nu au fost probleme, cel mai probabil distribuţia nu a fost pusă bine (şi după simptome cam asta pare). Mai verifică o dată distribuţia, pun mai jos metodologia. Fă neapărat şi o scanare de erori, posibil să dea un indiciu.

Distributie AFT.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Multumesc, o sa verific si o sa ma apuc de masina curand si o sa revin cu un raspuns curand

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai da quote/nu mai cita postarea anterioară. Este inutil și neregulamentar în același timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!