Jump to content

Probleme senzori parcare O3


kef_petry
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am cautat, dar nu am gasit discutii despre probleme senzorilor de parcare pentru SO3.

Problema sta in felul urmator:

Skoda octavia 3 sedan cu senzori parcare spate de fabrica.

Dupa ce am luat masina din service(a avut bara spate demontata), senzorii nu mai functionau, in sensul ca , comutam in R si nu se auzea bip-up specific si nici pe infomedia ,nu aparea simbolul masinii cu distanta.

M-am întors la service, au verificat cablajul in portbagaj si sub bara, totul ok.

Sigura eroare era pe buzzer, short to ground.

S-a desfacut plafonul in partea din spate(unde se afla buzzerul) s-a scos din pozitie, s-a deconectat, curata mufa, pus totul la loc si a funcționat. Cateva ore mai tarziu, iarasi nu mai functionau( nici un bip, pe ecran nimic)

Comandat alt buzzer, montat, si functiona.

Dupa cateva ore, iarasi nimic.

Pus buzzerul vechi inapoi, au mers putin apoi nimic.

Ce am observat, cand e cald afara, temp 29,30+ ,nu funcționează. Seara pe racoare functioneaza.

Suspectez cablajul pana la buzzer. 

Va intreb: il pot gasii? Sau vine intreg cablajul pana in modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti cablajul de cumparat separat. Se poate face unul,hand made. Dar am senzatia ca problema e in modul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am dus cu gandul si la modul, dar nu stiu in ce sens il afectează caldura, si apoi mai pe înserat (tot sunt 22-25 grade) sa funcționeze senzorii.

Locatia modulului ,parca este in zona tabloului de sigurante...

Pot face ceva teste sa pot elimina din cauze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pui alt cablaj confectionat cu alt buzzer si o urmaresti cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_221

daca problema nu a existat anterior demontarii barei spate, acolo trebuie insistat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e pe cablajul buzzer-ului.

L-am demontat din pozitie( plafon spate central), si l-am lasat in stalpul dreapta spate.

Am asteptat,am urmarit,  si de atunci (au trecut aproape 2 sapt), nu a mai facut deloc figuri!

A funcționat de fiecare data indiferent de temperatura!

Dar nu înțeleg cum poate fii problema la un cablaj care nu este supus uzurii/ forfecarii, cum se intampla la cele de la portbagaj.

In fine, am facut rost de mufa micuta care intra in buzzer, am cumparat cheite  pentru scos pini din diferite mufe auto, si probabil intr-o zi voi reface cablajul, din stalp pana in pozitia normala a buzzer-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!