Jump to content

Moving on - Red Golf GTD


rudiRUD

Postare recomandată

Doar intreb: nu era mai eficient sa iei o masina...buna?

 

Sau pretul, raportat la piata, a fost atat de bun incat merita orice risc?

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Normal ca era mai ieftin sa iau o masina buna :))  dar e greu sa stii sa iei o masina buna cand esti entuziasmat si n-ai mai cumparat in viata ta niciuna de capul tau :D Pretul raportat la piata si nr km ofereau cele mai bune sanse sa fie masina buna... celelalte variante disponibile la momentul respectiv nu pareau la fel de bune. Da, asa cum am zis si in primul post, nu a fost o alegere neaparat fericita, dar odata intamplata nu a mai fost cale de intoarcere, decat invatat lectiile, pus totul la punct si aia e. Nu consider o varianta sa o fi vandut cu problemele pe care le avea... as fi pierdut mai mult decat am bagat (vandut in pierdere + pus peste pentru una buna). Iar sa ascund problema, desi posibil fizic nu exista ca si varianta pentru mine. 
 

Asa... "mi-am luat fapta", fac eu ce trebuie ca masina sa aiba intr-adevar nr. de km din bord si mergem inainte. Oricum nu sunt genul care sa schimbe masinile des, probabil si asta va sta mult si bine asa ca banii aia sunt in cea mai mare parte cheltuiti tot pentru mine. 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am rezolvat si cu softul pe noul mecatronic. Totul este tipla, exact asa cum trebuie sa fie, ma bucur foarte mult de cum merge.

Am facut in acelasi timp si downgrade de la softul dieselgate, sunt tare curios la cat timp va face regenerare dpf acum. Inainte cred ca am apucat sa fac 2, cam pe la 300-350km, mers prin bucuresti dar nu in aglomeratie.

Urmatorul pas este sa innoim puntea spate, apoi inlocuire prag si alte reparatii ici colo.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Buuun, avem update-uri. 
Am implinit 180k km. Am schimbat tot ce se putea schimba la puntea spate inafara de arcuri si amortizoare si acum in sfarsit masina se simte din punct de vedere tehnic la nr. de km pe care ii are, nu la varsta. 
 

Am montat si noile becuri, asa cum am zis Osram Nightbreaker Laser, abia astept drumul pe noapte spre Grecia. Ce am observat insa dupa ce le-am montat e ca bateau foarte jos. Am cautat repede putin si am aflat ca daca se umbla pe spate la acele "cantare", chiar daca doar se dau jos si pun la loc, trebuie facuta resetarea nivelului farurilor din vcds. Imediat m-am dus si am facut si am avut dreptate, bateau prea jos si s-au reglat. Acum e mare diferenta, becurile astea chiar isi merita banii. 
 

PS iubesc lumina putin mai calda la modele astea de masini (mai vechi, inainte de era led)
 

Aici schimbasem doar pe cel de la sofer

32cd7311-c3d7-4458-935c-5b82404c17b8.thumb.jpeg.86859aaebeb636bad6b9ab882dee32e9.jpeg

before reglaj

IMG_6136.thumb.jpeg.ab8a04210f57ea07396c31beee82d77d.jpeg

 

after reglaj

IMG_6138.thumb.jpeg.a2047584c17592cd67aa8d6daa154851.jpeg


 

Mai am si o veste mai putin buna, voi renunta la softul la cutie pus de TCM. Mi s-a intamplat sa imi moara motorul la plecarea de pe loc de 2 ori. Iar asta mi s-a intamplat si inainte sa fac schimbarile la cutie cand aveam softul, dar am considerat ca e cutia de vina cu problemele pe care le avea. Dupa ce am schimbat mecatronicul si nu mai aveam soft, totul a mers perfect. Asa ca luni, inainte de plecare, merg sa pun din nou softul original. Imi pare rau ca trebuie sa renunt, retrogradarile alea timpurii sunt super utile, insa nu pot trai cu emotii la fiecare plecare de pe loc. Nu stiu daca e softul de vina sau cutia mea, poate ceva doar nu se pupa. 
 

In rest, nerabdator in legatura cu drumul, probabil de acolo urmeaza poze si povestiri. 

Link către comentariu

Pai si amorizoarele pe spate inca erau bune ? De obicei, alea sunt primele care se uzeaza, partea de bucasarie e destul de rezistenta. Legat de senzorul de pe puntea spate, vezi sa nu il fi montat gresit, el are doua parghii care trebuie sa faca un < cu varful spre exteriorul masinii, nu spre interior. Din pacate cu DSG-ul, pare ca tu esti din seria "nu ai avut noroc in viata" .

Link către comentariu
în urmă cu 7 ore, rudiRUD a scris:

inainte de plecare, merg sa pun din nou softul original.

Verifica si EGR in ce stadiu este , daca este curatat sau nu .  Simptomul ca moare la plecarea de pe loc poate sa fie si de la faptul ca se ineaca cu propiile gaze pentru ca nu functioneaza EGR corect. 

Link către comentariu

Salutare,

Sa iti fie de bine noua masinuta. 
Ai grija cum mergi in BG. Vezi ca am scris eu despre patania mea dintr'un tunel de la ei: depasirea interzisa acolo, pe langa limita de viteza. Asa ca mergi cu grija in punctele cheie.

Bafta si toate cele bune !!!

Link către comentariu

@adrian001 o sa verific cum a fost montat senzorul, multumesc pentru idee. Amortizoarele sunt ok, se simt bine. Cred ca se datoreaza modului cum a fost exploatata masina: mers incet si pe distante scurte, iar celelalte piese inafara amortizoarelor s-au uzat din cauza trecerii timpului (avand in componenta majoritatea cauciuc). Masina se simte foarte "completa", inchegata acum. Si am incredere in simtul meu, in special pentru partea de suspensie. Iar cu DSG-ul... o scot eu la capat intr-un final. Inainte sa pun softul chiar era totul perfect. 
 

@Doomy multumesc pentru sfat! Chestia este insa ca deja am verificat EGR-ul, printre primele lucruri cand am cumparat-o, pentru stiam ca este una dintre componentele principale ce trebuie verificate la motoarele astea. Si mai este treaba ca cel mai probabil as fi observat probleme la plecarea de pe loc si in toate drumurile pe care le-am facut fara sa am softul la cutie pus. 
 

@Dun ma bucur mult sa te vad in continuare activ aici! Sper ca esti bine, sanatos! Am citit despre patania ta, multumesc pentru indicatie, chiar o sa fiu atent. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!