Jump to content

Moving on - Red Golf GTD


rudiRUD

Postare recomandată

Sa o stapanesti sanatos !  New project new opportunities ! 

Link către comentariu
Jeffy86able

GTD rosu. Excelent!

Sa o folosesti fara incidente! Problemele pe care le-ai enumerat sunt rezolvabile.

Apropo, cat a costat?

Link către comentariu

Sa o stăpâniți sănătoși și sa ai spor !

Link către comentariu
Nenciu Victor

de ce nu ai luat una din afara? Sau comandata prin Scorpion ... 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Doomy iti multumesc! Bineinteles ca new opportunities... imi place atat de mult cum se simte masina si cum se conduce. Chiar fiind o masina 2009, deci nu atat de noua, mi se pare ca se conduce atat de fin si experienta pentru mine e absolut minunata de fiecare data. Practic abia astept de fiecare data cand stiu ca urmeaza un drum cu ea, indiferent daca sunt sofer sau pasager :))Trebuie sa recunosc ca treaba asta a fost cea care a facut sa imi fie atat de usor sa trec mai departe. Si chiar nu cred ca e datorita faptului ca e un lucru nou, am apreciat acelasi sentiment si la masinile altor apropiati, chiar clase mai mari (passat b7, a4 b8). Insa de aici comparand cu a4 b9 sau g30, diferenta de aproape de 10 ani nu se simte si in experienta de condus (in cazul meu), lucru care "ma sperie" cand ma gandesc la urmatoarea masina... probabil porsche si am rezolvat :)). Dar momentan suntem aici si acum.

@Jeffy86able Multumesc! Cu siguranta sunt rezolvabile. Masina a costat 7800 euro de la un 8400 initial.

 

@~LauR~ multumim si sa fie!

 

@Nenciu Victor problemele in cazul meu cu masinile de afara au fost ca in primul rand, pe site-ul de licitatii unde aveam acces printr-un prieten care are parc auto, nu prea gaseam masina asta asa cum o voiam eu. Apoi pe alte site-uri am ajuns la concluzia ca trebuie sa mergi personal pentru ca nu puteai altfel sa verifici masina, chiar daca ea vine cu carte service si toate problemele semnalate, pot fi si altele si e complicat cu necunoscutul (vezi ceea ce oricum am patit). Plus ca preturile nu erau mai avantajoase luand in calcul si transportul si actele. Da, daca luam o masina 2018+ cu sub 100k km, poate era altfel discutia. Asa... ca sa fii luat o masina mai buna trebuia eu sa fiu mai atent, nu neaparat sa nu o iau din Ro. Am lamurit doar procesul meu de gandire de la momentul respectiv... e tardiv sa mai continuam discutia pe subiectul asta.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea! 

si iti doresc sa se rezolve usor treaba cu cutia.

 

ai facut alegere buna cu jantele de la CT, alea de pe masina sunt unele din cele mai neinspirate si boring jante posibile de pe g6 ...

Link către comentariu
On 6/1/2024 at 11:38 AM, rudiRUD said:

- 177 000 km, fiind de nou din Ro, esti sigur 100% ca verificarile pe care le faci sunt ok

 

 

nu e nimic 100%, am 2 masini cumparate din Romania (de la firma), masini care au avut garantie, CASCO (inclusiv anvelopele vara-iarna se schimbau in reprezentanta ) si am descoperit la ambele cate o aripa revopsita, ce nu apare in istoric.

De ce au reparat-o pe banii lor, desi aveau CASCO si erau firma, nu pot sa inteleg...

 

Sa o conduci cu placere, fara alte probleme pe viitor!

Link către comentariu

@mad_kat multumesc! Se rezolva, am deja alta cutie in discutie. 
 

@Muale da, corect, nu e nimic 100%. Ce inseamna "100%" scris de mine acolo e ca sansele sunt mai mari sa fie real si ma refeream la verificarea numarului de km. 

Link către comentariu
Jeffy86able

Trebuie schimbata toata cutia pentru problema aia? 😰

Nu se poate repara?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Orice se poate repara...problema e cu balanta...daca merita financiar sau nu...

Eu de curand am facut revizia la cutie la cei de la Automatico.

Ii gasesti pe net sau direct pe Bd Preciziei.

Poti arunca o intrebare si la ei si poate ca iesi mai ieftin cu alta cutie dar tine cont ca este tot una sh de care nu stii foarte multe sau cat tine...

Orice ai face...sa o stapanesti sanatos...👍

Link către comentariu

Da, problema asta la mecatronic (pierderea de ulei pe la mufa) nu are reparatie, se rezolva doar cu inlocuire. Un mecatronic nou costa peste 2k€, iar daca alegi sa cauti sh nu stii de ce dai si poti sa iei sa schimbi vreo 2-3 pana gasesti unul bun. Asa ca solutia care pare cea mai buna este alta cutie. Sunt niste baieti Arad care vand cutii si care au si cutia asta care imi trebuie mie cu 5500 lei, de pe o masina 2013 cu ~120k km, cu ambreiajele si mecatronicul verificate si garantie 6 luni. Iar la cutie... dupa ce o pui, ori merge ori nu merge. De-aia zic ca asta pare cea mai buna solutie. 
 

Multumesc @Laurentiu_LWR!

 

Intre timp, mai adun una alta (traiasca chinezu')

 

IMG_5520.thumb.jpeg.c77ad2b73d0ad0339136333f4652d198.jpeg
 

IMG_5521.thumb.jpeg.820bd4ca248b2ccedc0a61f8fe98b7e1.jpeg

 

 

Link către comentariu

Frumos! Să il folosiți fără probleme, după ce le remediezi pe astea existente și pe cele "imaginare" dar care nu suferă amânare! 😁

 

Frumos interiorul ăla și eu mă gândesc la un interior cu încălzire ca retrofit (nu neapărat de GTD).

 

LE: doar cu +25CP te-ai mulțumit?

Modificat de grp
Link către comentariu

@grpmultumesc frumos, usor usor se rezolva toate. Legat de putere, da, sunt multumit pentru ca eu am facut cererea speciala pentru un "stage 1 low" cum se spune. Stiu ca softurile si cu dpfurile nu se inteleg foarte bine asa ca mi-am dorit doar un piiiic de extra putere pentru cele mai mici "costuri" ca sa spunem asa. Masina era oricum destul de sprintena. Mult mai interesat am fost de softul

pentru cutie. 
 

Apropo de cutie... de maine intr-o saptamana mergem sa facem o schimbare. Foarte curios sunt cum va iesi totul. Fingers crossed. 

b8ef831c-b174-467e-a268-01ffb891bcb5.thumb.jpeg.fb0562bb0e2523c87603db96a35b3626.jpeg

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Din nefericire, prima cutie nu a fost ce trebuie. Are urme de ulei la mufa mecatronicului (exact problema mea), iar prezenta unui capac topran la mecatronic nu mi-a dat increderea necesara sa risc o manopera pentru a o pune pe masina. Asadar, o trimit inapoi. Azi am cautat si gasit alta, la care am cerut poze specifice cu toate zonele "sensibile", primit si ok-ul service-ului pe poze si sper ca de data asta sa fie ok. Cel putin sansele sunt mai bune de data asta sa fie bine. Ma va mai prelungi treaba asta, service-ul ia si el vacanta o saptamana, dar oricum nu o pot conduce :))  asa ca nu e mare problema. Scopul meu principal este sa o am gata pentru Grecia la final de august 🙈

d1d0f0f8-b1a4-438e-b915-dc1c37f5dd10.jpeg

cd1ac31f-4ff3-4843-bd8c-c5d5a5530dab.jpeg

0f1493a3-3601-4986-a409-8c2ac5ef2199.jpeg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Am si cutia nr. 2, insa abia pe 8 iulie merg sa o montez. Pana atunci probabil voi termina si pauza de condus asa ca se aliniaza. O sa fie bine de data asta cu cutia, este nedesfacuta niciodata, fix codul care imi trebuie mie, de pe o masina cu ~150 000 km, cu mufa de la mecatronic curata.

 

1393781332_WhatsAppImage2024-06-19at09_03_37.thumb.jpeg.46b6b277c5dfb196dadc4d7fb27f5b92.jpeg

 

2002262881_WhatsAppImage2024-06-19at09_03_38.thumb.jpeg.5d5d2627b8d9ad020ed7c97ecb3b4b3a.jpeg

 

2034904692_WhatsAppImage2024-06-19at09_03_39.thumb.jpeg.45f97a61558c8620e3bee01a352a4df1.jpeg

 

1125986245_WhatsAppImage2024-06-19at09_03.39(1).thumb.jpeg.a006ea738cabb756830d2ae12fe03dcf.jpeg

Link către comentariu

Acum vine intrebarea de 10 puncte. 

Te incumeti sa inspectezi ambreajele cu care a venit cutia ?

Nu de alta dar daca arata bine , te costa un capac nou.... dar daca nu arata bine si trebuie sa dai iar cutia jos .. alta cheltuiala.
Daca avea 20-30k km cutia nu te gandeai la asta dar la 150k este un semn de intrebare valid.

Link către comentariu

@ShadoWzZ bingo cu intrebarea asta. E exact ceea ce discutam cu fratele meu mai devreme putin. O sa ma consult cu mecanicul sa vad ce parere are, are destula experienta si pana acum am mers pe sfatul lui. Mai exista scenariul in care ambreiajele sa necesite schimbare si sa fie mecatronicul defect... si nu aflu decat dupa ce am pus cutia cu ambreiaje noi sus, doar ca sa trebuiasca data/date jos din nou. Nu vreau sa fiu nici optimist nici pesimist, asa ca trebuie sa iau toate variantele in calcul. Mecanicul m-a indrumat foarte bine pana acum ca sa nu imi ia manopera degeaba asa ca vedem ce parere are si el.

Link către comentariu

Mecatronicul se schimba fara a fi data cutia jos.
Parere mea este sa iei un capac nou si din 2 ambreaje ( cel de pe masina ta + de pe cutia donatoare ), daca este nevoie, faci unul bun si stai linistit.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!