Jump to content

Golf 6 - Coding fauri cu LED DRL


tdi_ca
 Share

Postare recomandată

Salutari, va scriu azi cu o intrebare referitoriu la coding pentru fauri Golf 6. Sunt din Canada si detin un Golf 6 TDI combi din 2013, cu faruri stock Halogen. Am cumparat recent fauri de la VLAND cu DRL care sunt LED, si bine inteles, pe site nu scrie nimica despre errori de BULB OUT la bord.

 

Am facut niste cercetari online, si nu am gasit un raspuns definitiv referitor la coding. Stiu ca se poate schimba cu VCDS sau ODBeleven mergand la 09 - Central Electrics, si schimband codul din Byte 18. Problema ei ca parca dupa model anul 2010, Byte 18 arata 00, care este cod generic si codul adevarat este ascuns, si numai cu VCP sau ODIS se poate vedea codul adevarat.

 

Zicand asta, am verificat masina mea cu OBDeleven, si arata 00, deci nu vreau sa schimb codul din byte 18 fara sa aflu care este codul original. Sar putea sa am aces la VCP incurand, deci probabil ca voi afla care este codul original. Din ce am citit, pentru ROW (rest of world), ar fi 03 sau 06 parca, dar in orce caz, si daca aflu codul original, nu stiu care ar fi codul modificat pentru faruri cu LED DRL, deci am venit aici sa intreb, fiind ca modele de Golf 6 in Europa a venit cu mult mai multe variante de faruri fata si spate, si poate gasesc mai multa informatie aici. 

 

Am atasat un link cu farurile VLAND care le am cumparat.

 

https://www.vland-official.com/en-ca/products/yuanzheng-led-head-lamps-for-volkswagen-golf-mk6-2010-2014?_pos=2&_sid=6f1a6641b&_ss=r

 

Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

vezi ca faci confuzie intre faruri oem cu drl led si chinezariile de le-ai luat tu... 

nu te juca la byte 18 ca e delicat si poti sa strici BCM

ti-as recomanda nici sa nu te atingi de el si oricum nu e cazul ca nu discutam de faruri oem

tie iti trebuie niste anulatoare de eroare sa stingi beculetul din bord

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)
în urmă cu 6 ore, Mistery a scris:

vezi ca faci confuzie intre faruri oem cu drl led si chinezariile de le-ai luat tu... 

nu te juca la byte 18 ca e delicat si poti sa strici BCM

ti-as recomanda nici sa nu te atingi de el si oricum nu e cazul ca nu discutam de faruri oem

tie iti trebuie niste anulatoare de eroare sa stingi beculetul din bord

 

Nu fac nici o confuzie, știu clar ce am luot. In primu rand, nu ma ating de byte 18 fără sa știu care ei cel original, asta sa va rezolva probabil cu VCP, am întrebat pur și simplu dacă se poate coda. Anulatoare înseamnă alte chinezării de resistor, care din ce am citit, nu prea rezolvă treaba, alte anulatoare nu am găsit online

Modificat de tdi_ca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate coda. In byte 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, Al Bundy a scris:

DA, se poate coda. In byte 18.

Bun, și care ar fi niște posibil combinație de coduri care ar mergi? Poate există o listă pe undeva cu diferite configurați de faruri fata/spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)
în urmă cu 12 ore, Al Bundy a scris:

 

Mulțumesc foarte mult, până acum nu am reușit sa găseasc așa listă. O sa scriu un update cu ce am reușit sa resolv. O zi buna! 

Modificat de tdi_ca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy Am reusit azi sa instalez farurile cu becuri LED si am folosit codul 4F in Byte 18 din lista care ai postat. Totul merge cum trebuie, fara eroare de bec la bord! Multumesc inca-o-data! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!