Jump to content

Blau Battlewagen


dragos suma

Postare recomandată

dragos suma

Helou,

 

Nu stiu cum sa incept dar here goes nothing : dupa lungi framantari sufletesti si nopti petrecute pe internetz incercand sa imi dau seama ce masina s-ar preta cel mai bine stilului meu de viata si planurilor viitoare am ajuns la concluzia ca un Subaru Outback Wilderness s-ar potrivii de minune dar cum intregul proces de achizitie , import si omologare individuala parea prea anevoios m-am multumit cu next best thing adica un Passat Alltrack 2.0 TSI GPF.

 

Presupun ca trebuie sa descriu si un pic partea mecanica : Sub capota se afla un ea888 gen3 acompaniat de un is38 si  un filtru cu particule o cutie automata cu 7 rapoarte ( sper dq500 dar cel mai probabil este un dq381 ) precum si un sistem de tractiune integrala de tip haldex gen5 . Tot acest pachet a fost asamblat in 2019 si pana in momentul cand a intrat in posesia mea  a parcurs 66k pe drumurile din germanica .

 

Dotari :

Sincer nu stiu numele "pachetelor de optiuni" si nici nu as vrea sa folosesc expresia "full fara piele" asa ca o sa incerc sa enumar dotarile ce le-am descoperit pana acum :

  • 2 pedale - una face masina sa mearga mai tare una sa mearga mai incet - great success
  • Una bucata volan plin de butoane plus 2 pe spatele lui care ca prin magie face ca sa creasca sau sa scada zgomotul din habitaclu
  • 3 ecrane, cu mentiunea ca unul e jucaus tare si ba apare ba dispare la apasarea unui buton
  • Prajitor de chelie
  • Scaun sofer fara happy end , ca altfel incearca sa faca ceva acolo la lombar
  • Pachet soacra - e mai atenta decat tine sa pastrezi distanta regulamentara , daca mergi intre benzi , daca ai ceva in unghiul mort ( sincer sper sa si puna frana :)) )
  • Pachet prietena - daca are loc face si o parcare laterala cat de cat decenta
  • ACC - asta a fost cam una dintre cerinte :)
  • Priza de 220v

 

Planuri viitoare :

 

0. Protectii metalice motor/cutie si haldex

1. Haldex controller :) - Papa needs that 4x4 lock

2. Lift kit - Asta daca ajung sa o pun pe burta pe undeva

3. Baie de ulei din metal - fooo vw si responsabilitatea fata de mediu prin folosirea de mult plastic reciclat

 

 

 

Multumesc.

IMG_20240112_155731.jpg

Modificat de dragos suma
Added more info + picture
Link către comentariu

Lift kit, 4x4 lock... deja cred ca Alltracku isi depaseste capacitatile :) Poate mai bine cautai un SUV, ceva?

Link către comentariu
dragos suma
Publicat (modificat)

Sincer nu prea imi plac suv-urile :) Ma uitam la un Touareg ( cele cu low range , si diferentiale blocabile ) dar nu am gasit ceva care sa se incadreze in cerinte ( Km , ani , combustibil si binenteles buget :))  Daca voi ajunge sa am nevoie de un SUV pentru un overland build cred ca am sa ma orientez pentru ceva cu mai putina tehnologie mai multa mecanica :) Momentan pentru 95% asfalt si 5% forestier alltrack-ul cred ca este mai mult decat suficient :)

 

Modificat de dragos suma
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!