Jump to content

Codare oglinzi rabatabile Skoda Kamiq


ToniM
 Share

Postare recomandată

Buna,

 

mi-am facut un retrofit de oglinzi clapabile electric inclusiv cu motorasele noi - nu comunica cu cele clapabile cele existente, insa am omis sa imi iau codarile de pe alea vechi.

 

Cele noi nu au venit cu ele, si am zis ca poate are cineva default values sa le posteze, v-as multumi, altfel redesfacem usile sa ajung la cele vechi la citit...backup...montat noi, rescris.

Asa ca pana imi fac timp, am zis ca poate scap cu o codare, mersi anticipat daca le are cineva.

Pe moment am erorile pe OBD as follows: Window regulator no basic setting / not coded sub 09 central electrics

 

New Text Document.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • andrei_221 changed the title to Codare oglinzi rabatabile Skoda Kamiq

Salut. Nu am inteles ce ai facut si ce probleme ai acum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.
Am montat oglinzi clapabile (acest produs), am schimbat si butoanele de la usa soferului cu comenzile aferente din usi.
Motorasele vechi cu butonul nou din usa noua si oglinzile clapabile nu au comunicat cu modulul vechi.
Am comandat motorase noi(acest produs) pentru geamuri pentru a comunica cu oglinzile noi.
Motorasele au venit necodate cu basic values, dupa cum se observa si in logul din obd11, iar kufatec mi-a comunicat ca pentru procedura complet functionala am nevoie sa imi copiez/fac backup de la motorasele vechi de pe masina inainte de schimb, si ulterior sa rescriu acele module cu codurile de la piesele vechi, doar atunci vor functiona complet.
Actual de la usa soferului nu pot actiona usa copilotului.
Butonul pentru usa soferului actioneaza invers sens comenzile si nu mai are functia de easy open/close, necesita actionarea butonului pe tot parcursul geamului pentru a inchide/deschide geamul.

Si am sperat ca are cineva codurile de basic settings pe acel modul sau il poate citi de pe un kamiq cu oglinzi electrice, poate as scapa de "lucrarea" de a redeschide usile, schimba motorase, citi codurile, montat motorase noi, remontat usi, recodat...ciclu :)

Sper ca face ceva sens ce am scris :(

WhatsApp Bild 2024-01-15 um 15.53.32_5a4eecaa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai înțeles ce înseamnă Basuc Settings. Tu trebuie să iei codarea de pe calc vechi și să le pui pe astea noi și bineînțeles să le codezi cu oglinzi cu pliere. Și dacă nu au parametrizarea făcută, trebuie scris fișierul de parametrizare

Înainte de a face orice modificare pe mașină se salvează un autoscan. Și dacă nu ai făcut asta, trebuie să pui vechile calc și să o faci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in obdeleven la history daca nu gasesti long coding-ul vechi. Eu am facut un back-up cand am luat masina si in caz de ceva pot sa scriu oricand valorile initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dar daca vb de calc noi sau de la alt model,  necesita intai parametrizare, asa cum a precizat si Bundy. Dupa care necesita codare si setare de baza. La codarea veche, trebuie adăugat si folding mirror, comfort folding si codare bcm pt pliere automata la incuiere, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea pentru funcționalitate o am plug&play de la kufatec, mă pun să remontez atunci cele vechi pentru cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi dacă ai codarea pentru cele noi, de ce îți mai trebuie codarea de pe cele vechi ? Sau în instrucțiuni ai doar codarea pentru pliere ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Instrucțiunile “ vin pe un dongle care doar modifică valori de capul lui de îndată ce este introdus în intrarea mașinii, nu pune nimica altceva, ori basic valuri cum nu există pe cele noi de acolo problema, mersi de răspunsuri, o scot eu la capăt 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai zis instrucțiuni, până acum nu ai zis nimic de acel dongle 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ai rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!