Jump to content

Porsche 911 Carrera 4S 997.2


catalinmiti

Postare recomandată

Da… dar nu gasesc niciunde vreo informatie despre lansarea lui PS5S care gasisem ca va avea putin alta denumire.

Azi mi-au ajuns si piesele pentru urmatoarea revizie. In afara de placutele spate, totul va fi schimbat preventiv.

IMG_2568.jpeg

Link către comentariu

Abia la mijlocul lui ianuarie poate mecanicul sa schimbam tot. O sa merg pe sfatul lui, contrar forumurilor, sa schimb si pompa de apa desi sunt extrem de rare cazurile in care aceasta cedeaza. Costa 550euro si vine cu tot cu fulie. Voi lua si termostat nou si garnitura acestuia, inca 100euro :) Si asa, ma apropii de final, cu toata mentenanta facuta. Pacat ca pana acum nu am reusit sa fac rost de istoricul service. Am tot avut promisiuni, dar neconcretizate. Cei de la Porsche mi-au dat cu flit la aceasta cerere. 

Link către comentariu

Nu am de ce sa o vand… daca voiam sa o vand nu mai bagam atati bani in ea, bani pierduti in cazul vanzarii. Pt ca la noi pretul vinde o masina. Plus ca lista mea de masini cu care as inlocui 911 actual costa aproape dublu decat acesta si deocamdata e prea mult pt mine

Link către comentariu

Asa este....ma gandeam ca nu o vinzi, dar am zis sa intreb...

Apropo, tu ai luat-o din Germania, nu?
Cum ai verificat-o inainte de cumparare?

Mersi!

Link către comentariu

Da, din Hamburg, gasita pe mobile.de . Vanzatorul destul de rece, asa scria si in review-urile sale, mi-a trimis cam tot ce am cerut. Mi s-a parut ok masina, am zis ca merg eu sa o iau, impreuna cu un prieten care a fost si mecanic. Dar cu greu puteam lipsi cateva zile de la job amandoi si dupa un calcul, toata distractia ma costa aproximativ 1200euro minim...plus ca exista si probabilitatea ca masina sa se strice pe drum, ceea ce putea deveni un cosmar si ca timp si financiar. Am intrebat printre cunoscuti de recomandari de persoane serioase care aduc masini, insa unul singur mi-a spus ca o si testeaza la fata locului, ceilalti au zis ca doar o incarca si o aduc. Omul super ok, a zis ca el merge saptamanal cu platforma in zona aia a Europei si poate merge sa o vada si daca nu imi place sau nu este ok masina, sa ii platesc 150euro deranj. Am asteptat 2 saptamani pana a putut ajunge sa o vada...mi-a trimis zeci de poze, care m-au dezamagit putin ca ordin estetic, insa dupa un discount de 800euro si fiind si singura varianta eligibila pt caietul meu de sarcini, am zis ca o iau. El a vazut masina vinerea, la intoarcerea spre Romania. Luni am platit-o si peste inca o saptamana a incarcat masina si a adus-o la mine acasa, pretul fiind de 800euro plus TVA. Totul cu factura, asigurare. Nu stiu de ce, in realitate, masina arata mult mai bine decat in pozele facute de el acolo, ceea ce a devenit o surpriza placuta. Dupa ce am adus-o acasa, am inceput sa descopar probleme care lui i-au scapat si vanzatorul le-a ascuns. Nu grave, dar incat sa ma faca sa inteleg ca nu o pot vedea ca pe o masina aproape noua, ci ca pe una care este un proiect de aducere la starea initiala a unei masini aproape noi. Stopul dreapta il vazuse el la cumparare ca avea apa in el, fiind o problema comuna...oranamentul acela reflectorizant el nu a vazut ca este crapat, dar in poze apoi, am vazut ca nu am analizat atent ca se vedea. Deci minus 4600lei cu asta...incuietoarea usii de la pasager nu arata usa deschisa, si geamul functiona defectuos din cauza asta...lucru care i-a scapat la cumparare. Trapa nu functiona 100% corect pe deschidere, a trebuit alt motoras nou ( este problema f comuna a lor asta) minus 500euro. Daca vedea toate astea, poate mai negociam ceva cu vanzatorul...Ideea este ca alta masina cu aceleasi dotari si pret similar nu exista pe mobile...nu am prea avut variante. Bugetul meu maxim fiind de 60.000euro...Ah si nu am istoricul service. Vanzatorul mi-a pozat o mapa cu istoricul service, ceea ce de fapt erau facturi de service, dar relativ putine pt varsta masinii. Asa ca am mai bagat mii bune de euro in lunile urmatoare...prezentate anterior

Link către comentariu

Salut,
Mersi mult pentru detalii!
Foarte tare treaba asta cu tipul care aduce masini si le si verifica.
Adevarul e ca la o masina de varsta de peste 10 ani e greu sa gasesti una intr-o stare cat mai aproape de noua....cel putin nu la un pret decent - e greu sa gesesti una de 2-3 ani vechime sa fie tipla.
A fost la un moment dat un c2s pe mobile care in pozele de pe anunt arata foarte foarte bine, avea 53k km, iar pretul iesea in jur de 54k net - pret bun dar pana m-am decis eu s-a vandut masina....
Bine, cel mai probabil avea ceva defecte ascunse/mascate, ma asteptam dar arata foarte foarte bine masina (cam cel mai bine din poze dintre anunturile de pe mobile la ora acutala si la pretul de sub 60 000

 

 

 

Link către comentariu

Frumoasă povestea, frumoasă mașina, merită pasiunea... drumuri bune cu entuziasm! M-am abonat la topic.

Link către comentariu
oldtimercraiova

Frumos exemplar, sper sa am si eu ocazia sa ti-l vad! :D 

Pe viitor voi lua si eu 996, dar am alte prioritati momentan.. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!