Jump to content

Schimb discuri&frane


SwatKat
 Share

Postare recomandată

Hello. Vin si eu cu o intrebare pana sa ajung la un service - in primavara la cand am facut inspectia la service mi-au zis ca la urmatorul interval (deci prin aprilie 2024) trebuie sa schimb discurile si placutele fata/spate. 
 

Am de atunci cca 5k km, eu nu sesizez nicio problema/huruit la frane nimic suspect. Insa vizual asa din ce imi dau seama parca nu prea e ce trebuie. 
 

Stiu ca cel mai ok e sa ma duc la un service (am Maco pe langa mine dar ei au un program de ma doare capul) sa dea roata jos si sa vada dar am zis sa intreb si aici, poate minse pare mie si nu e vreo urgenta. 
Am facut niste poze la placute fata si spate sper ca se vede ceva. Ce ma sfatuiti? Mersi!
- primele 2 sunt discuri fata, urmatoarele 2 cele de pe spate

IMG_6541.jpeg

IMG_6542.jpeg

IMG_6543.jpeg

IMG_6544.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de schimbat. Iti garantez ca pe interior arata mult mai rau

Daca efortul financiar este prea mare poti incepe cu puntea spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi, si eu am zis, in primavara am intrebat special la dealer sa se uite (schimbasem inainte rotile si ma uitassem la cum arata) , la final au zis ca inca sunt ok si inca nu necesita schimbare. Am zis sa ma bazez pe mecanici, nu ca mi se pare mie. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sylverbozvaci

schimba pune Ate ceramic sau Brembo xtradev

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit oferta de piese Textar si o sa trec cand revin in Buc sa le schimb, ca sa stau linistit... 

Repet, poate mai tin ca inca nu am zgomote la franare si totul e ok, insa nici nu as risca sa merg pana le consum de tot :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sylverbozvaci

Textar sunt OE bmw, au pus si altii pe Renault/Dacia multumiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 minutes ago, SwatKat said:

Am primit oferta de piese Textar si o sa trec cand revin in Buc sa le schimb, ca sa stau linistit... 

Repet, poate mai tin ca inca nu am zgomote la franare si totul e ok, insa nici nu as risca sa merg pana le consum de tot :)

 

Este foarte ok Textar. Am pus eu placute Textar saptamana trecuta si se comporta excelent

Sa nu uiti de lichidul de frana

20230713_085301.jpg

20230713_085302.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z e n i t h: Mersi! Ar trebui sa schimb si discurile tot Textar.

Lichidul de frana e schimbat in 2022, l-as lasa. 

@sylverbozvaci: Multumesc!

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sylverbozvaci

pastreaza lichidul de frana @SwatKat , pui pereche disc+placute Textar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am reinviat putin topicul cu o intrebare "de gaga", dar apelez la voi chiar daca poate e prosteasca. 

Placutele fata Textar 3568301 (apar in poze) sunt directionale? Si daca da am cum sa ma uit doar ca sa ma linistesc ca sunt montate ok? 

1739536750_IMG_8248(1).jpeg.2c044119287f1726558d42740885ef6d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halamadrid

Pe imaginile de pe net pentru codul ala de placute, apare o semiluna pe placute, deci poti presupune ca-s directionale.

Fara sa desfaci, nu cred ca iti poti da seama daca sunt montate corect, nu poti sa vezi mai nimic pe langa etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, ma gandeam ca e mai simplu..Mersi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, sunt puse bine. Daca placuta cu senzor e montata unde trebuie, celelalte vin de la sine. Iti pun o poza sa vezi detaliile si-ti dai seama ca doar un "bucatar" le poate pune altfel (oricum, daca te uiti, toate 4 au acelasi cod de produs, adica nu sunt directionale).

12139331_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pot fi montate invers decat zice producatorul chiar foarte usor, doar pe partea stanga unde ai senzorul de uzura e mai greu sa le pui invers. Dar nu cred ca e vreo problema chiar daca sunt montate "invers", cu mentiunea ca daca nu esti absolut sigur de o anumita chestie, e bine sa faci cum scrie la carte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!