Jump to content

Erori senzor G202


fan VW
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

 

Batranelul, clasic Golf IV ALH din 2001 incepe sa dea semne de oboseala pe partea electronica.
Mai precis, roata dreapta fata cateodata se blocheaza in mers, aprinzandu-se si martorul in bord.

La o diagnoza am observat urmatoarele coduri de eroare:
01542 - 008 (Implausible Signal) si 012 (Electrical Fault in Circuit)

Citind valorile senzorului cu masina stationara se observa valori precum 46*/s, clar, incorecte.
Am incercat inlocuirea senzorului cu altul cumparat second-hand, acelasi cod (1J0907657B) insa, dupa montaj valorile sunt la fel, incorecte, in plus, si valorile senzorului G200 (cel mic) au devenit incorecte si ele.
Mentionez ca am incercat resetarea pentru G200 (doar pentru el am gasit ca s-ar putea "reseta" calibrarea, pt G202, nu) dar la fel, fara succes.

Montand apoi senzorul vechi si dupa un reset al G200 am observat ca valorile au revenit la normal (0.x cu masina stationara)... pentru ambii senzori!
Asta a durat vreo luna/doua, dupa care a revenit simptoma cu roata in mers.


Solutia de avarie este sa dezactivez ESPul din buton inainte de plecare, insa as prefera sa rezolv problema.

Stiti cumva daca se gasesc senzori noi G202, sau ce altceva pot incerca?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dar costa foarte mult. Amandoi, peste 5000 lei. 1J0907657B este 3xxx lei... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Exista vreo posilitate sa cumpar acel senzor reconditionat?

Sau vreo alta metoda de a rezolva problema?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

un vânzător din Polonia pe ebay mi-a rezolvat problema, am luat un senzor refurbished/verificat de la el cu garanție; culmea e fabricat mai devreme de cel original și funcționează fara pb de când l-am instalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!