Jump to content

1.6 16v AZD merge întrerupt - nu am erori


aditzu'
 Share

Postare recomandată

Salut si la multi ani tuturor membrilor, 

Ma lupt de 2-3 luni cu o problema foarte incomoda. Cer un sfat, poate cineva a mai trecut prin așa ceva si ma poate ajuta.

Golf 4 1.6 16v AZD fabricație 06 2001 in carte model 2002 merge întrerupt in sarcina in treptele intre 1800 - 2300 rpm. Indiferent ca e rece sau cald motorul face la fel. Pe loc daca o turez 700 - 5000 rpm nu face deloc asa. Face doar in sarcina. Cand zic ca merge întrerupt...da niște șocuri mici asa..ca si cum uita sa tragă..trage..uita sa tragă...trage. Nu trage liniar intre acele ture.

Ce pot sa verific?

Mai jos sunt toate verificările mele:

1. benzina 95 / benzina 100

2. curățat EGR si clapeta de accelerație + adaptare (clapeta cred ca e AF ca nu are niciun cod pe ea) de asemenea dupa adaptare..STEPS : 12 pe vcds

3. bobine BERU noi (100 km de cand sunt puse)

4. bujii Bosch schimbate acum 10k km

5. nu am erori pe ECU si nici pe CEASURI

6. ulei LM si toate filtrele la 10k km deci nu cred ca e filtru de benzina infundat ca abia are 5k km.

7. Motorul a fost segmentat in 2016 si te atunci n-a mai mancat ulei. Am avut 6 ani de liniste..

As vrea sa:

1. fac un log ceva in mers sa vad.. lambda, MAP... ce as putea loga cu vcds?

2. sa schimb oare pompa de benzina?

3. oare regulatorul din rampa injectoarelor sa fie cu probleme?

 

Orice sfat e binevenit!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update.

Cutia de viteze a cedat. Efectiv s-au rupt pinioanele si alte chestii in ea. A curs tot uleiul. Am adus-o pe platforma acasă.

Am pus cutie din dezmembrari si disc de ambreiaj nou SACHS. Am pus ulei nou in cutie. Am pastrat timoneria veche si am reglat-o.

NU mai are pierderi de putere, nu mai merge intrerupt. Si-a revenit miraculos!

Case closed.

p.s. cand pica cutia..s-a faceti rugaciuni...ca e scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!