Jump to content

PASSAT B8 2015, 2.0 DSG


tuguirazvan

Postare recomandată

Salutare si bine v-am gasit. 👋

Ma alatur comunitatii VW cu un Passat B8 cumparat anul trecut din Cluj-Napoca. Am dat 12.400 de euro pentru o masina din 2015 cu aproximativ 210.000 km (posibil sa nu fie reali, deoarece am avut multe probleme de atunci si pana acum. Heh, little I knew) 

 

Dotari de mentionat in mod special: 

  • Faruri Full LED (Matrix Look) cu Adaptive Frontlight System
  • Dynamic Road Sign Display (util si nu prea)
  • Lane Assist, Auto Hold, Start-Stop, Keyless GO
  • Scaune electrice fata + masaj pentru sofer si pozitii programabile (dar s-a ars nu stiu ce dom'le si nu merge oricum)

 

Parti mai putin placute:

  • Imediat ce am cumparat masina, am schimba distributia (asa cum se si recomanda de altfel) si simeringul. 
  • Consuma ulei si consuma cam mult ulei. Aproximativ 1L la 800 de km. (inainte de passat am avut un golf 5 la care nu am pus un gram de ulei de la schimb la schimb), iar din aceasta cauza la recomandarile celor de la service am facut urmatoarele: reconditionat turbina, curatat filtrul de particule, racitor de gaze + EGR nou (piesa originala)
  • 6400 de lei mai tarziu problema persista, consuma ulei mult in continuare. O previziune care nu cred ca e departe de adevar este sa segmentez motorul ca sa scap de problema, dar nimeni nu imi poate garanta acest lucru. Daca aveti idee de ce consuma uleiul din experiente proprii, chiar va rog. 
  • In curand va trebui sa schimb volant si sa ii fac un schimb de ulei in cutia de viteze. 

 

Ca experienta de condus, imi place mult iar faptul ca este automata este un avantaj pentru mine. Am facut ceva kilometri, dar pe distante lungi scaunele nu sunt cele mai confortabile. Imi place masina overall, dar avand atat de multe probleme am ajuns intr-un punct in care nici nu stiu ce sa fac. 
 

I-am povestit celui de la care am luat masina problemele, iar raspunsul: "Na, nu e masina noua. Eu nu le verific. Cum le cumpar asa le dau." 

 

Cu bune si cu rele asta este Passat-ul. Orice idee, sugestie este bine venita si va doresc doar bine. 
 

PHOTO-2021-10-16-18-46-42.jpg

PHOTO-2021-10-16-18-46-53.jpg

Modificat de tuguirazvan
Link către comentariu

1l de ulei la 800 km este incredibil de mult. Poate la 8000 de km ?
Altfel, sa te bucuri de ea :)
 

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
2 minutes ago, ShadoWzZ said:

1l de ulei la 800 km este incredibil de mult. Poate la 8000 de km ?
Altfel, sa te bucuri de ea :)
 


Multumesc. Din pacate mi-as fi dorit sa fie mii si nu sute. Deci 1l/800 km. 

Link către comentariu

Asta e masina SH, exista situatii fericite si situatii mai putin fericite asa cum e a ta. In principal ca sa reduci riscul de a cumpara o masina problematica ar cam trebui sa te uiti la cele cu pret peste media pietei si de la vanzatori de inceredere. Legat de problema consumului de ulei, nu prea mai are ce sa fie decat probleme la interne. La 1 L/800 km ar trebui sa se poate identifica usor cauza in momentul in care se dezasambleza motorul. Ar mai putea consuma ulei (in afara de segmenti/pistoane) doar pe simeringurile de la supape, dar mai rar la diesel. In situatia ta, as reface complet motorul daca mi-ar placea masina si as vrea sa o tin sau as vinde-o mai departe la pretul aferent cu mentiunea consumului de ulei. Sfatul meu ar fi sa eviti sa mai mergi cu ea si sa iei o decizie rapid. 

Link către comentariu

Sincer, clar nu are masina km astia. Si eu am luat un passat aprox la fel ca al tau (am faruri basic led in rest e identica) in 2021 luna februarie cu 150k reali de la weltauto tg mures si a fost 14.700. 

La a ta daca pui profitul samsarului vreo 1k euro, rezulta 11.400 pretul in germania, si la banii astia toate aveau cel putin 350k (am cautat 6 luni masina, stiam preturile la toate in 2021). 

Link către comentariu
1 hour ago, adrian001 said:

Asta e masina SH, exista situatii fericite si situatii mai putin fericite asa cum e a ta. In principal ca sa reduci riscul de a cumpara o masina problematica ar cam trebui sa te uiti la cele cu pret peste media pietei si de la vanzatori de inceredere. Legat de problema consumului de ulei, nu prea mai are ce sa fie decat probleme la interne. La 1 L/800 km ar trebui sa se poate identifica usor cauza in momentul in care se dezasambleza motorul. Ar mai putea consuma ulei (in afara de segmenti/pistoane) doar pe simeringurile de la supape, dar mai rar la diesel. In situatia ta, as reface complet motorul daca mi-ar placea masina si as vrea sa o tin sau as vinde-o mai departe la pretul aferent cu mentiunea consumului de ulei. Sfatul meu ar fi sa eviti sa mai mergi cu ea si sa iei o decizie rapid. 


La ce riscuri ma supun mai exact daca mai merg cu ea? Multumesc!

Link către comentariu
1 hour ago, adrian_mm89 said:

Sincer, clar nu are masina km astia. Si eu am luat un passat aprox la fel ca al tau (am faruri basic led in rest e identica) in 2021 luna februarie cu 150k reali de la weltauto tg mures si a fost 14.700. 

La a ta daca pui profitul samsarului vreo 1k euro, rezulta 11.400 pretul in germania, si la banii astia toate aveau cel putin 350k (am cautat 6 luni masina, stiam preturile la toate in 2021). 

 

Dar romanul s-a dus gratis in germania dupa masina ? 
Transport, cazare, mancare si taxe, nu le mai pui ?

Eu as zice ca in jur de 2.000 de euro a fost profitul lui + celelalte taxe.

Link către comentariu
45 minutes ago, tuguirazvan said:


La ce riscuri ma supun mai exact daca mai merg cu ea? Multumesc!

 

Cand ceva nu funcioneaza bine la un motor, problemele pe termen lung pot fi din cele mai diverse, unele la care nici nu te-ai fi gandit. In cazul tau poate fi afectat cam tot ce e pe partea de esapament si cum ai bagat bani frumosi in zona asta, de aici si recomandarea sa incerci sa folosesti cat mai putin masina pana decizi ce faci cu ea. 

Link către comentariu

In speranta ca va fi totusi cu "Happy End"  de ce nu faci un test de compresie?  Asta ar trebui sa faca cat de cat lumina. 

Fa un calcul si vezi ce e mai rentabil,  sa o repari sau sa scapi de ea? 

EU unul,  daca imi place masina o fac si ma bucur de ea(a se intelege ca o repar eu insumi). 

Asteptam vesti mai bune! 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!