Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

@robertionut

Salut,

Nu pot sa-ti spun codul momentan, dar sigur tempomatele care le aduc eu pentru Golf4, Bora sunt pentru urmatoarele modele, daca nu ma insel e un singur model compatibil cu urmatoarele:

AXP, APF, AQN, AQP, AUE, AVU, APE, ATN, AUM, AUQ, AUS, AZD, AZH, AZJ, BCB, BAD, BFQ, BCA, BEH, BFH, BML

Deci daca-ti gasesc baietii pentru vre-unu din astea merge si la celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit in sfarsit sa fac legaturile intre maneta cu tempomat cumparata de la dezmembrari si o mufa cu fire care nu era chiar pt acea maneta. Nu reuseam fara ajutorul colegului 4EST, care a postat niste informatii pretioase :lol: si manualul primit de la WNS ;)

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=610548

Cu cea mai mare placere, ajut si eu la randul meu, doar cautati-ma ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat in TM tempomat de Golf 4 pe skoda octavia1 de catre danubius. Functioneaza perfect. DZT arad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in sfarsit sa fac legaturile intre maneta cu tempomat cumparata de la dezmembrari si o mufa cu fire care nu era chiar pt acea maneta.

Pentru cine mai cauta mufa cu 10 pini care sa se potriveasca - merge perfect mufa de COM (mama) din plastic. Se gasesc la unele placi de baza care au video-on-board si com2-ul separat ca si placuta.

singura problema e ca nu acopera unul dintre pini (COM are 9 pini activi), deci trebuie scos un conector si inserat alaturat, in locul liber :angry:

Conectorul din dreapta imaginii:

vga_3_s.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat tempomat "home-made" pe octavia si functioneaza foarte bine, e mai greu ca la golf. Golful are capac de vizitare sub plasticul de sub parbriz stanga unde sunt mufele, iat octavia nu are, trebuie ajuns la mufa pe sub bord, e chinuiala mai mare.

Nu am schimbat maneta, am aplicat 2 butoane pe maneta de semnalizare, acolo unde tb sa fie butoanele originale. Cost 5ron butoanele si vreo 5 ore de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si tu o poza ceva la maneta, sa vedem ce-o iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine , ca acum sunt la servici si lucrez 24/72. Aseara nu am mai avut chef dupa ce am terminat. Dupa parerea mea si a altora care au vazut a iesit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta in Bucuresti pentru montarea unui CruiseControl pe un Golf 4 BCB 2003 benzina 1.6 si pe un passat din 2000 motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta eu dar dupa Paste, ca plec pana atunci la parinti la Suceava. Trebuie sa-ti comanzi manetele pana atunci si eu sa caut schema de passat sa vedem daca suporta si unde e mufa in care tb sa ma leg, la Golf stiu unde e si ce pini tb sa folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca si lui ii trebuie facut la Golf nu la Passat. Ai citit sau inteles ceva gresit.

P.S. OOOoopsss scuze, nu am observat, scuze de deranj.

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CruiseControl pe un Golf 4 BCB 2003 benzina 1.6 si pe un passat din 2000 motorina?

Si golf si passat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 masini in familie , un passat si un golf . ma intereseaza cat costa si cine ma ajuta sa facem treaba si cat vrea cel care ma ajuta la manopera :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te costa in functie de unde gasesti sa iei manetele de cruise. Pentru manopera vorbim in privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am gasit un tempomat de pe o Bora de 131CP motorina! Problema e ca in urma accidentului cablurile au fost rupte si din ele au mai ramas numai 30 cm! Se pot prelungi aceste cabluri sau trebuie sa cumpar un set nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot prelungi, iti trebuie 3 pini tata mici si unul mare sa-i bagi in mufa de sub bord.

schema_temponat_.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si o poza ! Sper sa reusesc !

dsc00965ze7.jpg

Problema e ca maneta asta e de la Bora si eu am Golf ! Se vor potrivi cablurile ? Sau trebuie altele ?

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culorile sunt identice, instalatia de golf e la fel cu cea de bora si mici diferente fata de octavia. Tb sa dai volanul jos, intai airbagul, dupa aia blocul de manete si sa o schimbi pe cea din stanga. O sa scrii un tutorial cat de curand pe tema asta, nu am facut poze cand am montat la mine. Cand mai montez la altcineva o sa fac si poze atunci.

Dupa montare tb activat cu vag-com in IC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis, poze:

post-1788-1208507219_thumb.jpg

post-1788-1208507227_thumb.jpg

post-1788-1208507234_thumb.jpg

post-1788-1208507242_thumb.jpg

post-1788-1208507249_thumb.jpg

post-1788-1208507256_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am considerat ca e nevoie, e activ tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru toate detaliile ptr a monta un tempomat fara cablul original. Am reusit sa il montez dar a durat cam mult doua jumatati de zi una ptr a monta maneta cu cablurile pe volan iar cealalta ptr a lega firele la mufa care vine de la ECU. mentionez ca am folosit acea mufa de calculator si a mers la fix. Problema care mi-a aparut dupa prima jumatate de zi a fost ca mi-a ramas martorul ESP-ului aprins si de atunci ramine aprins. Sa fie din cauza ca am tinut mult borna de la baterie luata ? stiu ca este off topic dar ma gindesc ca a mai patit cineva asa ceva la aceasta operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, dupa cele 12 pagini citite si avand in vedere drumurile Bacau - Bucuresti (sosea de fuga), plus plecare la vara prin Europa, m-am hotarat sa montez acest kit tempomat, mai ales pretului foarte accesibil. De curiozitate tocmai am fost la reprezentanta Cybernet Bacau sa aflu preturile. Deci: aprox. 350 lei kit-ul si surpriza :001: manopera undeva pana la 450 lei. De ce? Pentru ca ei estimeaza lucrarea undeva la 4 ore sau 4 ore jumate. Ora de manopera e undeva la 100 lei. Asa ca ramane sa apelez la prieteni cu service pentru efectuarea acestui montaj. Inca ceva ... din cate am inteles de la ce s-a postat aici, nu este obligatorie cutia automata ?! Si inca ceva: afisajul computerului de bord va arata vreo informatie legata de tempomat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles corect, nu este obligatorie cutia automata.

Numai daca ai computer de bord plus iti va indica viteza stabilita, dar nu sunt sigur, nu mai retin exact.

La ceasul din bord pt turometru se va aprinde martorul din imagine cat timp este activ tempomatul.

61219002up3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!