Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Daca te ajuta, pot cauta manualul de instalare a tempomatului? E in engleza din cate imi amintesc. Eu il am de cand am montat tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Manualul e postat deja de mine cu vreo 2-3 pagini in urma dar ...cine sa-l caute ? :)

Postul 87 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam ca poate vrea sa il trimit prin posta sau vreun curier ... dar Inginerul nu ne baga in seama :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc WNS, salut de asemena interventia capitanului (stiam ca l-ai postat, l-am si parcurs) :)

Nu am curaj sa ma apuc singur de montaj. O sa apelez la cineva care a mai facut asta. Prefer sa platesc decat sa risc sa stric ceva. Daca nu era vorba de interventii pe partea electrica ma bagam, dar asa.... :)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim cu Vali (.:Bamse), dar trebuie sa faci o plimbare pana in Craiova. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mare inginerie. Mihai, sunt convins ca te descurci, mai ales ca manualul iti spune toti pasii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut poze la manualul pe care l-am primit cand am cumparat tempomatul, care cred ca sunt la o rezolutie mai mare decat cele postate de Aries 13, daca sunt file sau portiuni care nu se vad bine, anuntati-ma si incerc sa le fac din nou cat pot de bine.

Manualul pe care il am eu este de 15 pagini. Sper sa va ajute.

pag1rn2.th.jpg pag2ge9.th.jpg pag3tc4.th.jpg pag4sb2.th.jpg

pag5qq4.th.jpg pag6ln1.th.jpg pag7pr0.th.jpg pag8eh3.th.jpg

pag9ez6.th.jpg pag10bd3.th.jpg pag11ej7.th.jpg pag12de0.th.jpg

pag13zd4.th.jpg pag14pp6.th.jpg pag15li6.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi instaleaza un tempomat pe un golf 4 in Ploiesti sau Bucuresti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara, imi spui ceva ce stiam deja.

Diferenta intre o maneta cu tempomat si una fara tempomat este maneta propriu-zisa, care are o banda cu contacte la capatul careia se afla o mufa tata care se prinde pe carcasa. In rest sunt identice.

Mai degraba as vrea sa stiu daca asta e modelul vechi de tempomat sau cel nou.

Si revin cu intrebarea: Stie cineva in Brasov unde as putea sa merg sa mi-l monteze ?

eu chiar nu intaleg ce vrei sa aflii...??? tempomatul pe golf e aceasi nu e model vechi sau nou ci doar pt masina cu comenzi pe volan sau fara...

exista insa un model ce echipa octavia si inca se mai livreaza daca il comanzi pe codul de skoda ce arata altfel ca design adica acea "bascula" cu comenzile set/resume sau +/- e doar un buton simplu cu o singura poz.

dar tu stiai deja...(nu ma supar...)

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi place sarcasmul tau, in fine...

Am tot cautat si n-am gasit, cineva postase doua poze cu 2 modele de tempomat, unul cu butoanele de plus minus asemanatoare celor de pe maneta de la stergatoare cu +- cu acea bascula despre care vorbesti si tu. Acel cineva spunea si ca unul din ele ar fi modelul vechi, celalalt ar fi modelul nou.

Despre asta vorbeam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era vb de sarcasm...tu probabil stiai...altii nu...nu postam exclusiv pt tine asa ca puteai sa te abtii...in fine

pe golf nu stiu sa se fi montat modelul de skoda...nici de fabrica nici retrofit, eu tot ce am comandat pe cod de VW a venit modelul normal cu bascula ( asta de un an incoce de cand aduc...).

in schimb ce am comandat pe cod de Skoda la cererea clientului (desi e mai scump) a venit ca in poza de mai sus.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca e mai practic acest model sau care e cauza cererilor clientilor tai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand design zic ei...functionalitate zic eu...am condus masini cu amandoua modele si mi se pare mai practic modelul de golf.

si daca comanzi cod de vw numai acela vine...pana la urma fac aceasi treba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac rost de o maneta din dezmembrari si am gasit mufa pe o instalatie electrica.

Problema mea ii ca cablul are mai multe fire (vreo 10-12) am observat ca doar 6 pini de la maneta fac legatura cu mufa

Daca poate pune cineva o poza cu mufa si firele(pinii din mufa la ce culoare corespund) i-as fi foarte recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi acesta este cablul pe care l-am primit eu. Nu stiu cat de mult te ajuta, oricum poza este destul de mare, te poti uita mai in detaliu.

Sper sa te ajute.

abcd0011ki1th0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul pas, sant parca 5 sau sase fire .

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat tempomatul ieri la danubius in TM, rapid, curat, profesionist! recomand la cine e din TM sau are drum pe acolo. Pret manopera 150RON

Modificat de CosminSideras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am gasit dupa indelungi cautari si pinii switch-ului (manetei) de cruise

e mufa cu 10 pini, si daca te uiti la ea cu locasul de blocare in stanga, avem 1-5 sus si 6-10 jos de la stanga la dreapta

pini sunt doar pe locurile 2-5 si 6-7

schema cu pinii e aici additional_wiring.jpg

acuma daca legati direct in mufa de ECU se face asa:

a. Pin38 to Pins 4 and 7 (use butt splice) black/white

b. Pin 76 to Pin 5 white

c. Pin 75 to Pin 2 blue/grey

d. Pin57 to Pin 3 red/grey

iar PIN 6 BLK/BLU -> panou sigurante sub sofer, FUSE 31 15A HOT IN ON OR START

(in alte instr zice fuse 5)

daca legati in mufa aia cu 10 pini, urmariti schema atasata mai sus

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe sa se disperseze ceata :))

Multumesc mult. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am montat singur nu e asa de greu :icon_thumright: daca va pot ajuta cu raspunsuri cu placere :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e greu daca ai firele care vin in kit

dar pt mine care n-am avut firele, doar maneta, a fost tare greu sa-mi dau seama de pini si mufa.

M-am lamurit intre timp cu siguranta - la golf e siguranta nr. 5, la passat e siguranta nr. 31

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

la cine pot sa montez tempomatul si cam cat am costa... defapt suntem vreo 2-3 care vrem, pe un Golf mk4 si un mk5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Seat Toledo 1.6 16v 105 cp 2001 si este du DBW. Se poate monta Tempomat? Cat costa tot deranjul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!