Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Nu e nicio problema dar recomand sa treci cu ele prin cutia intermediara si ptr estetica si ptr siguranta/ vezi ca ai acolo un mic dop de cauciuc prin care poti sa treci firele prelungite.spor la treaba.

Ai sigur pini in mufa ecu.

Ptr alimentare am folosit o clema derivatie ca in poza atasata

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult din nou , mi-ati fost de mare ajutor! Ramane sa ma apuc de treaba si sa revin cu vesti. Ar mai exista si alte variante pentru alimentare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta 5 de 7,5 A fir albastru negru cu clema ce ti-am aratat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai proasta solutie este acea clema.

Se dezizoleaza 1cm din firul de care trebuie sa te legi, se rasuceste celalalt fir peste si apoi banda izolatoare.

 

LA benzinare aveti nevoie si de pinii din mufa de la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.... sa va feriti de clemele rapide - in timp cauzeaza contact imperfect... sau alte probleme mai grave.

 

Nu la toate benzinarele au nevoie de pini... doar la cele de 1.4 nu sunt pinii in mufa ECU.

 

La cele de 1.6, pinii sunt deja in mufa - doar ii scot din mufa si ii sertizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cabluri am 4 pini , sa inteleg ca acestia nu vin direct in mufa ECU ci vin conectati in alti pini de care trebuie sa fac rost si ulterior intra in mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.... ce ai tu pe cablu - daca ai kit-ul ce contine maneta si un singur cablu - sunt pinii care intra in mufa intermediara - cea neagra la Golf4 - de sub capacul care vine sub stergatoare.

 

la kit-ul cu 3 cabluri - ai unul care vine de la maneta la mufa intermediara - si inca doua care vin de la mufa intermediara la ECU - sunt doua, deoarece difera pinii la ECU de 1.4, fata de cei de la ECU de 1.6..... deci folosesti unul singur, dintre cele doua de la mufa intermediara la ECU.

 

daca ai kit-ul cu un singur cablu, prelungesti firele, dupa care iti trebuie si pinii care vin in mufa ECU - la cele de 1.4, nu au pinii in mufa - la cele de 1.6, pinii sunt acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , multumesc pentru raspuns. De unde as putea lua pinii necesari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat din dezmembrari mufa care intra in ECU cu 20 de lei, am desfacut-o si mi-am luat pinii de-acolo.

Apoi am prelungit firele si m-am legat direct in ECU, fara mufa intermediara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau de la reprezentanta cu codul 000979019E /2 pini pe un fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai pot scoate pinii din mufa XS3 am bagat unul gresit in graba...

 

Mai am vreo sansa sa-l scot sau mai bine sa merg sa cumpar alt pin cu fir ?

 

 

LE - l-am pacalit cu pistolul de lipit :D

post-75511-0-65463700-1407832285_thumb.j

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate cu depinatorul.... daca nu ai asa ceva, iti confectionezi unul, dintr-o agrafa de birou - un pic mai mare decat cea standard... o faci in forma de penseta si o folosesti ca sa apesi cele doua sigurante de pe lateralul pinului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, pentru masina din semnatura (AXR PD 101 CP) care este  codul kitului de care am nevoie.Am vazut ca in unele posturi se face referire la un anumit cod pentru motorul PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de maneta si cablu pana in mufa neagra din cutia cu conexiuni. Atat. Restul este tras din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 1J0-998-527-A kit tempomat contine maneta si firele necesare montajului.Sau 18G 953 513A numai maneta si cablurile ti le confectionezi singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt cod,o sa dau comanda la tess in brasov maine daca reusesc si apoi sa vad cu montajul cum ma descurc :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Sunt nou pe acest forum intrebarea mea este daca pot monta pe un golf IV 19 TDI 115 Cp si care ar fi costurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate . Ca si costuri 200-250 maneta si 150 manopera. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As dorii sa stiu si eu ce diferenta este intre un tempomat cu 2 butoane si unul cu 3 butoane...am achizitionat unul cu butonul acela drept si am auzit ca nu sunt bune...mai bune sunt ce cu 3 (cu butonul acela in capat ondulat)... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența este la aspect, ergonomie și vechime. Cel cu 2 butoane pe lateral face același lucru, nu exista mai bun sau mai rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cel cu doua butoane pe lateral, ai SET si RES,respectiv + si -, pe lateral.... la celalalt ai doar SET si minus pe lateral.... si daca vrei sa folosesti RES sau +, atunci trebuie sa bagi mana dupa volan, si sa tragi de butonul on/off, spre stanga.


 


cele cu un singur buton, se gasesc si pe after-market.... celelalte, am vazut numai OEM.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

onofreimircea90

Buna ziu, am achizitionat si montat (partial) un kit de tempomat original, cu cablaj si tot ce trebuie, problema e ca nu stiu sa-l leg....ma ajuta cineva? Prin Baia Mare, mi-l poate lega cineva? Platesc.... Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii.

 

altfel, trebuie sa te legi in mufa intermediara - situata in capacul de sub ansamblul stergatoarelor. Conexiunile - te ajut cu ele daca vrei... le gasesti postate si in paginile anterioare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!