Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ambele masini sunt dizel cu motoare ALH,deci acele fire care intra in maneta trebuie taiate si lungite?Nu se poate scoate instalatia din mufa de la maneta pana in mufa din tabloul de sub stergatoare de pe masina donatoare?

 

 

Orice se poate, eu am comandat kit-ul asta 1J0998527A (aprox. 60EUR) in care primesti atat maneta cat si cablajul necesar. Instructiuni de montare se gasesc in cutie. Nu trebuie taiat si lungit nimic la acest kit.

E simplu, trebuie doar putina atentie si indemanare si ceva pozitii de yoga :D  cand montezi la pinii in soclul din cutia de conexiuni de sub stergatoare.

 

Functia trebuie activata in ECU cu VCDS :

 

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11]

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

 

 

Sper sa ajute.

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua tuturor,

 

amperajul prin cablajul tempomatului este mare?

pot fi folosite niste fire putin mai subtiri decat cele originale?

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAt de subtiri? ca cele oem au 0.35mm patrati ?

 

DA, se pot folosi si mai subtiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 0.3 mm patrati doar ca litele firului sunt mai multe si mai subtiri.

 

mersi frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bun, nu-ti face griji

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou pe forum. ma poate ajuta si pe mine cineva su o schema pentru un tempomat?

tip motor bcb 16 16v 105cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou pe forum. ma poate ajuta si pe mine cineva su o schema pentru un tempomat?

tip motor bcb 16 16v 105cp

 

As avea eu dar nu-mi dau seama cum sa atasez pdf-ul. :lol:  Da-mi un PM cu adresa de mail si-ti trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stavaracheromeo@gmail.com

stavaracheromeo01@yahoo.ro

 

mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimis acum.

 

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

salut sunt nou pe forum. ma poate ajuta si pe mine cineva su o schema pentru un tempomat?

tip motor bcb 16 16v 105cp

 

As avea eu dar nu-mi dau seama cum sa atasez pdf-ul. :lol:  Da-mi un PM cu adresa de mail si-ti trimit.

 

 

Leon - ai mai postat si in celalalt topic - ti-am raspuns si acolo.

 

in rest, incercati sa nu umpleti forumul, cu discutii si informatii personale - nu intereseaza pe multe lume, iar ariile tehnice o sa fie greu de rasfoit, din cauza asta - discutiile voastre, date de contact, etc.... se transmit cel mult, pe PM

 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge perfect!

Multumesc frumos tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
NicusorNarcis

Salutare tuturor, am si eu un vw golf 4 si vreau sa-i montez tempomat... V-as ruga foarte mult daca se poate sa-mi spuneti ce trebuie sa cumpar ... Clapeta de acceleratie o am pe cablu si din cate am inteles trebuie sa-mi iau clapeta electrica si pedala acceleratie electrica... Maneta mi-am cumparat-o mai de mult si pana la urma m-am hotarat sa duc treaba la bun sfarsit... Motorul este 1.6 SR 8 valve ... Va multumesc anticipat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NicusorNarcis

AKL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NicusorNarcis

Chiar nimeni nu doreste sa ma ajute cu cv informatii ??? Daca stau bine sa ma gandesc toti am plecat de jos, invatand usor usor... Nu am cerut decat sa mi se spuna ce piese trebuie sa cumpar... Stima !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

06A133066  clapeta pentru motoarele cu CCS, pret nou OEM 2500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am incercat ieri seara sa montez cruise control-ul pe masina ( golf 4 1.4 16v , cod motor BCA , an 2003 ) insa am clacat la conectarea firelor , astfel am ajuns aici in scopul de a cere o mana de ajutor din partea voastra. Nu imi dau seama unde trebuie sa ajung cu firele , daca merg cu ele direct in ECU sau trebuie sa le conectez si in cutia cu mufe de langa ( am botezat-o caci nu stiu cum sa ii spun altfel ). Atasez cateva poze:

post-104521-0-22568900-1407663628_thumb.

post-104521-0-87641500-1407663628_thumb.

post-104521-0-51588000-1407663629_thumb.

 

V-as ruga daca imi puteti spune si care este schema de conectare a pinilor , am gasit ceva intr-un tutorial insa nu corespund culorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici ai toata procedura. daca era diesel mergeai pana in cutia intermediara de sub stergatoare, la benzina mai tragi un fir pana la ECU.

Masina trebuie sa aiba pedala de acceleratie electronica altfel nu merge.

 

Spor la treaba !

GRA Golf 4 (deutsch).pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce culori ai pe firele care vin din mufa manetei?

Acele fire trebuie prelungite pina in mufa ECU.

Cea din prima poza.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc leonardg , m-am uitat peste procedura este mult mai ok decat ceea ce am eu insa nu sunt vorbitor de limba germana si m-am uitat doar la poze. Deci sa inteleg ca trebuie legata si la cutia intermediara si in ecu? Atasez o poza cu firele mele care le am si as vrea sa va intreb daca este suficienta prelungirea lor sau mai trebuie si altele.

post-104521-0-43865100-1407666178_thumb.

 

Inca o mica intrebare ar fi cum si de unde leg firul de la alimentare ( cel albastru cu negru ) avand in vedere faptul ca nu am pin pe el , este firul gol.

Modificat de Alexel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai asa

rosu galben la pin 25 mufa ecu

albastru negru alimentare + siguranta 5

alb la pin 50 ecu

galben negru (cel dublat) la pin 24 ecu

albastru la pin 39 ecu

succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da trebuie si in cutia intermediara si in ECU. Firele iti ajung doar pana la cutia intermediara. De acolo ar mai trebui sa mai in kit fire pana la ECU. Acum depinde ce kit ai, la mine asa a venit cel de la KUFATEC.

+12V iei de pe siguranta 5. In documentul pe care ti l-am trimis mai ai un tabel cu albastru in care sunt pinii de conexiune in ECU in functie de tipul de motor.

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru ajutor baieti. Din cate inteleg firele trec prin cutia intermediara pentru estetica la motorizarea mea , deci daca gasesc alta solutie sa ajung cu firele direct la ecu (prelungite bineinteles) nu ar fi un impediment in ceea ce priveste functionarea tempomat-ului , nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul ar trebui sa-ti ofere o solutie "plug an play". Dar daca nu ai fire de la cutia intermediara la ECU atunci n-are sens sa te complici cu conectorul ala. Prelungeste-le si leaga-le direct in ECU. Aici vezi daca ai pinii goi pe mufa care intra in ECU, daca nu ai pinii, se complica putin treaba... Eu avand Diesel n-am ajuns pana acolo :-)

Modificat de leonardg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!