Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

asta se poate verifica usor cu VCDS-ul, in campurile de masura de pe Engine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce ar ramane cuplat swich-ul pedalei numai la viteza a 5-a? Pana la viteza a 4-a inclusiv, imi cupleaza pilotul,numai a5-a este cu problema.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci, daca problema apare numai in treapta a 5 a, e clara treaba - nu e o problema de la switch-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai intalnit masina la care s-a pus cutie in 6 in loc de 5 si nu mai mergea CCS in tr 5 si 6. ECU cred ca are in el info pentru corelare turatie motor si viteza de deplasare.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut cum citeste de pe cutie....

Acum, turatiile pot sa difere de la masina la masina, carburant mai bun, mai prost, ambreiaj poate sa patineze la vreunul, drum in panta... sa fie o plaja cu accepturi, da... si poate la el nu se incadreaza in ea, in tr.5 .... si automat, nu-i mai permite cuplarea CC-ului ...

ma gandesc ce poate sa nu vada in a 5 a - dar asta vezi doar daca esti cu VCDS-ul pe campurile de masura, cand schimba el treptele si ii da iar SET.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru care poate influenta este senzorul de viteza, acum trebuie vazut ce indica pe ceas si ce indica in campurile de masura in tr.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim..... :icon_geek: :lol: ... noi nu am scris aceelasi lucru ?

Am gasit ceva informatii intr-un SSP, care zice ca ECU permite activarea CC-ului, in functie de informatiile legate de viteza masini, turatia motorului, switch-uri frana-ambreiaj (ceea ce stim toti).

Ecu compara informatiile primite, cu o diagrama ... din pacate, aceasta nu era prezentata....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru masina din semnatura...pentru a-mi pune tempomat...in afara de maneta si fire...imi mai trebuie ceva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, un set de cabluri de la maneta la ECU. si mai important, ce cod motor ai pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0953513L - maneta cu 2 butoane pe lateral

8L0953513J - maneta cu un singur buton pe lateral(mai veche)

1J0998527B - kit tempomat Golf 4 benzina

Ai acceleratia de tip drive-by-wire, nu pe cablu, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE asta am cerut codul motor. DA, merge, nu mai ai nevoie de altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara tuturor,

ma puteti ajuta cu un cod pentru kit-ul de cabluri pentru un benzinar AUS ?

am inteles eu gresit sau imi trebuie toate 3?

1J0 971 425 A,

1J0 971 425 B,

1J0 971 425 C

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul de la maneta la mufa intermediara - 1J0971425A

si mai departe 1J0971425C - cel cu pini mici sau 1J0971425B - cel cu pini mari - care iti trebuie, o sa vezi abia cand ajungi la mufa ECU-lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AUS sunt pini mici (ECU are 121 pini). Acum intreb si eu...De ce vrei cabluri OEM? De ce nu-l faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu prea stiu sa-l fac :D

adica sincer as incerca ca-mi place sa-mi bag nasul dar nu prea am inteles tot din schemele postate si parca nu m-as infige asa usor in ECU :D

Multumesc mult de raspunsuri

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca de exemplu se face legatura direct pe pinii care sunt deja in mufa e problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pinii mici sunt in mufele ECU - si sunt fara legaturi... adica, trebuie scosi, sertizati... si asta e treaba.

Merge fara nicio problema. Nu te bagi in ECU... ci in mufele lui. Ca sa stai linistit, inainte de toate - deconectezi bateria.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hremus, la AXP ai cumva idee ce fel de pini sunt? Sau cat de mari sunt pinii mari si cat de mici sunt pinii mici? :)

Eu am cablaj confectionat si tipul m-a intrebat pentru ce cod motor, insa nu stiu de care a pus.

Si mai e ceva: pinii din ECU la care se leaga firele sunt 24, 25, 39 si 50? Ca el asa mi-a zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinii mici - daca e mufa de care vb tu, ii are pe cei mari - nu sunt in mufa.

pinii mari (cf. ce ai zis tu) 000 979 131 E = fir de reparatie cu 2 pini - deci iti trebuie 2 buc. din acest cod.

daca tip-ul asa ti-a zis, mergi pe ce ti-a zis - oricum, alea sunt la ECU cu pini mari.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. AXP e cu 80 pini. Deci cu pini mari si care nu sunt in mufa cum a spus si F l o r i n. Si da, ti-a zis bine, se leaga la 24,25,39,50. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Stiti cumva daca cruise controlul are legatura cu "Vehicle Speed Sensor"? Am probleme cu tempomatul si imi da eroare pe VagCom 37-00 Sensorul G68 defect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... ar cam trebui sa aiba. Tempomatul mentine viteza constanta, dar trebuie sa stie cat e viteza in fiecare moment si probabil aici intervine senzorul.

Bine, nu cred ca e o legatura directa, ci prin intermediul ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, din cauza lui ai probleme cu CC-ul. Atata timp cat nu vede viteza de deplasare, nu va functiona... sau iti face probleme, daca G68 are eroare intermitenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul asta G68 unde se afla la masina din semnatura? Daca stiti... :001:

Problema cu CC-ul este ca o ia razna si avand eroarea asta ma gandeam eu ca de asta face figuri. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!