Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ciprian Ciobanu

Salut! As avea o nelamurire cu privire la compatibilitatea unui tempomat pe masina din semnatura. Am gasit sa cumpar unul de aici de pe forum de la un coleg, dar mai intai as dori sa aflu daca imi este compatibil sa nu raman cu el. Daca este cineva disponibil sa arunce un ochi peste cateva poze si coduri ce le am din anuntul de vanzare, raman indatorat. Astept o confirmare din partea oricarui coleg care se pricepe ca sa pot face comanda.

Din anunt am putut afla urmatoarele coduri : "SWF HLS 103, DOT SAE QB 96 sunt singurele coduri de pe maneta, iar cablurile nu au cod. Este OEM, ambalaj original. A fost comandat pentru motor diesel, deci pentru diesel se potriveste 100%, pentru benzinare nu stiu daca se potriveste!"

post-85630-0-11621200-1354907463_thumb.j post-85630-0-64015900-1354907477_thumb.j

post-85630-0-58569800-1354907490_thumb.j post-85630-0-20595300-1354907505_thumb.j

Multumesc si astept un raspuns! o seara buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din poze pare ca e ce trebuie. ..codul e 1J0 998 527 A pt tot kitul, iar doar maneta: 1J0 953 913

pt benzinare difera doar cablul, mai e unul in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste pentru Diesel, la benzinare mai ai nevoie de un cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Multumesc! L-am comandat, sper ca totul sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ciprian Ciobanu

Buna seara! Este cineva prin zona Roman - Piatra Neamt - Bacau sa ma ajute cu montarea unui tempomat pe o Bora TDI? Contra cost, bineinteles. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cautat in aria - Prestari servicii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu tempomatul,va rog daca cunoasteti cauza sa ma ajutati si pe mine in rezolvarea ei. Am tempomat original,problema este ca nu se activeaza decat pana la treapta de viteza nr.4, ,cand introduc maneta de viteze in treapta a-5-a nu mai vrea nici mort sa se activeze.A patit cineva asa ceva? Are ceva senzori in cutia de viteze pe pinioane? Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost schimbata cutia sau ecu de pe masina ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cutia de viteze s-a spart si a schimbat-o. Care este legatura?Se mai poate remedia ceva? Multumesc.

Modificat de Giany P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus aceeasi cutie? Aveai in 5 si ai pus in 6, avea acelasi cod?

DA si tu mai multe detalii, crezi ca putem ghici ce ai facut tu ;la masina. Nu-mi place sa scot cuvintele cu clestele de la cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, de ceva timp nu se mai aprinde martorul de tempomat pe bord la masina din semnatura. Toate comenzile tempomatului functioneaza, dar uneori cand fac testul cu VAG imi apare "steering weels - cod 014 - defective intermitent", eroare pe care o anulez, iar dupa un timp reapare. De asemenea aceiasi eroare apare si la maneta pentru stergatoare. Cei de la skoda nu au reusit sa-i dea de cap. Intre timp am achizitionat ambele manete originale (cod 1K0953513G, 1K0953519J) si as vrea sa stiu daca schimbandu-le voi rezolva aceste probeleme. multumesc!

Modificat de maznic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cea de la stergatoare se rezolva prin curatarea contactelor interne. Posibil sa fie asta rezolvatea si pentru cea de CC.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu sa achizitionez un cc si am vazut ca vine un fir in sigurante si unul cu 4 fire la mufa de su stergatoare,dar aici vad ca pt benzinare ar mai fi unul asta unde vine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru benzinare alea 4 trebuie prelungite pana in ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am terminat toate paginile de citit.am o singura nedumerire:cablul de vine din mufa intermediara la mufa de vine la calculator are pini?sau vin firele inpinse in gaura si acolo fac contact cu lamele,asa spunea cineva mai pe la inceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzinare cica nu prea e cablul ala intermediar. De aia zicea si Cristi pe pagina anterioara ca se prelungesc firele de la maneta direct la ECU, fara a mai avea mufa intermediara.

O sa incerc dupa Craciun sa vad daca pot astia la Vandra sa mi-l monteze si revin cu info. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai uni zic ca ar fi 2 seturi de cabluri pt benzinare.unul din maneta pana in mufa intermediara si unul din mufa pana la calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai kitul pentru diesel prelungesti cablul existent si la capat poui pini corespunzatori tipului de ECU. Sunt 2 tipuri de pini, mari si mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am luat kitul dar vreau sa-l iau pe cel de benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia-l pe ala si e plug and play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai uni zic ca ar fi 2 seturi de cabluri pt benzinare.unul din maneta pana in mufa intermediara si unul din mufa pana la calculator

3 seturi de cabluri..... 1 cablu intre maneta si mufa neagra intermediara si 2 cabluri catre mufa ECU. Iti furnizeaza 2 seturi de cabluri, deoarece ei nu stiu ce cod motor ai tu si difera tip-ul ECU-lui - implicit mufa acestuia. Din cele doua cabluri catre ECU, o sa iti alegi pe cel care este compatibil cu masina ta - vezi la fata locului, despre care e vb....

fiind 1,4 - cred ca o sa ai nevoie de cablul cu pinii mari, la ECU - daca mai cauti un pic, am postat mai demult toate codurile cablurilor, manetelor, etc.

Remusache... corect.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu tempomatul,va rog daca cunoasteti cauza sa ma ajutati si pe mine in rezolvarea ei. Am tempomat original,problema este ca nu se activeaza decat pana la treapta de viteza nr.4, ,cand introduc maneta de viteze in treapta a-5-a nu mai vrea nici mort sa se activeze.A patit cineva asa ceva? Are ceva senzori in cutia de viteze pe pinioane? Multumesc pentru raspunsuri.

Ai pus aceeasi cutie? Aveai in 5 si ai pus in 6, avea acelasi cod?

DA si tu mai multe detalii, crezi ca putem ghici ce ai facut tu ;la masina. Nu-mi place sa scot cuvintele cu clestele de la cineva.

Scuze ca vin cu detalii abia acum. Am vorbit cu proprietarul si mi-a spus ca a inlocuit carcasa cutiei si pinionul de a-5-a,cutia fiind in mare parte aceeasi.Daca o schimbam eu as fi stiut ce sa-ti spun,asa macar sa-mi fac o idee cam ce ar putea fi, daca vrei sa ma ajuti. Multumesc

Modificat de Giany P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce face in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cutia de viteze nu este nimic electronic, electric, senzori......... in afara de VSS (trimite la bord viteza de deplasare).

deci nu conteaza pinionul, carcasa sau alte piese mecanice.

sa nu cumva sa ai vreo problema mai repede pe la senzorii de la pedale (ambreiaj si frana).

de exemplu cel de la ambreiaj poate ramane cuplat ca si cum ai ambreiaajul calcat si atunci este decuplat automat pilotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!