Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Cauta in aria Prestari Servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma singura solutie a ramas sa il montez singur

inainte de a ma apuca de treaba am cateva mici nelamuriri

pentru inceput la ce anume trebuie sa am grija cand dau jos volanul?am emotii din cauza air-bag-ului , sa nu stric ceva pe acolo

alte sfaturi utile la ce anume trebuie sa am grija , unde exista riscul sa stric ceva sunt bine-venite

multumiri colegilor care au postat toate informatiile pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vorbit pentru ca nu zice nimic de CC.doar switch-uri , alarme si diagnoza.

am sa apelez la el in cazul in care nu ma descurc cu activarea , dar dupa informatiile din forum cred ca ma descurc sa il activez singur

oricum mersi pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat tempomat in Oradea, pe o Bora 1.9 TDI, totul merge perfect. Se aprinde si becul in bord cand este pe ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa multumesc tuturor colegilor pentru informatiile de pe acest forum.cu ajutorul lor am reusit sa imi momtez CC-ul.Sunt mandru tare.

totul functioneaza perfect , inclusiv becul din bord.

ca si probleme...........................nu am avut(sau cel putin nu au fost grele pentru mine)

insa am avut mari emotii cu air-bag-ul din volan(prima oara , ce sa-i fac)

inca odata stima si respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut.

Pentru Bora ALH este bun codul 8L0 953 513 S - 8L0953513 S - 8L0953513S ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - aia e maneta pentru volan cu comenzi - are pe ea, numai butonul on-off

Daca vreo OEM, recomand 1J0 953 513 01C, care e maneta cu doua butoane pe lateral.

Altfel, de la dezmembrari, poti cauta si 8L0 953 513 J 01C - modelul vechi, cu un singur buton pe lateral - minus - si plus pe butonul on-off

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. In functie de buget ma hotarasc pe care-l achizitionez dintre cele 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

e cineva in oradea care ma poate ajuta la montatul unui tempomat pe un golf 4? de preferat cineva care a mai facut si are habar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in topicul de prestari servicii.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragoshdiaconu

M-am decis sa imi pun si eu tempomat pe masina,si as dori sa achizitionez o maneta din dezmembrari,pt bora 1.6 BCB.Va rof frumos daca puteti sa imi spuneti ce ar trebui sa cumpar pt ca nu stiu ,am inteles ca sunt anumite coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAneta e una singura cu tempomat pentru VW si apoi ai nevoie de mufa de la maneta si prelungesti firele pana in ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, sunt mai multe.... dintre care doua merg la majoritatea VAG-urilor din acea perioada, fara comenzi pe volan....

- 1J0953513 - maneta recomandata... cu doua butoane pe lateral

- 8L0953513J - cu un singur buton, pe lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragoshdiaconu

si care ar fi diferenta dintre cea cu un boton si 2? cand o iau din dezmembrari ar trebui sa vina cu tot cu mufa si fire nu? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o diferenta in functionare, doar de estetica si ergonomie. de obicei, din dezmembrari, nu se da cu tot cu fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un golf 4 1.4 16v AHW pot monta tempomat

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ? Trebuie vazut ce cod de clapeta ai - in functie de asta, se poate spune daca merge sau trebuie tot sistemul, cu vacuum, capsula, etc....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie si vreo piesa pe la ambreiaj?

Comutator actionare ambreiaj (tempomat)

Modificat de mikemaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine, nu - este totul pe masina.

Trebuie doar maneta cu CCS, cablajul pana in ECU, montare, activare - si, la drum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut am un golf 1.9 TDI 101 atd cu tempomat de origine care functioneaza perfect si intentionez sa schimb cd-ul de origine cu un mp3 usb care nu are functia GALA si imi e frica sa nu afecteze CC, am inteles din ce am citit ca trebuie anulat un fir ( dvs a-ti trecut prin asa ceva ) a-ti putea sa imi spuneti care este acest fir , unde se afla etc ... Va multumesc ! ! !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul @Tracto parca s-a confruntat cu o problema cu firul pentru Gala... da-i un PM, poate stie sa-ti zica si in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele casetofonului, fir de culoare albastru/alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor , am reusit , am schimbat cd-ul original cu mp3 usb si merge CC perfect se aprinde si martorul in bord totul este ok . vreau sa v-a spun ca nu a trebuit sa tai firul acela

albastru/alb (firul care din cauza lui TEMPOMAT-ul nu m-ai functioneaza in urma schimbarii unitatii audio originale cu o alta) pentru cei care vor s-a faca aceasta schimbare v-a spun cum am procedat : am scos cd-ul original (corpul 1) i-am scos mufa de alimentare care vine de la radiocass am izolato si am lasato la locul ei dupa acea am scos radiocass-ul (corpul2) si aici pe firele mufei de alimentare ale acestuia am legat firele mele de alimentare ale mp3-ului mai precis am desizolat firul de la plusul permanent si am legat plusul meu si asa si cu cel de la minus in continuare am scos mufa cu boxele si am bagato in mufa de la mp3 mufele sunt standard se potrivesc . dupa asta am izolat firele bine . mufa de la radiocass a ramas la locul ei in continuare. Am montat radiocass-ul la locul lui si noul meu mp3 usb in locul cd-ului de origine. Dupa asta am ramas in continuare cu radicass-ul care se aprinde odata cu luminile de pozitie dar care nu m-ai are nici o functie doar design acum radio al am pe mp3 si merge perfect cu cablul de antena al masinii pe care l-am recuperat de pe radiocass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult!!!

Mi-ai ajutat cu informatiile! Eu la un T4 am patit si firul albastru cu dunga alba a fost vinovatul.Cu tester acest cod am primit:

" 00625 - Vehicle Speed Signal

27-10 - Implausible Signal - Intermittent"

Am deconectat firul de la cdplayer si gata.

In sfarsit functioneaza perfect klimatronicul (HVAC), tempomatul, si nu apare nici o eroare.

Mersi inca o data ca ne-ai povestit experienta ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!