Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Daca ai maneta firele poti sa o montezi si faca cablurile originale, doar ca e mai mult de lucru. Fara firele originale cel mai simplu e sa mergi cu firele din maneta direct la ecu. Oricum va trebui sa treci prin cutia de conexiuni si poti verifica daca ai deja fire trase de la ecu la mufa cu 10 pini. Am gasit eu undeva pe alt forum cum sa o montezi cu firele tale. O sa caut postul respectiv si il pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu ieri un tempomat care avea doar mufa si 20 cm de fire. Le-am prelungit pana in cutia de jonctiune si firele care veneau de la ECU le-al taiat din mufa si le-am legat la cele de la tempomat. La benzinare nu sunt trase firele de la ECU la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt utile altora, daca te uiti la mine in semnatura o sa vezi ca instalez tempomate , am vreo 20 montate pana acum si pe diesel si pe benzina si platforma 4 si 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A mea e din '99 TDI ALH, stii daca pot monta tempomat?

Intreb asta deoarece uitandu-ma pe bord la lumina soarelui nu am vazut pictograma de la tempomat. CB nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu ai pictograma tempomatul poate fi montat si folosit. Doar ca nu o sa ti se aprinda beculetul atunci cand e ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice motor ALH suporta tempomat, nu e legat de altceva decat de ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am alh si i-am montat tempomat.si functioneaza,bineinteles!de 2 ani fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu cred ca e deranjant ca nu ai un bec in bord. masina din semnatura nu are asa ceva, dar i-am montat tempomat fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua tuturor. demult vanez o maneta de cruise control si dupa ce am gasit am auzit ca e vorba si de cabluri. am citit topicul si am ajuns la concluzia ca intr-adevar este navoie de maneta plus cabluri. intrebarea mea este cat ma costa ambele si de unde pot intra in posesia lor. la dezmembrari am gasit doar maneta la un pret cam maricel (250RON). am pe cineva care sa m-i activeze functia, doar caut cablurile si maneta. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stimati domni,

Mi-am montat si eu tempomat, urmarind documentatia postata pe acest forum, insa nu functioneaza.

Am intrat pe modulul Engine si apoi pe measuring blocks 22, si am apasat pe rand toate butoanele(on,of res si set), apoi pedalele de frana si ambreiaj. In sirul respectiv, orice actionare a unui buton sau pedala se vede (adica trece din 0 in 1 ).

Ma puteti ajuta cu un sfat, sau o idee despre care ar putea fi cauza nefunctionalitatii?

Multumesc anticipat.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand il pui pe on se aprind 2 biti de 1 sau doarr 1 ?. Daca doar 1, isneamna ca undeva ai gresit in firele de la ecu. Cand pui pe on, trebuie sa se schimbe 2 biti deodata:)

Parca si pe 006 in engine, trebuie sa fie 1.1 cand pui pe on. Dar nu mai retin exact canalul

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ON sunt aprinsi ultimii doi biti in "11" (asta pe canalul 22, pe 06 nu m-am uitat)

Multumesc.

Modificat de steffan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr l-ai activat in ECU? CAmpul 4 , nu mai stiu din ce canal de pe engine arata 255 daca nu e activat, 0 daca e oprit si 1 daca e ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa pun un print screen dupa fiecare apasare de pedala sau buton.

Multumesc.

Ordinea e urmatoarea:

grup 006 Cruise System ON

grup 022 Cruise System ON

grup 022 Cruise System ON ambreiaj

grup 022 Cruise System ON brake

grup 022 Cruise System ON RES

grup 022 Cruise System ON SET

post-35366-1267963783_thumb.jpg

post-35366-1267963791_thumb.jpg

post-35366-1267963797_thumb.jpg

post-35366-1267963802_thumb.jpg

post-35366-1267963809_thumb.jpg

post-35366-1267963818_thumb.jpg

Modificat de steffan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un login 11463 pe engine.

PS Tempomatul functioneaza peste viteza de 30Km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa l-am activat si eu si a mers fara pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un login 11463 pe engine. - am facut deja asta, multumesc.

PS Tempomatul functioneaza peste viteza de 30Km/h - multumesc si de acest sfat( am tempomat si pe masina de firma, deci stiu ca poate fi setat abia dupa pragul celor 30km/h)

Dupa ce am mai citit pe forum, m-am gandit sa verific si daca am martor in bord pt tempomat. Intr-o anumita pozitie, printre alte pictograme se poate vedea si cea de tempomat, insa nu se aprinde. Normal...ca doar nu functioneaza tempomatul, insa in pozele postate mai sus se poate observa ca fiecare atingere de buton sau pedala e sesizata.

Problema ma depaseste.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sistem audio ai pe masina? original? daca nu e original, taie cablul care e responsabil de functia gala! la mine asta a fost rezolvarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Romeo23

Poti sa-l faci sa "sara" din 10 in 10 km/h sau trebuie neaparat sa tii apasat ? Eu il am pe volan la un B5.5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e sistemul original, e un Sony. Am sa incerc si aceasta varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Romeo23
Nu e sistemul original, e un Sony. Am sa incerc si aceasta varianta.

Scuze formularea.. era o intrebare ptr toti participantii la topic-ul asta... vroiam sa stiu daca dupa ce activez tempomatul ... pot face "salturi" din 10 in 10 km... sau trebuie sa tin neaparat apasat butonul pe volan constant ptr a mari viteza ? nu de alta dar e inconfortabil.. si nu f practic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e sistemul original, e un Sony. Am sa incerc si aceasta varianta.

si eu am avut sony, dupa operatiunea asta nu am mai avut probleme!

imi dadea o eroare de genu: vehicle speed sensor implauzibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!