Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Pentru a schimba /instala computer de bord, exitsta un totpic dedicat. pe scurt, ai envoei de alt bord + maneta stergatoare + cineva sa ti-l monteze /programeze :icon_thumright:

mai multe detalii aici (click)

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar lumea se referea la codul intregului kit ca difera, nu al manetei! Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...

km cat m-ar costa si pe mine sa pun un tempomat la un golf iv di 74kv si unde as putea sa-l montez exclus fiind reprezentanta... :blah: :Driver: :Driver:

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine m-ar interesa sa montez asa ceva la o bora , m-ar interesa un pret , cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

E greu sa cititi topicul asta? Sau doriti sa caute altcineva pentru voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti , azi am vorbit cu cei de la AUTOCLUB TIMISOARA , dealer VW si i-am intrebat cat ma costa sa montez un tempomat. Raspuns : 350 lei piesa (maneta) , 100 lei activarea unei functii prin BC si 100 lei manopera. = 550 lei. In banii astia aveti si garantie de la reprezentanta si nu va mai bateti voi capul cu montatul , cu diverse scheme si coduri de activare si toate cele. Ce ziceti ? Vi se pare mult? A.... era sa uit , montatul dureaza 1 ora - 1 ora si jumatate. Asa mi s-a spus la telefon si mi-au mai spus ca monteaza pe orice vw fabricat dupa 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa bagi 5 cifre la ECU e 1 milion ?

Si sa desfaci toate alea si sa-l montezi tot 1 milion ?

Pai mai bine monteaza-l acolo si il activezi in alta parte si iesi mai ieftin :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce pe uni-i sperie reprezentanta. Eu zic totusi ca pretul care mi s-a comunicat este in limitele bunului simt. Si va scuteste de multe eforturi. Ce parere aveti?

Al Bundy s-ar putea sa ai dreptate. Cred ca au si altii un soft vw cu care sa imi activeze functia care ma intereseaza

Dar acuma sincer vorbind chiar nu mi se pare exagerat pretul

Am tot vazut vehiculandu-se prin topicul asta fel de fel de sume , gen 900 lei ...... etc.. Si chiar ma gandeam ca o sa renunt daca este un asemenea pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... montatul dureaza 1 ora - 1 ora si jumatate...

Abureli comerciale .... Poate daca lucreaza toata reprezentanta la masina ta... si nu isi dau peste degete unii la altii.... Daca lucrezi unul singur iti ia cam 3-4 ore in functie de masina si de experienta care o ai, ca sa nu mai vorbim de atentia pe care o acorzi... Cat despre activat, pretul mi se pare cam exagerat ...

@Al bundy: Cred ca daca montezi la ei si faci activarea in alta parte , s-ar putea sa zica ca nu-ti ofera garantie, si alte bla-bla-uri si sa te forteze sa faci la ei .

In schimb pretul pentru kit pare rezonabil...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit topicul, mi-am pus si eu pe golf 4 apf cc cu 3 lei cheltuiti. Am folosit maneta masinii dupa multaaa munca sa fac loc la butoane pt ca a mea era plina cu material (plastic, turnata) si am folosit pistolul de lipit pt scos material cu o ansa tunata. Timp de executie 5-6 ore cu instalat butoane, tras fire, demontat volan, stergatoare,etc. Nici papuci nu am avut asa mici si am lipit firele direct pe cele ale ecu cu o mfa USB mama tata intermediara maneta-ecm. Functioneza impecabil mai putin martorul din bord. De banii astia cred ca merita distractia. Poze nu am dar pot sa fac dar numai la maneta. Am vag-comul meu pt interventii.

Numai bine si spor la treba!!!

Modificat de Bozzo11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma indruma si pe mine la un DIY? Nici aici nici pe vwvortex nu se mai deschide linkul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Multe multumiri dl. Al Bundy pt. informatii!Saptamina asta am fost la PBN pt niste verificari si am montat si tempomatul la ei(masina fiind in garantie).A costat 82 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aunt posesorul unui Golf 4 1.6 16V din 200.vreau sa montez CC si am posibilitatea sa iau o maneta de pe un alt golf(dezmembrat).mai am nevoie de altceva in afara de maneta?imi cer scuze daca repet intrebarea dar am tot citit si nu mi-a sarit in ochi aceasta intrebare.multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, 2 seturi de cabluri, unul de la maneta la cutia de jonctiune de sub stergatoare si unul de acolo la ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: De ce 2 seturi?? Poate sa duca direct de la maneta la ECU. Daca nu ma insel vladuca are motor AZD. La el in mufa de la ecu firele se infig direct in pini (care sunt pe mufa). pinul are un fel de V in care infigi firul, astfel acesta taie izolatia si face contact. Singurul lucru foarte important si de care trebuie tinut cont este ca firele trebuie sa fie de 0,35.

@valducu: Iti mai trebuie si mufa de la maneta. E bine cand iei maneta sa iei cu tot cu mufa si o parte din cablaj. Ar mai putea sa ai nevoie si de o presa pentru scoaterea stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca asa sunt pe original. Motoarele pe benzina nu au firele trase de la ECU la mufa intermediara. Si ai incercat vreodata sa sertizezi fire in acei pini care nu sunt folositi din mufa de ECU? Ai vazut ce slabi sunt acei pini? Crede-ma stiu ce spun, am pana acum vreo 5 tempomate montate pe benzinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrbarea mea era referitoare la mufa intermediara. Poti merge cu cablurile direct de la maneta la ECU. Nu vad rolul acestei mufe atata timp cat nu desfaci zilnic acea doza ? Cat despre pini, intr-adevar sunt destul de firavi, dar daca prinzi firele de restul cablajului destul de bine nu cred ca este nici o problema, ca nu trage nimeni de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe ebay, ca gasesti sigur si nu te complica cu dezmembrari (la fel si maneta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..inteles.dar de unde pot lua aceste 2 seturi de cabluri?banuiesc ca trebuie sa fie noi ca ele facand parte din instalatia masinii nu pot fi date jos de pe o alta masina.o chestie pe care am omis-o ar fi aceea ca eu nu am computer de bord.care este pretul unei manopere in cazul in care vin cu piesele necesare?multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablurile vin cu maneta in cazul in care iei kitul complet(sunt in functie de tipul de motor). In cazul in care iei de la dezmembrari maneta(cu mufa pe ea), iti trebuie 4 fire de la maneta la ECU si un fir de la maneta la sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...deci imi dau seama ca nu am cum sa ma carpesc cu un lucru luat de la dezmembrari pt ca nu stiu ce sa iau de acolo....si bineinteles ca nu ma lasa sa ii tai toata instalatia pt cele 4-5 fire...nu se pot adapta firele necesare?intreb asta pt ca nu sunt sigur ca as stii ce sa iau de le dezmembrari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie taiat nimic, cablurile sunt separat si au mufe. Asta daca nu cumva este demontat de pe masina deja. Atunci numai daca stii exact cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, penttru dezmembrari: din maneta de semnalizare pleaca 2 seturi de cabluri, unul cu fire groase si unul cu fire subtiri. Tu ai nevoie de manunchiul cu fire subtiri, mufa care intra in maneta (mufa mica) cu 20 30 cm din acele fire. Firele se prelungesc si se leaga cu cele din cutia de jonctiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!