Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

1. Intreband azi (deocamdata din curiozitate :icon_thumright: ) la un magazin de piese de schimb, despre pretul unei manete de semnalizare cu tempomat, mi s-a raspuns ca exista doua coduri de manete originale: una pentru masinile cu volan reglabil si una pentru cele cu volan fix! M-a cam surprins raspunsul, mai ales ca nimeni nu a pomenit de asa ceva pe aici (sau n-am fost eu prea atent)! Sa fie adevarat?

2. Ce parere aveti de manetele Swag, Febi? Calitativ, sunt mult sub cele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat numai TOPRAN si nu am avut probleme dar ca sa nu te chinui prea mult verifica daca exista preechipare (daca in cutia cu mufe de sub stergatoare sunt trase firele) sau trebuie sa te legi direct in mufa de la ECU.Eu m-am lovit de aceasta problema la un seat leon benzinar de 1.6 si iti trebuie multa rabdare ca sa faci conexiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asi putea sa-mi pun CC, am un golf 4 tdi, atlantic, model 2006?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate , avem colegi pe forum care comercializeaza, si cativa care se ocupa de montaj

daca te hotarasti sa iti pui cauta in aria de vanzari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, o intrebare as avea la voi - eu am montat din fabrica tempomat la masina din semnatura atunci cand actionez tempomatul trebuie sa se aprinda un indicator luminos pe bord?Caci am vazut in unele poze un indicator luminos ce seamana cu un kilometraj si are ceva sageata pe el(sper sa nu fie deplasata asemanarea).Am intrebat deoarece la mine nu se aprinde nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ADr functioneaza tempomatul ?

Eu am montat numai TOPRAN si nu am avut probleme dar ca sa nu te chinui prea mult verifica daca exista preechipare (daca in cutia cu mufe de sub stergatoare sunt trase firele) sau trebuie sa te legi direct in mufa de la ECU.Eu m-am lovit de aceasta problema la un seat leon benzinar de 1.6 si iti trebuie multa rabdare ca sa faci conexiunile.

LA nici un benzinar nu sunt trase firele de la ecu la mufa intermediara. Si sa vezi cat te chinui sa-l faci sa mearga atunci cand gresesti firele de la ecu cu o pozitie.... :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult baieti! Dar difera cumva manetele in caz ca ai volan reglabil sau volan fix?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit pana acum de volan fix pe G4. Deci nu difera manetele.Ca nu are ce sa difere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Golf IV nu s-a pus volan fix, nici cel ami slab dotat golf IV nu a avut volan fix. Si daca ar fi avut nu are ce sa fie diferit pentru ca nu are legatura maneta cu reglajul volanului. mai mult, toate manetele de pe golf IV, passat, Bora, Octavia 1, leon, etc sunt identice !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca sunt doua feluri: unul vechi, in capul manetei are doar SET, su modelul mai nou care are doua butoane in capul manetei (SET si RES). Atat prinderea pe coloana de la volan, cat si mufa si numerorarea pinilor e identica la ambele modele. Cele de producator , Febi in special, sunt de primul tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de 2 feluri ca una e de Golf, aia cu 2 butoane. si una e de octavie, cea cu 1 buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma la voi se aprinde acel indicator luminos?(ma refer la cei care au golf4) la restul nu stiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzatorul unui magazin de piese auto mi-a spus ca trebuie sa selecteze in soft-ul sau, daca e sau nu volanul reglabil, iar in fiecare selectie codul piesei e diferit! Probabil ca era de vina baza sa de date! Mai am o nedumerire: de ce nu poti pune o maneta luata de pe o masina cu motor diesel (pd sau nu) pe una cu motor pe benzina, sau invers? (adaptand bineinteles cablul) Difera altceva in afara de cablu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
deci pana la urma la voi se aprinde acel indicator luminos?(ma refer la cei care au golf4) la restul nu stiu :)

In mod normal, daca montajul este corect, martorul luminos trebuie sa se aprinda, s-a mai discutat cateva pagini in urma despre acest lucru. Vezi aici.

Exista insa si modele care nu au acest martor luminos in bord, scrie in manualul de utilizare:

martortemp.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca nu ai computer de bord se poate monta maneta si activa optiunea? eu am un seat leon 1.8t 4x4 din 2001 cod motor ARY va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are treaba cu BC-ul, cel putin asa am inteles eu din ce-am citit ca si eu sunt interesat. Pe cat posibil citeste si tu de la inceput ca sa te lamuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, nu are nici o legatura cu BC-ul! Maneta se leaga la ECU!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am exprimat gresit nu am BC si daca imi cumpar maneta pentru BC pot sa activesz optiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca la mine tepomatul este din fabrica pus, a venit cu aceasta optiune, este model un Highline golf-ul meu, iar pe bord se vede ca exista acel martor dar nu stiu daca are led sau este desenat acolo numa asa, ca de vazut se vede cu ochiul liber dar nu se aprinde.In orice caz tempomatul imi functioneaza.Din cate am inteles se poate verifica cu vagcom?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

ct77pia

Degeaba iti cumperi maneta pt BC. Tie iti trebuie sa schimbi maneta de semnalizare care contine comenzile pentru CCS. Cea de BC e aia de la stergatoare.

post-12725-1253308796_thumb.jpg

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC - Bord Computer; "maneta pentru BC" - vrei sa zici maneta de la stergatori?

Normal tempomatul e pe maneta de semnalizare, dar tu, neavand BC, poate poti adapta si o maneta de stergatori care are butonul de selectie a functiilor BC. O sa fii mai special: o sa ai tempomatul pe maneta din partea dreapta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, revin din nou cu o intrebare care mi-a venit in cap cand citeam un topic de pe forum, topicul indicat de marius.Stie careva care tip de bord nu are martorul luminos si care tip de bord il are?E posibil sa vina din fabrica cu tempomat dar fara martor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am BC si vreau sa fac ceva sa am ,asta era intrebarea ,tempomatul stiu ca e o chestie relativ usoara de rezolvat dar eu vreau BC sa imi arate consumul,range etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz trebuie schimbat bordul cu totul.

Vanzatorul unui magazin de piese auto mi-a spus ca trebuie sa selecteze in soft-ul sau, daca e sau nu volanul reglabil, iar in fiecare selectie codul piesei e diferit! Probabil ca era de vina baza sa de date! Mai am o nedumerire: de ce nu poti pune o maneta luata de pe o masina cu motor diesel (pd sau nu) pe una cu motor pe benzina, sau invers? (adaptand bineinteles cablul) Difera altceva in afara de cablu?

Cine a spus ca difera maneta? La benzinare difera cablaraia, in sensul ca mai trebuie un cablu cu 4 fire intre Mufa intermediara si ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!