Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Si nu ar fi mers nici vitezometrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomat instalt de mine pe un passat cu ceva sony mergea perfect.. Se apridne amrtorul in bord? Daca nu, incearca sa faci log-in pe engine cu 11463 si trebuie sa apara cu G inainte! Incearca asa, daca nu, vezi sigurantza 5 si eventual cablajul.

NU este exclus sa fie defect on/offul :) sau sa fie maneta fara cablaj.. :salut:

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se aprinde martorul in bord! dar masina a venit din fabrica cu tempomat!

se poate activa martorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar functioneaza? Poate e doar maneta si fara cablaj... Sau s-ar putea sa nu ai martor(depinde de IC).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemana ca 99% nu ai martorul in bord sau 1% sa il ai, si sa fie ars(ceea ce este fff rar). ECU transmite catre IC prin CAN cand tempomatul este pe On.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vitezometrul in bord funcioneaza dar nu se vede viteza pe motor in vag-com, ramane 0,00 in tim ce la vitevometru creste.Si intradevar am un mp3 LG pe masina.In cazul asta pot sa ii fac ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos mp3-ul si asigurate ca in mufa de alimentare a INSTALATIEI ORIGINALE, nu in mufa mp3-ului se afla doar 3 fire conectate! plus permanent, plus de contact si masa! culorile nu le mai tin minte! asta doar daca mp3-ul nu stie functia gala! din cate stiu eu LG nu stie functia gala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mufa de alimentare sunt sapte fire, trei mai groase si patru mai subtiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce trebuie sa fac?

Modificat de livbora
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate firul de la pinul 1, ala e pentru informatia de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat, in sfarsit am si eu pilot automat...a fost din mufa de la mp3, am scos-o de tot si l-am probat, surpriza a fost maxima. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cautat 3 luni de zile raspunsul la problema asta!

si am un sony cu bluetooth!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Revin si eu cu problema mea. Postez aici chiar daca nu e aria passat deoarece am vazut ca aici mi s-a raspuns si inainte. Am facut un printscrean cu valorile din measuring blocks 022 pe care il voi posta in speranta ca imi va spune cineva din cei care se pricep ce trebuie sa urmaresc exact, ce fir sau siguranta. multumesc

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stim ce problema ai, am cautat posturile tale dar nu am vazut nimic. Daca e legat de tempomat nu are a face cu grupul 022 ci cu 006. Asta trebuie vazut:

6,0,Switch Positions (See label file for #2, #3)

6,1,Speed, km/h

6,2,Brake Pedal,F/F47/F36

; xxx

; 1 Brake light switch F closed

; 1 Cruise,DFI brake switch open

; 1 Clutch vacuum vent valve switch-f36-, open

6,3,Cruise Control,Cl/Br/Re/Ac/on/on

; xxxxxx

; 1 CC Switched switched on

; 1 CC and memory switched off

; 1 Acceleration

; 1 Resume speed

; 1 Brake pedal operated

; 1 Clutch pedal operated

6,4,Cruise System,0

;1.0 = normal

;17.0 = brake pressed?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: Citeste postul meu nr #333 din acest topic.

@Mihai.Nechifor: Iti lipseste Enable. Incearca sa desfaci capacul de la cocjilia din spatele volanului, si cu contactul pus vezi daca ai 12V pe pinul 4 din mufa(pe cablu). Daca da verifica si pe maneta continuitatea intre pinii 4 si 5. Mai mult ca sigur ai panglica intrerupta sau butonul de On defect.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panglica intrerupta. DAr stii ce ma nedumereste in acel print? Cum a apasat si RES si SET in acelasi timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

e modificat putin in paint, deoarece ele apar 1 dar pe rand :) . O sa desfac maine sa vad ce gasesc acolo. Daca e panglica se poate repara sau schimba doar ea sau trebuie toata maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa repar nici o panglica pana acum, deci se schimba maneta cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
@Mihai.Nechifor: Iti lipseste Enable. Incearca sa desfaci capacul de la cocjilia din spatele volanului, si cu contactul pus vezi daca ai 12V pe pinul 4 din mufa(pe cablu). Daca da verifica si pe maneta continuitatea intre pinii 4 si 5. Mai mult ca sigur ai panglica intrerupta sau butonul de On defect.

care ar fi firul pe care ar trebui sa-l verific ca nu stiu care e pinul 4? Merci

L E :am scos mufa si am descoperit pinul 4. Acum intrebarea e daca nu am aparat de masurat pot masura cu doua fire si un bec, punans un fir pe pin si unul pe caroserie ca masa?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Mihai.Nechifor Teoretic da, merge, practic te complici si risti sa faci un scurt circuit(depinde de firele pe care le folosesti). Si ce faci daca vrei sa masori continuiatea? Chiar nu gasesti pe cineva cu un aparat de masura?

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in craiova se gasesc piesele necesare pt montare cruise control ? stiti pe cineva care se pricepe la montare ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vb cu tester man , el este din craiova si sigur te poate ajuta. Are cam tot ce ii trebuie.

Detalii despre el gasesti la aria vanzari/dezmembrari.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!