Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Da de siguranta 5 nu spune nimeni nimic?

ATENTIE MARE!!!

Siguranta 5 este doar la Golf4 si Octavia1. Este singura alimentare a tempomatului. La PASSAT cum are GL-81-NYK schema difera un pic. Pinii 4 si 7 nu mai sunt legati impreuna ca la Golf. Maneta tempomatului este alimentat din 2 parti. Una din siguranta 13 (+ permanent), switch frana, intrare in maneta pe pinul 4(Alimentare pt Enable, iesire pe pinul 5), si inca o alimentare (+ contact) din siguranta nr 31 pe pinul nr 6 alimentarea restului contactelor(ON,SET,RES).

LE: Din iesirea manetei tempomatului pin 5 si pana la ECU mai sunt 2 contacte ale pedalelor de frana si ambreiaj. Ar fi indicat sa se verifice pe circuit din loc in loc daca exista tensiune. Schema acestui circuit am pus-o mai sus. LA inceput se verifica sig 13, apoi daca exista tensiune la pin 4 pe maneta, apoi la iesire manetei (pin 5), etc...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hremus, chair ieri am montat pe passat si am folosit DOAR siguranta nr 5, avand 1 singura alimentare !! Intr-adevar nu exista 2 fire care vin impreuna si merg in pinul 14 din ECU (pin responsabil cu activarea Tempomatului).

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

am si eu pe masina din semnatura tempomat!..asa am cumparato

de o vreme imi face figuri....cand mergea..cand nu.....si uite asa!

la o scanare...a aprut o eroare: vehicle speed sensor implauzibil....si in service au schimbat ceva senzor sub cutia de viteze!...rezultate?..0

dupa un timp..au schimbat si cablajul..care merge de la senzor...la ceasu din bord....rezultat?..0

apoi au schimbat swiciul de la pedale....rezultat?..0

...

dupa 1 sapt...si-a dat drumul dar a mers cateva zile, deatunci 0!

nici ledul in bord nu sa aprins niciodata!

ce ma sfatuiti?

precizez ca conduc mult in exterior, si am avut o operatie la picior..iar tempomatul pt mine e foarte important!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in blocurile de masura, pe 22 care buton din switch sau de la pedale nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

swiciul de la pedale e nou!

iar in blocul de masura..am citit ca butonul de res, on of....merge...

cel de set..nu stiu sa il verific!

si eroarea cu vehicle speed senzor implauzibil....la ce se refera...??

Modificat de danny_dny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost azi la service,..si mam jucat unpik cu vag-comul....

am facut si un log cu toate erorile aparute...

am ramas intelesi ca ar trebuii sa caut un bord si sa il probam cateva zile!

Log_193990km_120539mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am inteles....am schimbat odata senzorul....

dar eroarea persista!....posibil sa fie dus bordul?...desi acul indica bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic bordul. Fiind o eroare intermitenta, cauzele pot fi multiple; contacte electrice imperfecte/fir(e) cu intreruperi, senzorul sa fie montat bine, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte ciudat.... cablajul e inlocuit...senzorul e pus bine.....poate eroarea asta sa imi blocheze functionarea tempomatului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur cablajul sau senzorul nu sunt bune deoarece informatia de viteza nu ajunge nici la climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca e un mecanism sau..un senzor hall....e posibil sa fie in cutie problema?....

si..senzorul ala...cui dicteaza viteza?....ca vitezometrul functioneaza corect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare care probabil a mai fost pusa: daca nu am computer de board, imi pot monta tempomat ? mi se va aprinde beculetzul verde in board :coffee_lol: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da pt ambele intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a montat cineva din zona Galati?

as fi si eu interesat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt problemele mele e cineva in cluj care sa ma ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

David Iordan

Salutare! Am si eu un Golf IV TDI din 2004. Vreau sa pun tempomat pe el. O oferta de pret (kit+manopera) montaj in Bucuresti puteti sa-mi dati si mie. As prefera ca intreg kitul sa fie nou si pe cat posibil original.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Asemeni postului lui David de mai sus, am si eu o intrebare/rugaminte :(

Aveti idee (nu includ dealerii VW) cine poate oferi kitul respectiv si manopera pentru tempomat in Bucuresti?

Mentionez ca este vorba de Vw Bora 1.6 (16Volti :D) ) cod motor BCB bord VDO (proaspat detinator si al functiei RANGE).

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

In Oradea monteaza cineva tempomat ( si daca poate face rost si de kit-ul respectiv).Contra cost ofcourse.

Cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pe forum exista aria Anunturi online.

Chiar asteptati sa caute altcineva pt dvs???

NU veti primi astfel de raspunsuri, pt ca nu se permite reclama aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pentru deranj.Dar sa caut in aceasta sectiune http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9910 de peste 400 de pagini....totusi.

Am preferat sa postez o intrebare poate cineva oferea si kitul si manopera.Se putea rezolva prin PM.(cred ca este permis acest lucru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exista functia de cautare in interiorul unui topic, caseta din stanga jos la finalul fiecarui topic.

searchtopic.png

Pe viitor te rog sa o folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

am si eu pe masina din semnatura tempomat!..asa am cumparato

de o vreme imi face figuri....cand mergea..cand nu.....si uite asa!

la o scanare...a aprut o eroare: vehicle speed sensor implauzibil....si in service au schimbat ceva senzor sub cutia de viteze!...rezultate?..0

dupa un timp..au schimbat si cablajul..care merge de la senzor...la ceasu din bord....rezultat?..0

apoi au schimbat swiciul de la pedale....rezultat?..0

...

dupa 1 sapt...si-a dat drumul dar a mers cateva zile, deatunci 0!

nici ledul in bord nu sa aprins niciodata!

ce ma sfatuiti?

precizez ca conduc mult in exterior, si am avut o operatie la picior..iar tempomatul pt mine e foarte important!

multumesc!

problema sa rezolvat!

am intrebat in stanga si in dreapta....

cand masina a fost adusa in tara, a fost luat jos cd-plyerul original si s-au facut acolo niste legaturi nu tocmai frumoase!

cand am luat masina, nu mergea imobilizatorul si nu puteam ridica sau cobori geamurile din telecomanda!

la un moment dat, am schimbat casetofonul cu un mp3 sony!...cand am desfacut..am vazut legaturi dubioase si am facut cercetari, atunci am descoperit ca masina a fost dotata cu cd player! am izolat firele peacolo si am montat mp3-playerul!

cand am terminat, si am inchis masina, am vazut ca merge imobilizatorul, imediat am verificat si geamurile, si mergeau! deci totul era oki!

discutand cu cineva, am inteles ca informatia de viteza ajunge si la playerul audio! asa ca m-am gandit ca acolo s-ar putea sa fie ceva!

azi am dat jos playerul si am gasit firul galben maro si unul din firele rosii ciupite...am refacut izolatia peste tot si am iesit in teste!

dupa 5 minute am activat tempomatul si mergea! bun!....dau o fuga la vag com si ...ma conving ca vehicle speed signal...nu mai apare! sterg eroarea si de pe climatronic! si merg inapoi in teste!

totul pare sa se fi rezolvat!

in concluzie am ramas cu un senor de viteza in plus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ne-ai dat mai multe detalii si noua de la inceput. Informatia de vioteza ajunge la player pentru functia GALA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! in Brasov e careva care monteaze CC? Ca incep sa fiu si eu interesat de asa ceva. Am maneta si cablul disponibile in cateva zile.Trebuie doar sa ma hotarasc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!