Jump to content

Formentor VZ


Radhoozzz

Postare recomandată

Vad ca si tu ai aceeasi masina deci ma intelegi cand zic ca e greu de zis un consum mediu general. Depinde pe unde mergi, cat mergi si cum mergi...

   Oras: intre 12-23L/100km

   Exterior: 7-9L/100km

   Autostrada: 9.5-11L/100km

*mers aproape legal...

 

Asa arata consumurile reale din ultima vreme: 

consum.thumb.png.93080e214e046cb024cda14ab48506b4.png

Link către comentariu

Salut,

 

Frumoasa masina si sa te poarte fara probleme. Am avut inchiriat de vreo 3 ori si mi-a placut pentru ca desi e putin mai inalta si vrea sa fie un fel de SUV, nu ai impresia asta. Nu e chiar ca la BMW, unde fundul este chiar aproape de podea, dar e foarte comod. 

Ce nu mi-a placut, au fost materialele din interior (cam multa plasticaraie, erau modele mai entry level, cele inchiriate) si cel mai mult si mai mult infotainment-ul, care se bloca, avea lag, dura mult pana lua comenzile (la 3 masini diferite). Au rezolvat problema asta prin update-uri de soft (cu toate ca ma gandesc totusi ca e si hardware-ul putin cam light)? asta a fost marela drawback, ca ma gandeam la cel cu motorul de 2.5 :)

Link către comentariu

Salut,

 

Mersi! Intr-adevar calitatea materialelor din interior putea fi o idee mai buna in cateva locuri insa overall eu sunt multumit.

Stiu ce zici despre infotainment insa descrierea ta se potriveste mai mult pt primele modele. Din 2022, pe langa update-urile de sw, au schimbat si ceva pe la hw. Unitatea inca nu este perfecta, mai are mici bug-uri dar se misca mult mai bine.

 

Am mers si eu cu 2.5-ul si este in liga mai mare. Motor, cutie, diferential, tinuta de drum, sunet, totul este mult mai dinamic si mai permisiv la joaca. Toate acestea au un pret din pacate... :)) 

 

vz5.thumb.jpg.94cce66c6daf01c30ae0a734204fcbcd.jpg

Link către comentariu

Eu urmeaza sa intru in posesie dupa Paste, asa ca mai am putin de asteptat. Ati reusit sa faceti bara senzitiva de sub afisajul mare,

sa fie iluminata?

Link către comentariu

Scuze, am inteles din descriere ca ai deja masina + stage 1 :) 

Am reusit doar sa ne obisnuim cu pozitia butoanelor neiluminate. Nu cred ca va aparea prea curand o solutie fizica de iluminat locurile unde trebuie sa atingi.

Sper totusi sa apara un update de soft in care sa coloreze/contureze zona de deasupra touch-ului.

Link către comentariu

Daca ar putea face asta strict din soft, sigur ar fi facut-o pana acum. Probabil nu exista iluminat fizic sub acea sectiune :(

Link către comentariu

Da, de asta am zis "sa contureze zona de deasupra touch-ului", adica direct pe display :D 

Link către comentariu

Ah , ochei. Asta da, se poate face :) dar tot bajbai pe intuneric pana gasesti unde sa apesi :P

Link către comentariu

Si o poza din ianuarie de la prima revizie (10k). Un strop de antigel de completat, in rest totul ok :) 

 

1483669425_revizie1.thumb.jpg.7a2a249507edc2493b9b35cb31b2c2e7.jpg

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu
On 27.03.2023 at 19:09, Radhoozzz a scris:

Vad ca si tu ai aceeasi masina deci ma intelegi cand zic ca e greu de zis un consum mediu general. Depinde pe unde mergi, cat mergi si cum mergi...

   Oras: intre 12-23L/100km

   Exterior: 7-9L/100km

   Autostrada: 9.5-11L/100km

*mers aproape legal...

 

Asa arata consumurile reale din ultima vreme: 

consum.thumb.png.93080e214e046cb024cda14ab48506b4.png

Wow, dar gurmanda mai este. Eu am consumuri asemănătoare la un 540i xdrive, mă așteptam prin oraș să fie mai cumpătat 2.0 având în vedere că vântul/viteza nu afectează așa mult consumul.  Multi km fara probleme ! Mașină arată într-un mare fel. Eu eram in dubii la un 7R dar se pare că m-am raznadint între timp. 

 

Link către comentariu

Offtopic, Consumul e in functie de talpa, eu am 12,6% cu 22kmh media (evident urban) in ultimii 1000km spre exemplu. Oricum pt orice e peste 200cp, consumul devine irelevant.
 

On topic, Ceva upgradeuri anul asta?

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@4ddy23 Multumesc! Performantele sunt f asemanatoare intre 540i si formentor, aparent si consumul e tot pe acolo. Modul cupra urca si el consumul pt pops-uri, start-stop-ul e mereu oprit deci inca un litru in plus... si talpa poate mai grea... si tot asa. Mie doar imi place sa tin evidenta plin-plin :D 

@The_Ego Momentan ar fi in plan o admisie si niste distantiere. Dar asta nu inseamna ca nu stau cu ochii pe partea de fiabilitate la masinile cu stage 1/2 :)) 

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu
2 hours ago, Radhoozzz said:

Performantele sunt f asemanatoare intre 540i si formentor

Poate pe hartie :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

12.500 km

Am facut o vizita la service pentru update software pe unitatea media + inlocuire roata spate pe casco ca am ciupit usor janta si cauciucul. Nu erau de inlocuit dar... casco.

Urmeaza sa intre la schimbat si parbrizul. Astea sunt partile administrativ-mecanice  :)) 

 

Intre timp a aterizat si asta mica din State. Este noua admisie completa cu turbo inlet adapter de la APR pentru motoarele de generatie 4, mqb evo.

Revin cu feedback dupa ce o montez.

 

764780021_admisie1.thumb.jpg.d3723d1ca3ef9ff618a1727308169b5a.jpg     1519466175_admisie2.thumb.jpg.e462f95414392ee9ccc7488a712d12b7.jpg

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am reusit sa montez admisia in weekend.

Incredibil cat de restrictiva era admisia stock, cel putin dpdv al sunetului. Cu toate ca am ales sa o folosesc cu capac, sunetul este super pronuntat. 

Foarte multumit de alegerea facuta. :D Asteptam sa vina si capacul de motor retinut de service ca imaginea sa fie completa. 

 

592248700_admisie3.thumb.jpg.e36b2e0c51c78b6875b16f15fc001949.jpg

 

 

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu
lambda_dryver

Sa o stăpânești/folosești sanatos! :beer: 

 

De ce ai optat pentru APR și nu pentru alt producător, de curiozitate? :D 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Mersi!

Teoretic am plecat cu ideea sa cumpar o admisie cu incinta inchisa pt un aspect cat de cat oem dar si pt un flow de aer directionat de afara -> mai putin aer cald de la motor.

 

Asa ca erau 3 variante: 

- Racingline 

- Eventuri

- dupa un timp... APR

 

Initial m-am gandit la Racingline pentru ca e testata de toata lumea si e super ok. Eventuri a picat cand am vazut pretul...

Intre timp apare si APR cu aceasta admisie care promite destul de multe conform specificatiilor. 

In plus, pretul cu 300eur mai mic decat R600 si cele 3 mici ferestre din capac prin care se vede putin filtrul m-au convins sa iau aceasta decizie.

 

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu
  • 1 month later...

I-am facut o vizita lui @voinea sa mai bifez un pitic de-al meu, sa aflu cifrele reale ale masinii.

Momentan pentru modelele 2022+ nu exista soft pentru DSG deci mai ramanem in garantie o perioada.

 

2067299164_pedyno.thumb.jpg.d8887719a7198e434f2eee755cd21330.jpg    1741296949_fisadynostock.thumb.jpg.7c2caca090fb261706b0a5b91e45492a.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

Ghinion, la mers normal pe dn7.

Din ce am inteles e destul de sensibil parbrizul de la Formentor. Poate forma parbrizului, poate unghiul, poate ambele... 

Link către comentariu

Daca e Saint Gobain, sper ca ai CASCO, la cat sunt de fragile. Primul l-am schimbat la 5.000 km, al doilea la 50.000 km, dar era plin de semne.

Al 3-lea are niste zgarieturi de la coada din plastic a unei perii, cand am vrut sa grabesc eliminarea unui gainat, in loc sa astept s se inmoaie suficient.

Poarta-te cu parbrizul ca si cum ar fi vopseaua de pe tabla. 😁

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!