Jump to content

cum arata un motor de golf 3 1.6 aek


drq
 Share

Postare recomandată

deci consum de 7 in oras la golf dinasta nu poti scoate! am si eu unu la fel si scot 10 11 in oras! la drum lung cam 7 daca mergi ca omu( pana in 100km/h) trage fb motoru nu am probleme cu el! am mers si cu 200 cu el...deci merge! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar cu 1.6 101 cai nu scoti consumul asta de 7% in nici un caz.

E un motor mai performant decat cel de 1.6 cu 75 de cai si prin urmare performanta cere un consum suplimentar de benzina.

10% consum in traficul de oras mare , Bucuresti spre exemplu, e absolut normal pentru acest motor.

Nici macar 1.6 75 de cai nu scoate 7,00 % in oras dar sa spui ca AEK-ul scoate atat inseamna ca ai lipsit la orele de matematica.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI tu probabil de la orele de fizica(pamantului) :somnmare:Pai performanta vine la acceasi capacitate cilindrica (vb de 1,6 nu ? ) de la sistemul de injectie multipunct care a fost inventat ptr cresterea puterii si scaderea consumului, chiar cu putin e adevarat .Dar a mea ( ca nu o mai am acum ) cred ca avea totul perfect , ma refer la bujii,fise bujii,sensor temperatura,debitmetru, filtru de aer schimbat si ce mai era pacolo ! Fii sigur ca nu aveam nici un motiv sa exagerez paici mai ales ca la vremea aia nu aveam de gand so vand :icon_thumleft: !

Salutare la toata lumea

Modificat de v@sy
Nu mai da quote la postul anterior.Foloseste addreply sau fastreply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti! cum eu am un motor 1,6 101 cp AEK va pot spune ca am un consum de 9l% mediu pe o distanta de 25 km cu 4km oras dar uneori mai creste daca este foarte aglomerat in oras cu 1/2 litri si va mai pot spune ca,am avut un consum de 6,7 /7 litri% pe o distanta de 150 km neitrerupti cu doua persoane in masina cu drum intins ,panta; viteza medie 80km /ora,masina fiid variant deci destul de grea. Va multumesc daca ma-ti ascultat :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai fratilor nu va mai bateti capul atata cu scaderea consumului ca va chinuiti degeaba , o sa imbatraniti inainte de vreme eu m-am chinuit timp de 2 ani sa ai dau de cap cu consumul si nu am reusit singura solutie este GPL: economic,ecologic, fiabil ! vedeti postul asta are si poze cu instalatia mea de gpl montata de curand vwforum.ro/index.php?showtopic=21752&hl=instalatie+gpl

http://vwforum.ro/index.php?showto...=instalatie+gpl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Apropo sa nu dispere lumea consumul intre9 si 11 in oras e destul de normal la motorul asta de101cp anormal de la 12 in sus ,o sa aplic un tabel cu cons pe fiecare tip de motor;) eu unu sunt destul de multumit 9-10% oras si 6-6,5 % la drum intins deci e destul de normal ce ma deranjeaza in ultima vreme e ca motorul da suturi in mers intre 2500 si 3000rot/min (skimbat buji NKG ,filtru benz)sa skimb si fisele ?e posibil sa nu lucreze vreuna

Si sa nu uitam ca g3 au ani in spate nu sunt scoase pe poarta fabricii,datele care le-am dat acolo sunt pt noi :) masinutele noastre au vechime dar sunt f bune:D

9.pdf

post-59980-1265913943_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un consum de 7% in oras la 1.6 101cp mai greu ( nici cu 1.5 dci 75cp nu scoti daca este aglomeratie).

Eu la 1.6 75 cp multipunct AEE scot 5.7-6.5 in afara ( depinde cat de greu imi este piciorul) si 9-11% in oras (in functie de aglomeratie si gauri mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ca si posesor de AEK confirm consumul urban intre 10-12. Pentru cine zice ca a scos consum sub 9 in oras, poate nu are AEK. in manual consumul urban este de 9.4 si asta cam acum 10-15 ani cand erau masinie noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un fericit posesor de 101 caluti . consuma in jur de 10 % dar fuge mancand pamantul , vrei sprint ? scoti banu . Mie mi se pare rezonabil . Luam motorina daca vroiam consum mai mic . Si ca sa raspund la topic , e acelasi motor din poza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 101 cai , AEK am si eu, si am o medie undeva la 7,7 (computer de bord) pe ultimii 2000km, si merg 50% in oras , 50 % in afara. In orasa imi ia cam 9,5-10 si afara il duc si la 5,7(cel mai mic de pana acum)..Sunt foarte multumit de el si de cum trage;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!