Jump to content

Cutie de viteaze manuala - Probleme & Discuții (Golf VIII)


tzuicomicina
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

De vreo 3 zile am inceput sa simt niste batai usoare in pedala de ambreiaj la scurt timp dupa ce incep sa las ambreiajul sa cupleze. Aceste batai usoare se simt doar dupa ce circul o vreme cu masina si nu se manifesta dimineata cand totul e rece. Partea interesanta e ca se simt si cand motorul e oprit si nu se invarte nimic pe acolo. Ma gandesc ca o fi ceva pe la mecanismul hidraulic. Oricum e super ciudat sa incepi sa ai probleme de genul dupa 5200km. Chiar imi placea cat de usor si fain mergea :)

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.. probleme similare am avut la Skoda, dar la rece la mine. 

A tacut dupa ce am schimbat si aerisit lichidul de frana. E recomandat sa il schimbi la 2-3 ani, cu masurare inainte. Posibil sa scapi doar cu o aerisire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Cutie de viteaze manuala - Probleme & Discuții (Golf VIII)

Ce sa schimbe la o masina noua? E direct de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost si ieri si azi la service si nu am rezolvat mare lucru...cum de altfel ma si asteptam. Ieri, cei de la receptie au zis ca nu aud si nu simt nimic, si sa vin a doua zi dimineata sa fie si mecanicul ce se pricepe acolo. Azi dimineata s-a urcat mecanicul in masina, a zis ca simte in pedala ceva, a zis ca si aude ceva, a si dat o tura cu masina iar la final a incercat sa ma convinga ca o fi ceva la placa de presiune. Inainte sa plece a zis ca trebuie verificat daca nu exista o nota de informare legat de asta, iar daca nu e niciuna el considera ca masina nu are nicio problema. Astept sa ma sune maine dupa ce verifica daca exista sau nu o nota de informare. Ma gandesc ca a insistat cu placa de presiune pentru ca tot kitul de ambreiaj e consumabil si probabil nu intra in garantie. Nah, astept sa vad ce o fi dar nu-mi fac sperante ca ar exista in ei o urma de decenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu si de aceea intreb, dar daca la o masina noua pica ambreiajul in primii ... nu stiu ... 10k - 15km  nu face obiectul garantiei ? Sunt de acord cu voi ca poti sa distrubi un ambreiaj in 1500km daca iti pui capul, dar totusi.

La mine DSG-ul a fost complet pe garantie - dar probabil este altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scopul lor e sa iasa masina din garantie. Dupaia, orice semnalezi, ia sa-i vezi ce rapizi vor fi in a inlocui contra plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha asta mi-au facut mie la fosta masina de 'scarbici'-alta marca , numai ca defectul a aparut la vreo 6 luni pana sa se termine garantia si au bagat baietii de le-a iesit pe nas.  S-a vazut pe fata lor ca le-a parut rau :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci defectul trebuie inregistrat la ei atunci cand apare, daca lumea nu are timp, vor avea ei timp sa factureze dupa ce masina iese din garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au sunat si mi-au zis ca exista ceva nota de informare pentru rulmentul de presiune, doar ca simptomele masinii mele nu corespund. Mi-au zis sa o mai las asa vreo doua saptamani si apoi vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, tzuicomicina said:

a si dat o tura cu masina iar la final a incercat sa ma convinga ca o fi ceva la placa de presiune. Inainte sa plece a zis ca trebuie verificat daca nu exista o nota de informare legat de asta, iar daca nu e niciuna el considera ca masina nu are nicio problema.

Exact ce spuneam, deci a incercat sa te convinga ca e ceva de la placa de presiune, asadar a simtit si el ca nu e in regula ceva, insa daca producatorul nu emite vreo nota de informare care sa descrie exact defectul respectiv tu tre sa mergi cu masina asa pana ramane in drum. Sau pana ii expira garantia. 

Deci daca nu e vreo nota de informare, el considera ca masina nu are nicio problema. Asta e educatia facuta de catre importator, muncitorii joaca roluri penibile. Ca si sefii lor.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenii garanției sunt în contractul de vânzare. Excluderile includ și "uzura normala". Altfel,  totul este în garanție atâta vreme cât este vorba despre defecte de material sau de fabricație reclamate în perioada de garanție. Eu am Skoda nu VW dar bănuiesc ca e același lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am lasat masina la ei o zi iar raspunsul final e ca masina nu are nimic. Totul e ok :D In cazul asta ma astept sa pice ceva candva, apoi o sa ma duc la ei unde ma astept sa-mi spuna ca e doar uzura si ca nu intra in garantie. O sa merg si pe la alte service-uri autorizate sa vad ce zic.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine mai are cutie manuala .. nu vi se pare ca uneori parca agață când schimbați vitezele ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. La mine nu agatat niciodata. De cutie chiar nu am ce sa zic de rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a agatat mai des la inceput in treptele 1,2 si 4. Acum mult mai rar. Poate tine si de obisnuinta noastra cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in a 6-a mi se pare ca intra mai greu și uneori parca in a 3-a agata. Ai fost cu ea @tzuicomicina la o verificare ? Și acuma e mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am fost la verificare. Dupa 5000km s-a mai lasat si de atunci e mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!