Jump to content

consum 1800cm3 injectie JEtronic


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza cam cat are consuma un motor de 1800cm3 pentru ca eu pe masina din semnatura am un Carburator idiot si m-am gandit sa o mai invat ceva(sa ii montez injectie) :D

Injectia MOtronic am intrebat si ia intre 6-7% in afara si 9-10% in oras. Jetronic-ul ar fi a doua alternativa, insa cat consuma?( La un regim normal de mers.)

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un oras ca timisoara, cu mers bara la bara ia intre 10 si 11 poate si mai mult daca merg sportiv cu ea, in afara mai mult de 7 nu ia cu mers constant, iar daca o calc la mers sportiv se infige si consumul ;)

in oras la mine, Resita, am scos consum de 7 litri, avand in vedere ca acolo nu este aglomeratie si strazile sunt putin mai degajate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

M-ati cam pus intr-o dilema :Dupa cum vad Jetronicul consuma mai putin. Insa la Jetronic am auzit ca is cam scumpe injectoarele, injectia nu e asistata electronic, etc. VOi ce a-ti alege?

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca iZOTOPE vorbeste de KE-Jetronic, care e asistat electronic. Si are 90 CP, nu 112 cum am eu cu K-Jetronic. Si mai exista si Mono-Jetronic care e din cate stiu pe Audi 80 1.8 S care are tot 90 CP si are de asemenea ECU.

Doar motorul DZ cum am eu nu are ECU dintre toate motoarele pe injectie de pe Audi 80 B3 de 1781 cmc, dar in schimb e cel mai puternic (adica 22 CP in plus).

Cu consumul stii cum stau eu, daca se scbimba ceva dupa ce am timp sa schimb termostatul o sa anunt :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu 90 de cai e relativa, am si catalizator pe ea, si asta mai opreste din performantze (din cate am citit eu), probabil pompa de benzina si valve marite rezolva si problema cailor :icon_cheesygrin:.

totusi imi place cum se comporta masina cu ke-jetronic, destul de sportiva si cat de cat economica :icon_redface:

e la alegerea ta ce vrei de la o masina :biggrin:

PS: eu nu am gasit de vanzare GTi la vremea rspectiva, si de aia am luat asta :flower:, ca daca nu .... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu 90 de cai e relativa, am si catalizator pe ea, si asta mai opreste din performantze (din cate am citit eu), probabil pompa de benzina si valve marite rezolva si problema cailor :icon_cheesygrin:.

nu e numai catalizatorul, e si axa cu came printre altele...

al meu consuma cam 7-8 in afara in oras nu e relevant ca circul putin,

am injectoare noi, dar e reglat "dupa ureche".

injectoare se gasesc si ~ moka "la prieteni".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam cat m-ar ajunge toata povestea(bani)?

Am nevoie de: galerie admisie injectie pompa benzina filtru benzina filtru de aer cu distribuitorul de benzina instalatie electrica pentru injectie si cam atat nu???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! eu am pe gti motor de 1.8 8valve 112cp, tip PB. injectia este digifant II multipunct. m-am apucat eu de reglaje pt ca biata masina consuma de imi rupea buzunarele...

am reglat avansul la stroboscop (mare diferenta in functionarea motorului - zgomot redus, consum vizibil mai mic), apoi am curatat injectoarele cu ultima scula adusa la noi la reprezentanta. din nou diferenta enorma, parca e alta masina. merge foarte fin, raspunde mai bine la pedala, si a mai scazut consumul.

dar la regimul de vara din constanta, cu circulatie infecta... consum pana in 10% la mers normal, putin mai mult cu forja (dar sunt in rodaj si nu am de unde sa stiu :icon_cheesygrin:).

exterior imi ia mult mai putin, cam 7% sa zicem... am fost pana la mangalia inainte de reglajul avansului si curatatul injectoarelor. acum o fi mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristivw daca vrei ceva mai mult din masina ta fa-i o conversie la digifant 1 , digi 2 nu se prea preteaza cu tuning pt performantza motorului :D, in rest kilometri cat mai multi cu ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectie K-Jetronic 112CP in oras computerul imi arata 8.3 -8.5 mers bara la bara.afara 6.8% mers constant 100km/h si la forja 140-160km/h consuma 7.5-7.7%maxim.mentionez ca umblu foarte mult afara HU,A,D pe autostrazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Si cam cat m-ar ajunge toata povestea(bani)?

Am nevoie de: galerie admisie injectie pompa benzina filtru benzina filtru de aer cu distribuitorul de benzina instalatie electrica pentru injectie si cam atat nu???

In jur de 300E, depinde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectie K-Jetronic 112CP in oras computerul imi arata 8.3 -8.5 mers bara la bara.afara 6.8% mers constant 100km/h si la forja 140-160km/h consuma 7.5-7.7%maxim.mentionez ca umblu foarte mult afara HU,A,D pe autostrazi.

computerul de bord nu afisaza un consum precis. el calculeaza consumul in raport de turatie si viteza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

computerul de bord nu afisaza un consum precis. el calculeaza consumul in raport de turatie si viteza ;)

si daca-ti spun ca comp de bord imi indica fix cat este consumul mediu,ma crezi.am golit rezervorul si am bagat 5.75L de benz si am facut 69.1km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine atunci invata-ma si pe mine cum sa-l fac sa mearga din nou... :Driver: pe consum imi scrie in permanenta 0.0 (l/100km)... help...

am bord electronic, dar cred ca sistemul este acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai o problema electrica :) Uite-te la conectorii de la calculatorul de injectie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cred ca am batut un mic record cu masina mea.Ieri am facut o tura mai mare in ungaria pe ruta Arad-Budapesta-Siofok-Pecs-Szeged-Arad in total 820KM.Masina a consumat 52L adica consum 6.34%.Binenteles ca am mers lejer cu maxim 100km/h si turatii cuprinse intre 2000-3000rpm.

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe eu spun ca este normal. asa scrie si in carte ca ar trebui sa consume pe la 90-100 km/h :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe eu spun ca este normal. asa scrie si in carte ca ar trebui sa consume pe la 90-100 km/h :icon_confused:

COPILASI adevarat ca e un consum de 7-8 % si la noi la 16v DAR cand te deai la ia rupe poate ajunde pina la 17 si asta e valabil si la voi cu sigurata.(vb de instantaneu) daca ar fi sa fac o medie ar fi 12 oras 9-10 afara.

PS.- un sfat scoateti injectoarele din ghiduri si ridicati sorbul capului, dupa care puneti pozitia.O SA AVETI UN SOC

LA mine sufla 1 m pe fiecare ( asta inseamna max)

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS.- un sfat scoateti injectoarele din ghiduri si ridicati sorbul capului, dupa care puneti pozitia.O SA AVETI UN SOC

LA mine sufla 1 m pe fiecare ( asta inseamna max)

:icon_confused: stim zimule stim :( daca mergi ca baba, consuma 6-7. Eu l-am plimbat pe un amic ce vroia scirocco prin oras doar in forja de la un stop la altul si la sfarsit consumul era peste 30%. Si-a luat un G3 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am bagat de 500 mii benzina si am facut vreo 50 de km dar am facut si niste curse (singur)cu talpe dalea pan la 6000RPM si cand am ramas fara benzina ma mai si miram dc? :D))

Modificat de Raekwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu:, la forje suge batranica de numa numa :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!