Jump to content

Problema suspensie/directie


Bogosian01
 Share

Postare recomandată

Buna seara,vin si eu cu o problema la masina personala,Passat B8 1.6 TDI break

Priblema este urmatoarea,am schimbat amortizoarele si cele doua. tendoane spate ptr ca simteam masina destul de”moale”pe spate avand 200000km,dupa inlocuire problema a continuat,practic ai impresia ca este foarte elastica,apoi am schimbat si pe fata amortizoare si flanse,am avut impresia ca si a revenit devenind”tare”pe fata vreo 3-4 zile apoi usor usor a revenit la starea initiala(probabil s au mai “asezat”amortizoarele,apoi am schimbat si arcurile spate deoarece efectul de barca persista(arcuri noi OE),masina s a mai ridicat putinde fund dar a inceput practic sa fie mai instabila,efectiv tremura de fund la viteza pe drum drept,ultima interventie a fost schimbarea bucsilorla bascule pe fata tot cu OE,fara vreo imbunatatire a tinutei de drum,practic daca mergi usor cu 5-10 km/h si treci peste imperfectiuni ale carosabilului masina parca se scutura dupa ce trece cu roata peste imperfectiunea respectiva iar la viteza ai impresia ca ai dupa tine o platforma care intra in tangaj foarte scurt,in viraje stranse prin oras masina practic este supraviratoare .Precizez ca am fost cu ea in 3-4 service-uri si nu gasesc nimic concret(jocuri in articulatii)geometria am facut o de doua ori si iese bine ,mai putin unghiurile de cadere fata care sunt -1,06 cu -1,09,mi s a spus ca e din cauza amortizoarelorca sunt sport(lucru neadevarat deoarece le am cumparat cu seria masinii-Bilstein)deci nu pot sa mi dau seama de unde vine aceasta problema cu unghiul de cadere,doar daca nu s au montat flansele in pozitia normala(desi nu cred ca pot fii montate gresit),pe puntea spate nu se observa jocuri decat la bucsa bascula dreapta (prinderea de pe punte) care pare foarte elastica(misca mult fata:spate)dar nu se vede rupta,in rest nimic,voi ce sfaturi aveti in afara de o bricheta si o sticla de benzina ?

Modificat de Bogosian01
Greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bogosian01 changed the title to Problema suspensie/directie
  • 1 month later...

Revin cu problema,a mai patit careva sa aibe joc in suport cutie(tampon stanga) astfel in cat motorul sa se miste stanga-dreapta si sa creeze un dezechilibru in mers la miscarile masinii datorita denivelarilor mici ale drumului ?practic simti un contrabalans la orice miscare scurta a masinii-se aseamana cu senzatia aceea cand presiunea in anvelope e foarte mica

Modificat de Bogosian01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Radu Marius Florentin

Salut. Îmi puteți recomanda vreun set de amortizoare, punte față, cu asistare electronică. Cel din dreapta a început să curgă. Vă mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 15.05.2022 at 21:30, Bogosian01 a scris:

Buna seara,vin si eu cu o problema la masina personala,Passat B8 1.6 TDI break

Priblema este urmatoarea,am schimbat amortizoarele si cele doua. tendoane spate ptr ca simteam masina destul de”moale”pe spate avand 200000km,dupa inlocuire problema a continuat,practic ai impresia ca este foarte elastica,apoi am schimbat si pe fata amortizoare si flanse,am avut impresia ca si a revenit devenind”tare”pe fata vreo 3-4 zile apoi usor usor a revenit la starea initiala(probabil s au mai “asezat”amortizoarele,apoi am schimbat si arcurile spate deoarece efectul de barca persista(arcuri noi OE),masina s a mai ridicat putinde fund dar a inceput practic sa fie mai instabila,efectiv tremura de fund la viteza pe drum drept,ultima interventie a fost schimbarea bucsilorla bascule pe fata tot cu OE,fara vreo imbunatatire a tinutei de drum,practic daca mergi usor cu 5-10 km/h si treci peste imperfectiuni ale carosabilului masina parca se scutura dupa ce trece cu roata peste imperfectiunea respectiva iar la viteza ai impresia ca ai dupa tine o platforma care intra in tangaj foarte scurt,in viraje stranse prin oras masina practic este supraviratoare .Precizez ca am fost cu ea in 3-4 service-uri si nu gasesc nimic concret(jocuri in articulatii)geometria am facut o de doua ori si iese bine ,mai putin unghiurile de cadere fata care sunt -1,06 cu -1,09,mi s a spus ca e din cauza amortizoarelorca sunt sport(lucru neadevarat deoarece le am cumparat cu seria masinii-Bilstein)deci nu pot sa mi dau seama de unde vine aceasta problema cu unghiul de cadere,doar daca nu s au montat flansele in pozitia normala(desi nu cred ca pot fii montate gresit),pe puntea spate nu se observa jocuri decat la bucsa bascula dreapta (prinderea de pe punte) care pare foarte elastica(misca mult fata:spate)dar nu se vede rupta,in rest nimic,voi ce sfaturi aveti in afara de o bricheta si o sticla de benzina ?

Cum ai rezolvat-o până la urmă, de la ce era? Aceleași probleme le am și eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vin și eu cu o întrebare în acest topic. Am Passat GTE și mi se pare suspensia tare. Am schimbat articulațiile și pe fata și pe spate (pe fata amortizoare Bilstein, pe spate Sacs). Mașina merge perfect, și chiar și înainte, chiar și acuma (după revizie) mi se pare tare, se simt toate gropițele, trecerilor la nivel de cale ferată, etc. Am mers cu un Passat B5.5, foarte fin mersul, nici nu simți că treci peste ceva. 

O fi nivelul de echipare diferit la GTE? Oare se poate face ceva ca sa mai înmoi suspensia? Arcurile sunt cele originale iar km sunt 260k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5.5 are suspensie multilink pe fata vs B8 cu Mc Pearson.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și McPearson sa înțeleg că sunt tari din principiu? Nu se poate face nimic? Nici la BMW-ul soției, 218d, nu se simt așa trecerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!