Jump to content

Octavia 3-FL sau "Bulgarele"


Bogdan Moraru

Postare recomandată

Bogdan Moraru

Dupa mai bine de 7 ani in care fosta Octavia 2FL 1.4-TSI care ajunsese deja la 245.000KM a venit timpul sa ii schimb sotiei masina. (Da 1.4TSI-ul a ajuns la 245K si inca ruleaza fara probleme, la mama soacra:) )

 

Alegerea: Octavia 3FL - Drive 6M

Masina a fost achizitonata in perioada pandemiei, de la o reprezentanta VW-Audi din Munchen la un pret mai mult decat acceptabil fata de actualele preturi, mai exact daca as cumpara-o acum diferenta de pret ar fi de vreo 6500EUR. Am preferat varianta manuala avand inca o lipsa acuta de incredere in cutiile DSG si daunele financiare cauzate de eventualele defecte sau mofturi ale acestor cutii.

 

An Fabricatie: 2018

Echipare: Drive

KM: 35.000

Motor: 2.0TDI CRMB - 150PS

Culoare: J3 - Laser Weiss

Faruri: Led cu Light Assist

Sonorizare: Canton

HU: Columbus

Anvelope Vara: Dunlop Sport Maxx RT2

Anvelope Iarna: Continental TS870

Parbirz Incalzit. incarcator wireless (in care deabia incape un S10 - probabil a fost destinat pentru iCrap) si alte acareturi specifice acestui model de echipare.

Suplimentar i-am achizitionat un set de Jante Trius cu 1500RON pe care le-am echipat cu anvelopele Continental, pentru sezonul rece.

 

Ca prime impresii, este o placere sa conduci masina, motorul este mai mult decat echilibrat si bine dimensionat pentru caroserie si nu foarte zgomotos. Sistemul Canton este mai mult decat suficient pentru o masina, fara pretentii de bubuiala si zbarnait de usi sau plastice interioare.

 

In cei 10K km pe care i-a parcurs sotia pana in acest moment, consumul mixt pe traseul Campina-Sinaia este de 5.2, in ambele anotimpuri.

 

Ca si Retrofit a primit Footwell Lights montate la colegul nostru AlBundy, vreo 2-3 activari, staging, off-road si LED-uri in interior si in proiectoare.

 

IMG-20210315-WA0000.jpg

IMG-20210315-WA0002.jpg

IMG-20210315-WA0003.jpg

IMG-20210315-WA0004.jpg

IMG-20210315-WA0005.jpg

IMG-20210315-WA0006.jpg

Teaser cu fratele mai mare AKA Sobolanul

20220302_181707.jpg

Link către comentariu

Iti dau eu manuala mea pt DSG-ul tau :D

Cand comandasem eu in 2020 nu am putut lua cu DSG decat daca mai stateam vreo 7 luni  si nu am mai avut rabdare

Link către comentariu

         Felicitari pt achizitie ;)

 

         Daca te pasioneaza diferite retrofit-uri si cu rol functional, poti incerca si Door Warning Lights ( e destul de usor de facut ). Din ce vad in poze nu le are. 

Link către comentariu
Bogdan Moraru

M-am uitat pe net, ce este drept foarte rapid si fugitiv, si nu inteleg exact care este retrofit-ul. Ce fac luminile alea sau ce trebuie sa instalez :)

Un mic ghid cred ca m-ar ajuta cu o directie.

Link către comentariu

Nu stiu daca se refera la AM, dar din fabrica nu toate O3 FL vin echipate cu lumina avertizare portiera deschisa, e doar un reflector/blank.

 

Nici eu nu am avut dar am instalat ulterior fata+spate si puddle lights.

Am achizitiinat kit complet, codare si cam aia a fost, migalos dar nu complicat.

 

Ps: daca nu ai lumina la manere interior (maner deschidere portiere) ai un dop, se simte cu mana se si vede daca bagi o lanterna.Gasesti kit oem online si poti sa instalezi si pe alea fara decupaje.etc doar dai jos fata de usa, scoti dopul si montezi in locasul lui led-ul.

Link către comentariu

           Ma refer la "ochiul de pisica" din usa, care este doar de forma, nu are bec. 

 

           Dupa retrofit, acolo vei avea o lampa care se aprinde cand deschizi usa ( sofer si/sau pasager ).

 

            Cam asa ceva iti trebuie https://www.aliexpress.com/item/32995942693.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2bf62f49o2IbS8&algo_pvid=e34a313b-6ff4-43ef-a507-0a31702b9cf3&algo_exp_id=e34a313b-6ff4-43ef-a507-0a31702b9cf3-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"66910898182"}&pdp_pi=-1%3B37.44%3B-1%3B-1%40salePrice%3BRON%3Bsearch-mainSearch  +  cablaje ( gasesti si set complet ). 

 

           Colegul @cxr2test vorbeste si despre un alt retrofit :))  , acela de lumini ambientale manere ( ala nu are rol functional, dar e de efect, "pentru pretentiosi" ca sa citez samsarii :P )

           Cam astea ar fi  https://www.aliexpress.com/item/32968762929.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802J9C5Ht

 

           Iar ca si instalare, iti las mai jos ce am facut eu ( sper sa intelegi ).

 

         

DEMONTARE USA FATA SI MONTARE LUMINA IN USA :

 

-        Se roteste surubul cel mai de jos la 90 de grade folosind o cheie fixa de 10 cred :)) 

-        Se demonteaza plasticul ce vine peste maner ( folosind spatula din plastic ). Cel mai simplu se demonteaza incepand de jos

-        Se scoate mufa comenzii oglinzilor electrice

-        Se demonteaza surubul din spatele mufei folosind un torx T30

-        Se demonteaza panoul de geamuri electrice folosind tot o spatula de plastic

-        Se demonteaza al doilea surub aflat in spatele panoului tot cu un torx T30

-        Se desface panoul de usa din clipsuri ( sunt 3 pe stanga si 2 pe dreapta )

-        La final dupa ce este desfacuta din clipsuri se ridica panoul de usa

-        Se desface mufa din panoul de usa continand ledul de inchidere usi

-        Se desface mufa albastra din centrala de usa, se taie soricelul si se scoate mufa din carcasa

-        Pinul numarul 5 este minusul, se scoate cablul maro din mufa, se desface izolatia si se adauga unul din fire peste, se reface izolatia

-        Se conecteaza al doilea cablu ( plusul ) in pinul nr 16 – ultimul

-        Se izoleaza firele si se monteaza inapoi mufa in carcasa si apoi in centrala de usa

-        Se monteaza inapoi in sens invers

 

CODARE :

-        Select Control Module

-        Module 42 – Door elect. Driver

-        07 Coding Function

-        Long Coding helper

-        Byte 1 se bifeaza bitul 2 ( Door exit/warning light )

 

PENTRU ILUMINARE AMBIENTALA :

-        In aceiasi mufa se conecteaza “+” la pinul 3 si “-“ la acelasi pin 5

 

CODARE :

-        Select Control Module

-        Module 42 – Door elect. Driver

-        07 Coding Function

-        Long Coding helper

-        Byte 1 se bifeaza bitul 3 ( Interior door handle illumination installed )

Link către comentariu
Bogdan Moraru

@Adria_n, multumesc pentru recomandare. Suna interesant dar partea du desfacutul usilor nu prezinta un mare interes in momentul asta avand in vedere posibilitatea eventualilor greierasi care ar putea aparea pe acolo si sa imi strice ziua :). Totusi, daca imi fac curaj sa intervin asupra ei, le fac pe amandoua.

 

 

Link către comentariu

@adria_n: Da, acelea sunt.

 

Gasesti pe destule modele VAG acele lampi, am montat si la Audi B7 care surprinzator si acela nu le avea.

Lumina la manere interior nu e doar fitza, depinde daca circuli mult seara sau nu, in timpul zilei nu se vad deloc.

 

Nu te stresa cu greieri ca slabe sanse sa ii scoti la lumina :))

Banda de material is your friend.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!