Jump to content

VW Passat B7 - putere si confort no discuss


dvidoe

Postare recomandată

 

M-am tot uitat ieri si azi de bare, praguri si grile R-Line OEM.

Nicio sansa.

O sa pun clar AM si o sa am grija sa merg la baieti care cunosc treaba si sa iasa ce trebuie. 

Clar, mi-as dori OEM dar sare lejer de 1.000 EUR, iar piesele sunt extrem, extrem de rare :( 

 

Vad ca pe net un kit R Line exterior complet duce undeva la 3.000 lei (doar piesele). E corect sau nu caut eu ce trebuie? :)) 

 

Link către comentariu

Este cam corect, un kit complet R line oem este scump, tine cont ca pe mine m-a costat pe un seat leon 1m/echivalent la golf 4 sa pun kit Fr undeva la 4000 ron cu tot cu vopsit acum 4-5 ani. 

Piese sh si multe accesorii de prindere si grile noi. 
Ori prinzi un kit r line si faci ce trebuie ori mai bine o lasi asa, ii pui jante 18, un set de arcuri h&r , poti face cromul negru cu colant si va arata  foarte ok.

Modificat de gabriel88
Link către comentariu

4.000 lei acum 4-5 ani, iti dai seama acum...

Om trai si om vedea :)) 

Referitor la arcuri, gasisem unele misto de la TA-TECHNIX, dar vad din recenzii ca H&R bate TA-TECHNIX la calitate si senzatie.

 

Am jante pe 17 de vara si ma gandeam prin Septembrie anul asta sa cumpar jante cu anvelope tot pe 17 de iarna, ca sa le aliniez si sa nu mai stau cu iarna pe 16 si vara pe 17.

Simt ca la jante pe 18 in Bucuresti, unde daca ai o guma in gura se mesteca singura din cauza gropilor si canalelor, supun jantele si amortizoarele unor socuri mai mari si automat durata lor de viata se reduce mult mai repede. Asa, pe 16-17 mai mult incaseaza anvelopa din soc. (e doar o teorie de a mea, nu stiu daca e si corecta... sper sa nu fi zis vreo prostie si chiar si asa, sa ma corectati daca am comis-o. X_X) :))  

 

Merci de sfat!

Link către comentariu

Daca conduci atent poti merge fara probleme cu 18. Ce mai spui de cei care au 19/20 pe masini compacte. Tine doar de grija cu care conduci.

Eu pe masina veche aveam 17 iarna/vara iar pe cea de acum am 18 si crede-ma ca nu este nici o diferenta.

Link către comentariu

acele patratele mici de plastic se rup f usor la demontarea oglinzii.

"e boala lor"

Link către comentariu

 

Trist ca le-am pierdut, dar e bine ca m-am obisnuit deja fara ele.

 

Ziua cand mai bate soarele si nu vad semnalul de pe stanga ma mai aplec din cand in cand sa vad daca functioneaza. Cu chinezariile astea nu-i de gluma si din ce am inteles daca se arde ai sanse sa nu-ti dea martor in bord :))

 

Am gasit asa ceva si sunt indecis:

 

1) Universal Car Rear Bumper Diffuser Lip spoiler Canard Black ABS Plastic Car-Styling Rear Bumper Lip Diffuser spoiler Canard 1pcs - aici s-ar putea sa fie o problema din cum le vad eu in poze, la compatibilitate

 

https://www.aliexpress.com/item/4000478653466.html?spm=a2g01.12616982.tplist001.3.5112601ceSbtmH&pdp_ext_f={"sku_id":"12000027808374348","ship_from":"ES"}&gps-id=5950812&scm=1007.23961.125497.0&scm_id=1007.23961.125497.0&scm-url=1007.23961.125497.0&pvid=cca029f9-d67f-4d21-ba58-75b7d9a518bf

 

2) For VW Passat B8 B7 Sedan 2000-2022 Front Bumper Lip Splitter Body Kit Spoiler Guards W/ Strut Rod Universal Car Accessories  - in varianta de culoare black, fara rosu.

 

https://www.aliexpress.com/item/1005003819552956.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.37bf5a9aRwVh3J&algo_pvid=e8ddd9ef-e3ec-4cf9-a524-46687b9be78f&algo_exp_id=e8ddd9ef-e3ec-4cf9-a524-46687b9be78f-2&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027268104526"}&pdp_pi=-1%3B265.93%3B-1%3B-1%40salePrice%3BRON%3Bsearch-mainSearch

 

Si mai cumpar doar pragurile si volanul de R-Line si gata mi-am facut pofta de schimbare de look.

 

Ziceam ca-s indecis pt ca nu stiu daca sa iau si sa pun porcariile astea sau sa iau R-line AM.. Arata bine si plasticele astea chinezesti...

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu
45 minutes ago, dvidoe said:

 

Te rog, fara asa ceva.A fost un caz acum cativa ani pe forum cu un tip cu Golf 4, a facut tot OEM si apoi pe motiv ca e "designer" a inceput sa lipeasca pe el chestii de masini electrice de copii si luminite si insigne si etc, nu ii lua locul !

45 minutes ago, dvidoe said:

E pentru bara R-Line de Passat B8 mai mult, desi e universala o sa iti dea urat pe masina.

Daca chiar vrei ceva cat de cat calitativ (adica putin mai ok decat china) gasesti Passat B7 XXL Kit sau altele la acel distribuitor.

Eventual sa iei pe bucati, cel de ENOS seamana cat de cat cu R-Line

 

Cat despre "daca se arde ai sanse sa nu-ti dea martor in bord" iti confirm ca nu sunt sanse, chiar iti va da eroare de bec ars, de aceea spusesen initial sa ai grija la instalare la acei pini de la semnalizarea de china, daca nu le strangi putin la instalare vor face contact imperfect si din cand in cand o sa ai avertizarea in bord, am patit la Octavia si Passat, nu e capat de lume e doar enervant.

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

 

Am intrat pe link-ul ala si m-am indragostit :)) 

Merci mult pt el. Clar kit-ul ala bate tot.

 

Am renuntat la AliExpress. Ma mananca mana sa comand acum XXL Kit-ul asta frumos ❤️ 

 

Link către comentariu

Pai un kit complet R-Line oem la 3.000 de lei e scump dar un lip, ca asta este, si un "diffuser" la 2.500 de lei e ok? :) 

Eu zic ca mai bine vinzi masina si cumperi alt model... asta inainte sa bagi multi bani in ea si tot sa nu iasa ce vrei tu ca un sedan business se face greu sa para sport. Si prin greu vreau sa spun scump :) 

Link către comentariu

 

Pai n-am zis ca kit-ul de R-Line e scump. Pretul e decent pentru ce ofera vizual.

Personal imi place cum stau diffuser-ul cu front bumper-ul pe masina si dupa ce-am vazut Passat-ul ala cu kit XXL pe el, de pe MagnaTuning, pe care mi l-a aratat @cxr2testam vazut ca se potriveste si mai bine cu ce vreau eu.

 

La cat am stat luna asta pe net de cand am luat masina si cate piese am vazut aftermarket, cu 1.500-2.500 euro buget vad ca poti sa schimbi aspectul complet la ea -> si cu prostii si cu AM-uri frumoase.

 

Sa nu ma intelegi gresit, nu e vorba ca nu-mi place masina ca altfel n-o cumparam. E vorba ca ii aduc modificari astfel incat s-o aduc la forma la care mie imi place sa arate. :D 

 

 

 

 

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu
22 minutes ago, dvidoe said:

ii aduc modificari astfel incat s-o aduc la forma la care mie imi place sa arate

 

Asta este motivul pentru care ne modificam toti masinile :)) dar ideea de baza a unor modificari cu cap este sa vezi care sunt punctele forte ale masinii tale si sa incerci sa le evidentiezi,; pentru ca daca incerci sa te duci intr-o directie in care masina nu exceleaza, iese o struto-camila. Si Passat-ul nu exceleaza pe parte de sport si nu cred ca ajuta bari si eleroane. Passat-ul este o masina eleganta dar care nu sare in ochi si cred ca asta este directia in care ar trebui dusa masina... tinuta curata, oem, coborata putin, cu un set de jante frumoase si cu cateva modificari finute... dar chiar sunt curios ce iese din mana ta :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

 

Ieri au fost schimbate si anvelopele, am trecut la cele de vara pe 17'.

 

jante_minneapolis.thumb.jpg.4df6e4cef51e708cf6f7260ff30dd257.jpg

 

Link către comentariu

 

I-a iesit si certificatul de nastere, nu-l mai cheama AGL, il cheama VDM ca pe fratiorul lui care s-a vandut.. :(  

 

 Passat_spate.thumb.jpg.fa34473a47fd4e952337d53e453de434.jpg            Megane_fata.thumb.jpg.312651dd55d7c624b9b1a5d6b2fd4c33.jpg

 

 

Link către comentariu
  • 5 months later...

Mici update-uri.

 

ODO 180.000 :) 

demontata.jpg

pedale.jpg

kilometri.jpg

 

 

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

Intrebare: ziua cum se vede banda aceea montata?

 

Initial am pus ca in video dar ma deranja vizual ziua, se vedea nasol si am descis ca decupez putin in spate la trimm-ul din bord sa se vada doar "lumina" nu si acel tub/banda in special in zona la volan.

 

 

20220422_200740.jpg

20220422_205925.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Ziua nu se vede de loc.. Noaptea se vede bine. In cazul meu, fix in zona volanului intensitatea e un pic mai slaba din cauza furtunului care conduce lumina. Dar chiar si asa, o consider ok, pentru ca nu ma deranjeaza cand conduc.

 

Ziua singurul lucru care se vede este capatul furtunului unde intensitatea este foarte mare. Dar ziua le tine oprite.

Link către comentariu
  • 1 month later...

 

Update:

Am tras o curatenie interior exterior, degresare caroserie si jante, ceara lichida si apoi am curatat interiorul (scaune, banchete, bord, piele schimbator, fete de usi, cotiera) cu solutiile CilaJet pentru interior.

 

A fost adus brand-ul CilaJet si in Europa (in Franta mai exact) prin intermediul unei cunostinte si am avut ocazia sa primesc cate unul din primele exemplare pentru:

- piele;

- textil;

- plastic;

 

Mai au si tratament ceramic pt exterior dar nu l-am luat, pentru ca pretul este exagerat de mare.

 

CilaJet SUA este singura companie autorizata sa trateze fuzelajul aeronavelor cu solutii ceramice si recent si-au extins business-ul si cu zona AUTO.

 

Ei spun ca dupa aplicarea solutiilor (ideal ar fi o data la 6 luni, de minim 3 ori aplicarea), pielea scaunelor nu mai face cute, plasticul ramane mai lucios cu aspect de curat, iar materialul textil prinde o rezistenta mai buna contra prafului. -> ramane de vazut in cazul meu.. :)  

 

P.S: am dat si pe alcantara si nu au ramas urme, ba dimpotriva, aspectul parca s-a imbunatatit.

 

 

passy1.thumb.jpg.47e8c62ca6dc6ef80cf4b8eac19e86a0.jpg

 

 

 

 

Si suntem si "vedete pe TIKTOK".............

 

https://vm.tiktok.com/ZMFBnpJqe/

 

Link către comentariu
  • 4 months later...

Salutare!

 

Aveti idee daca pentru un upgrade strict de bara fata si spate (3AA807217P-GRU / 3AE807521G-041) de R Line se potrivesc spoilerele/proiectoarele existente pe masina? sau trebuie cumparate impreuna cu piese aditionale?

 

Multumesc! 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!