Jump to content

VW Passat B7 - putere si confort no discuss


dvidoe

Postare recomandată

 

Salut baieti,

Sunt nou in comunitate si am vazut ca aici iti poti detalia masina detinuta.. am zis de ce nu :)).

 

Pe 4 februarie 2022 am trecut de la Renault la VW fara regret. Mult peste, dar depinde si ce te intereseaza de la o masina :)

 

In situatie de fata prezentam un 2.0 TDI 170cp.

Km bord: 171.000

 

A mea a venit cu urmatoarele:

-faruri bi-xenon;

-pozitii led;

-stop-uri led;

-proiectoare halogen (ma gandesc sa ii pun LED si aici, pt ca da naspa la Cornering lumina galbena...) (fixuri de-ale mele)...

-piele(+alcantara);

-trapa;

-incalzire in scaune;

-scaun sofer electric cu lombar;

-dublu climatronic;

-senzor ploaie;

-senzor lumini;

-geamuri spate cu tenta fumurie din fabrica (clar ii voi majora opacitatea);

 

Ce vreau sa schimb pe viitor ?

- am dat deja comanda de toate beculetele de interior (+puddle lights), care vor fi transformate in LED (iarasi fixuri de ale mele, nu-mi plac luminile galbene)..;

- am comandat semnale dinamice pt oglinzi (sunt belea si cele stock, dar imi plac mult dinamicele si am zis de ce nu);

- capace de oglinzi batman (aici... dupa gusturile mele nu par "taranisme", arata chiar misto si protejeaza si oglinda.. de ce nu?);

- volanul se prezinta impecabil, si mi-e mila sa il dau jos, dar tot il voi schimba cu unul flat de R-Line.. iarasi - fixuri :));

- dubla evacuare

- alte modificari ce tin strict de estetica ( nu-s adeptul modificarilor tehnice si nu consider necesari ceva caluti in plus :D)

 

Ce am observat:

- masina se prezinta cu acel minunat soft Dieselgate.. verificat pe site-ul VW. Regenerarea se face destul de des si am inteles ca nu este ok deloc soft-ul asta. sfatuiti-ma va rog, sa-l scot, sa nu-l scot? - nu prea ma pricep..:)

 

Sfaturi/Idei pt un membru nou in VWForum dar si VAG in general? 👋

 

Thanks,

Daniel

 

 

 

 

interior_2.thumb.png.ee83e527b816cc5b9fbf752c96e31d39.pnginterior_1.thumb.png.09e3c811a7e8b7cbba9af7962a8c2ff4.pngexterior_2.thumb.png.5b764a7f7a25e92d004ad20a6d92ef9a.pngexterior_1.thumb.png.3b7462912e2f864f69e1d0be8cbb7485.png

 

 

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

 

Azi a ajuns si ce am comandat.

Multumit de livrare, nimic crapat/zgariat/lovit.

Comandate din China, surprins de modalitatea de ambalare, mult mai ok ca la noi.. :)) 

 

La jumatea lunii ne-apucam de instalatii, sunt curios de diferenta dintre becurile standard cu lumina galbena si cele LED. Abea astept.

 

La fel si semnalele dinamice ❤️.

 

Am facut si o mica alimentare ieri, stiam ca vine zapada si o sa consumam ceva mai mult.. nu ma gandeam ca cu 100 lei ajung de la pompa 3 la pompa 4.

Super-preturi !! :D 

 

achizitie_passat.thumb.jpg.596945ff2ad036aa58603c61d3dd2328.jpg

 

passat.thumb.jpg.70bdfd514692356b0613448f36af5d5f.jpg

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

Felicitari pentru masina! Eu am inlocuit becurile de la xenon cu led-uri, am comparat cu o alta masina parcata langa a mea si led-urile bateau si mai intens si mai departe desi le am coborate putin. Confortabila este dar eu ma gandesc serios sa o si insonorizez, parca intra prea mult zgomot, in special la viteze de autostrada.

Link către comentariu

Volanul ce il ai (12 butoane) a venit pe Passat-ul Rline, vrei sa zici cel de GTI/Scirocco?

 

Am vazut capace de "batman" in realitate, sincer strica masina si iti dai seama de la o posta ca ceva nu e de acolo, dar fiecare cu gusturile sale.

Semnalizarile dinamice vor da mai bine pe caroseria/culoarea ta decat cele OEM, grija la mufa celor chinezesti, e putin mai larga, incearca sa le mai strangi daca e cazul, pt ca s-ar putea dupa cateva drumuri dupa ce le-ai montat sa iti dea eroare de bec ars din cauza contactului imperfect.

 

PS: sper ca ti-ai luat cele fumurii nu cele lucioase.

 

Spor !

 

Link către comentariu
On 3/9/2022 at 3:19 PM, rusty_hawk said:

Felicitari pentru masina! Eu am inlocuit becurile de la xenon cu led-uri, am comparat cu o alta masina parcata langa a mea si led-urile bateau si mai intens si mai departe desi le am coborate putin. Confortabila este dar eu ma gandesc serios sa o si insonorizez, parca intra prea mult zgomot, in special la viteze de autostrada.

 

Multumesc!

 

Momentan sunt multumim 100% de becurile bixenon.

 

Si eu vad LED-isti :)) zilnic si imi place cum se vede, dar si ce vizibilitate ofera.. ramane de vazut daca schimbam sau nu..

Ceva simplu, basic daca vrei sa iei atitudine pt antifonare (n-am incercat, dar e super simplu): 

 

 

 

 

 

22 hours ago, cxr2test said:

Volanul ce il ai (12 butoane) a venit pe Passat-ul Rline, vrei sa zici cel de GTI/Scirocco?

 

Am vazut capace de "batman" in realitate, sincer strica masina si iti dai seama de la o posta ca ceva nu e de acolo, dar fiecare cu gusturile sale.

Semnalizarile dinamice vor da mai bine pe caroseria/culoarea ta decat cele OEM, grija la mufa celor chinezesti, e putin mai larga, incearca sa le mai strangi daca e cazul, pt ca s-ar putea dupa cateva drumuri dupa ce le-ai montat sa iti dea eroare de bec ars din cauza contactului imperfect.

 

PS: sper ca ti-ai luat cele fumurii nu cele lucioase.

 

Spor !

 

 

Salut,

 

Vorbeam de volanul Golf 6 R-Line, vezi aici: https://www.pieseauto.ro/volane/vw/polo-6r/volan-gti-r-line-passat-golf-6-1165022892.html

 

Multumesc pentru sfat, nu stiam treaba cu mufa.

 

Fumurii, clar :D  

 

fumurii.thumb.jpg.ab61efa9b50e839b302c058a0399cf02.jpg

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

 

S-au montat si LED-urile la interior.

Mai raman puddle lights, semnalele si capacele. Sa se faca un pic mai cald... cand scoti oglinda (sticla) nu prea e ok sa-ti tremure mainile.. :)) 

P.S: Scuzati murdaria.. la ce vreme a fost zilele astea in Bucuresti nici n-am stiut daca s-o mai spal. :( 

 

1) INTERIOR FATA

fata.thumb.jpg.605bcebf1568b346888d27e435b62172.jpg

 

2) INTERIOR SPATE (un pic cam miscata...)

 

spate.thumb.jpg.69f4abf6494199c4ab7f95e8ef73f8cf.jpg

 

3) Torpedo

 

torpedo.thumb.jpg.839e0146e2527f225627e04bbf50bd0b.jpg

 

4) Portbagaj

 

portbagaj.thumb.jpg.78220cb23ea443fc819ccae4a837037c.jpg

 

 

si.. am uitat sa fac poza la parasolar (dar am pus si acolo led-uri).

 

Multumit 90% de operatiune. 10% nemultumit ca am fortat un pic pinii din plafoniera spate cand am bagat mufa de la led-uri si am stat vreo 30 minute pana i-am pacalit.. m-am ales si cu o mica scanteie (am atins + cu - bineinteles.. inevitabil) si acum daca merg cu plafonierele aprinse imi apare in bord ca am portbagajul deschis (pentru o minisecunda) - dar rezolvam, no problem :D 

Link către comentariu
57 minutes ago, Retzius said:

Un link pt led-uri semalizari? Multumesc.

acestea sunt cele comandate de mine:

https://www.aliexpress.com/item/1005002537798780.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802w2S3ds

 

Inca nu le-am pus, nu pot lasa un feedback, sper saptamana viitoare sa permita timpul si vremea..

 

Pana una, alta... abia astept Aprilie sa punem jantele de vara pe 17 ❤️

(ce ciudat a iesit lumina de la xenoane in poza) 

 

 lateral_jante.thumb.jpg.02f62c7687478f86128aa739ce9bed4a.jpg

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

 

Sambata am avut primul drum catre Brasov cu ea. Ruta a fost: Bucuresti-Brasov-Bran-Brasov-Bucuresti.

 

De ce din nou Brasov? Am uitat sa mancam Pizza la cea mai tare pizzerie din Brasov.. cine vrea detalii, astept pm :))

 

Am scos un consum de 6,5%  - sofer + 3 pasageri; n-am poza cu consumul dar va las cu pasagerii :D 

 

munte.thumb.jpg.4bb395598f0d23aab33ac5089fe0efb2.jpg

 

Asa cum va ziceam, am facut trecerea de la un Megane 2 1.6 16V 2008.. Tot ce pot sa spun despre Passat B7 la drum lung este ca e tot ce trebuie si nu regret decizia luata de a o cumpara.

 

Pe curbele de pe DN si serpentinele de dupa Predeal nu a scos niciun sunet, niciun scartait, niciun trosnit - starea ei e formidabila.

 

Bineinteles ca a trebuit sa faca o baie si o degresare Duminica, pt ca era alba ca varul.

 

Zapada, frig si soare peste tot. Perfect de o plecare la munte de dimineata pana seara.

 

Acum caut (sper sa gasesc) niste baieti specializati pentru curatare si intretinere trapa. -> daca aveti cunostinte, va rog sa ma ajutati.

 

 

 

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu
2 hours ago, dvidoe said:

Acum caut (sper sa gasesc) niste baieti specializati pentru curatare si intretinere trapa. -> daca aveti cunostinte, va rog sa ma ajutati.

BVA GARAGE au recenzii bune pe Facebook si pe net . Nu am fost inca la ei , dar probabil o sa apelez si eu in viitorul apropiat pentru o problema la trapa . 

Link către comentariu

S-au montat si semnalele Dinamice, impreuna cu LED Puddle Lights.

 

Din acest moment, nu mai lucrez la lumini decat daca se ard xenoanele si ii pun LED :)) 

 

Urmeaza dubla evacuare si usor, usor R-Line.

 

Multumesc @mrn_smn pentru ajutor!

 

 

 

 

Later edit: Maine punem si capacele Batman..

 

am comandat si Shark Antena de pe AliExpress.. masina asta arata atat de Business si eu o vreau atat de Sport.. :)) 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

pt trapa vorbeste cu BVA sau cu @Doomy de aici de pe forum

daca ai pus semnalele de ce nu ai pus si capacele alea (urate) batman? ca tot erai cu ele demontate...

antena shark, doar lipita ?

Link către comentariu

Antena Shark daca nu e OEM o sa ai probleme cu semnalul, sunt colegi pe forum ce s-au plans de Shark Antenna dp aliexpress, vezi dpc o instalezi

Link către comentariu
3 hours ago, Muale said:

pt trapa vorbeste cu BVA sau cu @Doomy de aici de pe forum

daca ai pus semnalele de ce nu ai pus si capacele alea (urate) batman? ca tot erai cu ele demontate...

antena shark, doar lipita ?

 

Am vorbit deja cu BVA, o sa fac o programare la el pt o revizie.

Le uitasem acasa, aveam semnalele la munca si n-am mai avut rabdare. :)) 

Da, doar lipita.

 

Multumesc!

 

47 minutes ago, cxr2test said:

Antena Shark daca nu e OEM o sa ai probleme cu semnalul, sunt colegi pe forum ce s-au plans de Shark Antenna dp aliexpress, vezi dpc o instalezi

 

Doar lipita, de forma, nu vreau sa stric semnalul :D 

 

Multumesc!

Link către comentariu

Felicitari! Te misti repede, semnalele mele zac in dulap de 4 luni pt ca nu am ajuns la un service sa mi le monteze si singur nu ma bag de frica sa nu sparg oglinda sau chiar oglinzile :)).

Link către comentariu

Merci.

S-au miscat si cei de la Posta destul de repede, in Februarie am comandat, in Martie au venit si le-am montat.

In ceea ce priveste montajul dinamicelor, da e un pic firava sticla dar ca sfat:

 

Sticla oglinda dreapta se scoate cu trim-ul dar neaparat trebuie s-o dai in stanga-jos maxim (din joystick).

Sticla oglinda stanga se scoate tot cu trim-ul si neaparat trebuie s-o dai in dreapta-jos maxim (din joystick).

 

Trim-ul se introduce in coltul opus partii in care ai pozitionat oglinda (ex: la oglinda dreapta, dupa ce ai miscat oglinda din joystick stanga-jos maxim, vei baga trim-ul in coltul dreapta-sus). - daca vrei te ajut, dar nu raspund de sticla.. eu am avut noroc :)) 

 

In ce priveste look-ul masinii de acum, iata cateva cadre de aseara din Constitutiei ❤️ 

Puddle, led-uri, batman, dinamice. Momentan am terminat cu mofturile. :)

 

 

 

puddle_dreapta3.thumb.jpg.46d054e3efbd43f6764e3b92591373c8.jpgpuddle_dreapta.thumb.jpg.1330f85b6ed803029dc1fb84c7023e0a.jpgpuddle_Stanga2.thumb.jpg.ff1a980cce4964ab03d9a9e577487fd0.jpgpuddle_Stanga.thumb.jpg.e67df2d8079d3d7530f34d12eaf4306d.jpg

 

lateral_frumos.thumb.jpg.3cc6b2d6e9f8d003d7e13e39326a5b0f.jpgfata_iar.thumb.jpg.b2645f0be25784793a7d79918f102d07.jpgspate-dreapta.thumb.jpg.72f7ab1f5acd3d032eadc81741bd138e.jpgpuddle_Stanga2.thumb.jpg.2d92986b76c79f2789435f141447915e.jpg

 

 

 

Si o problema pe care abia acum in drum spre birou am sesizat-o... :(

 

Cand s-au montat dinamicele, s-au rupt prelungirile semnalelor care vin pe interior in oglinda..

 

Eram obisnuit cand ma uitam in oglinda si aveam semnalul pus, sa imi licare semnalul in oglinda. Acum nu mai am licurici :)) 

 

semnal_rupt2.thumb.jpg.69dc112ca596fb0d8b7a144d5e6f1c7b.jpgsemnal_rupt.thumb.jpg.a8e13c2a4f8ea9f07cb55b1b099550ef.jpg

 

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu
14 hours ago, rusty_hawk said:

Felicitari! Te misti repede, semnalele mele zac in dulap de 4 luni pt ca nu am ajuns la un service sa mi le monteze si singur nu ma bag de frica sa nu sparg oglinda sau chiar oglinzile :)).

stai linistit, eu le am de vreo 2 ani in dulap

@dvidoe ce urmeaza? pleoape, eleron mic pe portbagaj, priza aer pe capota, inele colorate pe jante, stroboscop pe frana, lumini albastre sau multicolore la picioare  :)

ma opresc momentan

Link către comentariu

 

Eleron mic portbagaj, lumini ambientale, in rest nimic din cele de mai sus.

Nu fac bascalie ;) 

 

Urmeaza volan de Golf 6 R Line, dubla evacuare cu tips-uri si apoi usor usor exterior R-Line complet -> mi-am dat deadline sfarsitul lui 2023 pt toate aceste modificari :D 

 

Intre aceste schimbari de look vor veni si revizii, schimburi de piese, etc.

 

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

Mersi de sfatul cu oglinzile si de propunerea de ajutor! De muzica esti multumit? Luna viitoare sper sa ajung si eu sa imi insonorizeze usile si sa ii pun un subwoofer .

Link către comentariu

Boxele nu bazaie, nu caraie, n-au pliciuri. 

 

In momentul de fata sunetul este ce trebuie.

 

Nu simt ca am nevoie sa incarc masina cu un subwoofer -> poate e legat si de faptul ca nu prea ma pricep in materie de dispozitive audio dar si din cauza ca 90% din timp ascult muzica la nivelul de "fundal", pentru ca-mi place mai mult sa aud motorul si masina.

 

Zgomotul de-afara nu ma deranjeaza in mers.

 

Ca idee, saptamana trecuta in drum spre Brasov nu m-a deranjat deloc sunetul de pe Autostrada/DN. Totusi, pentru ca tot voi face schema cu luminile ambientale si voi da fetele de usi jos, ma gandesc atunci daca tot dau jos sa pun si ceva material fonoizolant ca totusi sa nu regret ulterior ca n-am facut-o.

Modificat de dvidoe
Link către comentariu

Unele Passat-uri au venit cu sistem audio f.bun (Blaupunk,dynaudio.etc), daca gasesti in dezmembrari e mult mai ok decat orice tub de bass.etc ti-au pune si iti ocupa si spatiu.Cred ca cei de la Hertz au kit complet nou, dar cam scump...

 

Semnalizarile dinamice vin cu acel decupaj in rama de la oglinda, dar daca ai capace aftermarket si ai luat alt model de dinamice atunci DA, nu mai ai avertizare/informare vizuala cand le pui in functiune pe partea ta/pasager.Nu inteleg cum se pot "rupe" fiind parte din mulaj, poate ti-ai luat alt model, in cazul meu erau solide nu mi-a trecut prin cap ca se pot rupe sincer.

 

Kit R-line iti va da bine, la cele AM ai de muncit putin pt potrivire, nu o sa cada perfect dar un meserias bun le ajusteaza, cat despre tips-uri nu sunt fan, teava goala de la mama ei sa dea cat mai OEM posibil e parerea mea.

 

Sa zicem ca din fata capacele alea oarecum ar da bine, dar ce am marcat in poza (albastru) m-ar deranja sa vad extra plastic cand ma uit in oglinda, nu pare a fi de acolo, sa iti pastrezi cele originale sa le ai pe viitor, poate o sa ajungi la aceeasi concluzie :)

PS: daca o sa mergi pe Rline poti pune capace oglinda brushed aluminium

 

semnal_rupt2.jpg.36a2af1dabce4fa303d67013d185c16d.jpg

Link către comentariu

Daca ai stii cat de mult imi place sa vad acel "extra-plastic"... :)) 

Mareste oglinda (carcasa) vizual foarte mult si prezinta un aspect extrem de placut (pt mine).

 

Bineinteles -> am pastrat fiecare lucru care a fost dat jos si inlocuit (de la cel mai mic beculet, pana la capace oglinzi).

 

Capacele au fost cele originale de la mama lor.. cand am tras capacul de pe oglinda s-a dus drq beculetul de "informare vizuala".. ori am fost eu prea agresiv, ori nu stiu ce sa zic pt ca nu-mi explic cum ar fi putut sa iasa altfel, acum cand stau si ma uit. (Poate cu mai multa grija, evident).

 

Nu imi pare rau. Tot se vede lumina semnalului pe acolo, dar nu atat de proeminent.

 

Multumesc mult pentru sfaturi si informatii! - Nu stiam treaba cu kit R-line AM. Bine de stiut, voi cauta OEM.

 

Link către comentariu

OEM la noi nu o sa gasesti si daca gasesti costa destul de mult (poate dezmembrari) dar mai multe sanse in afara.

Aftermarket - greu de gasit kit complet, pe bucati se mai gaseste, nu am mai cautat de mult pt B7.

 

Daca vrei OEM si sti codurile lor le poti comanda de la orice magazin de piese auto mai serios sau chiar reprezentanta (eu asa as proceda) 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!