Jump to content

VW Passat Variant - Lady in red ;)


Danny

Postare recomandată

Salutare!

 

Dupa un Passat B5.5 care m-a facut sa ma indragostesc de Passaturi, si un Passat CC de care tocmai m-am despartit, dupa ce m-a "servit" credincios vreo 5 ani, desi nu eram mare fan break-uri, am achizitionat zilele trecute un Passat B8 Variant, motivul pentru care am ales totusi variant fiind culoarea (pe langa optiunile ce-am dorit sa le aiba). Este un rosu metalic (denumirea "oficiala" fiind Crimson Red Metallic).

 

Iesit pe portile fabricii VW din Emdem in septembrie 2015, acesta este dotat cu urmatoarele:

 

* 2.0 bi-tdi 240cp (cod motor CUAA)

* Pachet sport R-Line cu DCC (Adaptive Chassis Control) si Profiluri Soferi

* DSG
* 4motion

* Dynaudio 700W

* Faruri LED High / stopuri LED High

* Navi Discover PRO (cu CarNet)

* Interior piele alcantara

* Haion portbagaj actionat electric

* Padele volan

* Scaun sofer cu masaj

* Panorama

* Jante pe 19" Verona (pe vara). Am cumparat si un set pe 17" (Stavanger) pentru cele de iarna.

* Front assist

* Lane change assistant "Side Assist" and Rear Traffic Alert

* Side assist

* Adaptive Cruise Control (ACC)

 

... si altele..

 

Din ce-am verificat, masina are istoricul OK, revizii la timp, km reali 133.000 si garantie 1 an in toata Europa.

Din moment ce masina inca este pe platforma spre Romania, am doar o poza... din pacate nu mi-a trecut prin cap sa salvez mai multe de pe pagina dealerului :) Insa promit sa revin cu altele de indata ce ajunge masina!

 

 

Screenshot_20211205-084042_Gallery.jpg

Link către comentariu

Sa o stăpânești cu plăcere! Foarte interesantă culoarea, pare un vișiniu 😁

Dotări pe măsură, acum așteptarea rămâne cea mai grea 😆 Este de la dealer VW mașina?

Link către comentariu

Pare ce trebuie masina, optiuni ff bune si mai ales... motorul si cutia ! Acel BiTDI + DQ500 fac echipa foarte foarte buna, mai ales cu un soft 😍.

Sa o stapanesti sanatos si asteptam mai multe poze si impresii :D 

Link către comentariu

Bine ai venit in randul CUAA-istilior :D

Vezi cu volant sa nu faca figuri ( problema cunoscuta la modelele 2014/2015 ) si curatare sita pompa haldex.

In rest, revizii dese, ulei bun, motorina buna, adblue original VW, si nu vei avea probleme.

Asteptam un Stage 1, sa fie in concordanta cu dotarile :lol: 

Link către comentariu
8 hours ago, 4ddy23 said:

Sa o stăpânești cu plăcere! Foarte interesantă culoarea, pare un vișiniu 😁

Dotări pe măsură, acum așteptarea rămâne cea mai grea 😆 Este de la dealer VW mașina?

 

Merci. Nu este de la un dealer VW, ci de la un autohaus care vinde aproape exclusiv masini din grupul VAG. Din ce-am inteles de la ei, iau masini direct de la VW si le revand. Pentru cei interesati: https://autowerft.de/

 

 

2 hours ago, acidone77 said:

Bine ai venit in randul CUAA-istilior :D

Vezi cu volant sa nu faca figuri ( problema cunoscuta la modelele 2014/2015 ) si curatare sita pompa haldex.

In rest, revizii dese, ulei bun, motorina buna, adblue original VW, si nu vei avea probleme.

Asteptam un Stage 1, sa fie in concordanta cu dotarile :lol: 

 

Bine v-am gasit! :) Bineinteles, primul lucru dupa ce termin cu inmatricularea e o vizita in reprezentanta pentru a o verifica mai amanuntit. Si Passat-ul CC l-am tinut exclusiv in reprezentanta... si cu asta planuiesc sa fac la fel. Cat despre chiptuning... cred ca 240cp sunt arhi-suficienti :)

Modificat de Danny
Link către comentariu

Vezi ca in planul de service VW, la reprezentanta, curatarea sitei pompei haldex nu este o operatiune de mentenanta, ei doar inlocuiesc uleiul. La km asta n-ar strica sa o cureti + ulei nou. Este topic dedicat pe forum, vezi cu arata unele site infundate si cata mizerie se poate adune cu timpul :) 

Asa am zis si eu ca 240 sunt ok, si sunt, dar nu suficienti. Niciodata nu s suficienti :lol: 

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos. Legat de garantie, la noi este = 0.

Reprezentanta de la noi nici nu vrea sa auda.

Link către comentariu

Sa speram cu nu va fi nevoie de garantie.

Sa o stapanesti sanatos si sa mergi cu ea cel putin cati kilometri are acum!!! Arata , si banuiesc ca si functioneaza, impecabil. 

Link către comentariu
1 hour ago, moroenius said:

S-o stapanesti sanatos. Legat de garantie, la noi este = 0.

Reprezentanta de la noi nici nu vrea sa auda.

 

Asta a fost si gandul meu. Garantia functioneaza insa astfel: la anumite praguri de km, mi se acorda de catre firma unde am garantia o anumita valoare din reparatie.

 

Daca de exemplu se defecteaza ceva acum la ea, la km care i am, firma de asigurare din Germania imi da 60% (sper sa nu ma insel) din costuri. 

 

Cum dealerii din Germania sunt obligati de lege sa dea asigurare 1 an masinilor vandute, dealerul de unde am luat o eu a facut contract cu aceasta firma (Real Garant) si practic si au luat o "belea" de pe cap.

 

Sper totusi sa nu am nevoie de asigurare :)

Modificat de Danny
Link către comentariu

Felicitari pentru masina si drumuri bune. Este exact ce imi doresc si eu, dar inca nu am vandut masina actuala. Cat timp ai urmarit piata Sh din De pana sa o achizitionezi? Dupa ce mergi cu ea da-mi si mie detalii.

Link către comentariu
3 hours ago, Danny said:

 

Asta a fost si gandul meu. Garantia functioneaza insa astfel: la anumite praguri de km, mi se acorda de catre firma unde am garantia o anumita valoare din reparatie.

 

Daca de exemplu se defecteaza ceva acum la ea, la km care i am, firma de asigurare din Germania imi da 60% (sper sa nu ma insel) din costuri. 

 

Cum dealerii din Germania sunt obligati de lege sa dea asigurare 1 an masinilor vandute, dealerul de unde am luat o eu a facut contract cu aceasta firma (Real Garant) si practic si au luat o "belea" de pe cap.

 

Sper totusi sa nu am nevoie de asigurare :)

 

Sa o stapanesti sanatos ! Garantia aceea e pe bune si te poti folosi de ea si in Romania fara probleme. 

Link către comentariu

Multumesc de urari!

 

@Uomuom sincer, vreo saptamana cred.. cand am pus ochii pe asta, practic nu m a mai interesat alta.. a fost "dragoste" la prima vedere ;)

 

@Retzius ai si tu garantie din asta? Te ai folosit de ea?

Modificat de Danny
Link către comentariu
10 hours ago, Retzius said:

 

Sa o stapanesti sanatos ! Garantia aceea e pe bune si te poti folosi de ea si in Romania fara probleme. 

 

si eu sunt curios care sunt conditiile. 

Eu am discutat la porsche bucuresti nord, vest, midocar vitan si toate m-au respins.

Daca masina nu are garantia oferita de producator, atunci cea de dealer nu e valabila pentru ei.

 

Link către comentariu

Ti am scris mai sus cum functioneaza garantia. Practic repari masina pe banii tai dupa care iti recuperezi banii de la firma de asigurari.

Modificat de Danny
Link către comentariu

Garantia ofertia de dealerul din Germania nu este una oficiala. Adica nu e recunoscuta de Porsche Romania ca si o garantie ofertia de VW Germania gen.

E doar o extra garantie, sau garantie extinsa, care se poate face si in Romania de exemplu, dupa expirarea garantiei de la producator. MARSH parca avea ceva de genul.

Trebuie vazute si conditiile asigurarii, unde poti repara, etc...

Link către comentariu

Sa fie intr-un ceas bun si sa nu fie vreodata nevoie de apelat la acea garantie!

 

Oricum acea garantie e in sistemul lor intern. Nu are nicio treaba cu garantia VW sau importator...masina are 6 ani deci nu se mai poate vorbi decat cel mult culanta din partea producatorului. 

Sincer mi se pare pare praf in ochi acea garantie.

Nu se compara cu o garantie extinsa achizitionata de la producator din configurare sau extinderea ei la reprezentanta ulterior.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego e praf in ochi sau nu totusi e mai bine decat nimic, mai ales in cazul unei masini second hand. Si eu am avut (inca am de fapt) o garantie similara care imi acopera tot ce tine de motor si transmisie; partea misto e ca virgula compania care ofera acea garantie verifica masina inainte ca nu vor sa se lege ei la cap cu vreo epava asa ca tu ca si cumparator de masina second mai ai o "garantie" in plus ca masina e ok :)

Link către comentariu
On 12/8/2021 at 9:31 PM, Danny said:

Salutare!

 

Dupa un Passat B5.5 care m-a facut sa ma indragostesc de Passaturi, si un Passat CC de care tocmai m-am despartit, dupa ce m-a "servit" credincios vreo 5 ani, desi nu eram mare fan break-uri, am achizitionat zilele trecute un Passat B8 Variant, motivul pentru care am ales totusi variant fiind culoarea (pe langa optiunile ce-am dorit sa le aiba). Este un rosu metalic (denumirea "oficiala" fiind Crimson Red Metallic).

 

Iesit pe portile fabricii VW din Emdem in septembrie 2015, acesta este dotat cu urmatoarele:

 

* 2.0 bi-tdi 240cp (cod motor CUAA)

* Pachet sport R-Line cu DCC (Adaptive Chassis Control) si Profiluri Soferi

* DSG
* 4motion

* Dynaudio 700W

* Faruri LED High / stopuri LED High

* Navi Discover PRO (cu CarNet)

* Interior piele alcantara

* Haion portbagaj actionat electric

* Padele volan

* Scaun sofer cu masaj

* Panorama

* Jante pe 19" Verona (pe vara). Am cumparat si un set pe 17" (Stavanger) pentru cele de iarna.

* Front assist

* Lane change assistant "Side Assist" and Rear Traffic Alert

* Side assist

* Adaptive Cruise Control (ACC)

 

... si altele..

 

Din ce-am verificat, masina are istoricul OK, revizii la timp, km reali 133.000 si garantie 1 an in toata Europa.

Din moment ce masina inca este pe platforma spre Romania, am doar o poza... din pacate nu mi-a trecut prin cap sa salvez mai multe de pe pagina dealerului :) Insa promit sa revin cu altele de indata ce ajunge masina!

 

 

Screenshot_20211205-084042_Gallery.jpg

Sa o stapanesti sanatos ! Frumoasa culoare, echipare buna, bravo !

Link către comentariu

Am inchis ochii la faptul ca masina nu este inca in posesia proprietarului, motiv pentru care topicul trebuia inchis pana cand ajungea masina, dar discutia despre garantia asta chiar se poate muta in alta parte a forumului. Hai sa ne concentram pe altceva, culoarea asta destul de rara pe Passat, de exemplu.

Multumesc!

Link către comentariu

Multumesc! Astazi a ajuns masina.. o sa revin cu poze!

 

@Rave sunt de acord cu tine!

;)

 

LE:

 

Asta e masinuta 🥰

 

 

20211211_161049.jpg

20211211_155906.jpg

20211211_155855.jpg

20211211_155826.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Intre timp, am terminat cu inmatricularea masinii si am zis s o "rasfat" putin, drept urmare a primit un schimb de distributie, pompa apa, transmisie, revizie motor (ulei, filtre), revizie DSG si un simering care "plangea" :) Bineinteles, toate acestea in reprezentanta VW.

 

Am activat si DRL si pe spate, ca sa fie putin mai frumoasa :)

20211213_150119.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Incepand de azi suntem si asigurati full casco la Allianz. Am in plan retrofit-ul unei camere de parbriz.. insa ma retine faptul ca trebuie schimbat si parbrizul.. deci asteptam sa cedeze asta :)

 

20220103_171023.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!