Jump to content

Vw Passat B8 Break, 2.0 tdi, 190cp, Dsg, Adblue


sorinaciu

Postare recomandată

Bună ziua. Întâmplarea de pe A1.... o piatră a lovit parbrizul.

 

7GMpdHZ.jpeg

0NXsktJ.jpeg

9cF3FRR.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Schimbă distribuția, nu aștepta 210k... Mai ales ca e și din 2015... I-a venit timpul demult... Documentează-te lasa prostiile de la VW citire... 

Cautam informații și am dat de topicul tău :)

 

Link către comentariu

@Moog

Mulțumesc frumos pentru sfat, este bine venit!

În aprilie urmează să fie înlocuită. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Refill adblue G052910A4: new range

 

jqc6LKi.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu

La distribuție sa fii pregătit și cu semering cu capac... De la axul de jos... Majoritatea curg... 

Link către comentariu

@Moog mulțumesc încă odată pentru sfaturi, sunt binevenite. Este luat în calcul, la ultimul schimb de ulei (octombrie 2021), la o inspecție vizuală, nu se vedea nimic. Urmează săptămâna viitoare să fac schimbul de ulei (în regie proprie) și mai fac o vizualizare. 

Link către comentariu

Vremea fiind frumoasă, astăzi am făcut schimbul de ulei (castrol 5w30 LL), filtru ulei, aer (MANN-12000km) și motorină (MAHLE-24000km).

Am verificat și de șpan. Semeringul de la arbore se prezintă ok. 

Rola de la accesorii fiind înlocuită acum 5 luni și doar 20.000 de km......cere și ea înlocuirea. 

Urmează distribuția și odată cu ea o să înlocuiesc și rola cu întizător.

 

0KCfexa.jpeg

4CVbr8Z.jpeg

epKYz1J.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu

Salutare tuturor!

Fiind și astăzi o zi cu vreme frumoasă, am înlocuit întinzătorul de la cureaua de accesorii. Echiparea de fabrică a fost Dayco, eu am ales Inna. 

zuDqB9s.jpeg

 

Urmând să înlocuiesc distribuția, am o dilemă în vederea alegerii pompei de apă. In afara faptului că sunt mai mulți producători, am văzut că există o pompă marca SKF cod produs VKPC 81178 care nu mai este prevăzut cu acea parte metalică care acoperă palele. Am mai vizualizat o prezentare video a mărcii febi bilstein, în care era prezentată un model asemănător cu cel de SKF, menționându-se că astfel se elimină din probleme generate de modelul montat de fabrică.

 

A montat cineva o astfel de pompă pe mașină?

O seară bună tuturor, și sunt deschis la orice părere pertinentă.

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu

Urmează distribuția. Am ales kit.ul Continental CT 1168K1  și pompa de apă pe original 04L121011N. Din ce am văzut cureaua este fabricată în Germania. Sper ca săptămâna viitoare să fie înlocuită.

wgZlOYM.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu

De ce ai ales modelul mai vechi de pompa de apa si nu cel nou?

Link către comentariu

@djsmiley007salut. Sincer, nu știu la ce faci referire când spui ,,model mai vechi de pompă,,. Eu am cumpărat după seria de caroserie.

Link către comentariu

Video postat de tine mai sus exemplifica destul de clar modelul nou cu cel vechi...deci dupa codul postat de tine dupa o mica cautare pe google rezulta ca ai montat modelul vechi si nu cel nou.

Link către comentariu

@djsmiley007 Am înțeles acum. Răspunsul, de teamă. Am pus întrebări vizavi de acel model de pompă și am primit răspunsuri gen ,,nu am montat, nu recomand", așa că am zis să nu risc neavând un feedback de la cineva care a montat așa ceva pe mașină. Ăsta a fost motivul post.ului respectiv. 

Link către comentariu

salut! la reprezentanta am cerut oferta pentru distributie si am primit acelasi cod de pompa!in schimb in loc de G13 apare G12 evo!

Link către comentariu

190500 km, astăzi a fost înlocuită distribuția, inclusiv pompa de apă, întizătorul de la accesorii a fost înlocuit săptămâna trecută, deoarece rola făcea gălăgie (mai ales cu motorul rece). Capacul cu simering de la distribuție nu avea urme de ulei. Cum nu mai fac kilometri mulți pe an (cel mult 6000-7000), sper ca mașina să rămână la mine următorii 5-6 ani. Acum rămâne, cum se spune ,,apă, paie și bătaie"!

O seară bună tuturor!

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Kilometri puțini....spălat....și cuminte în parcare 

EdTLotq.thumb.jpeg.805cfcc013db8520767244515d4b19d2.jpeg

 

Și a apărut un frate mai mic între timp

Ds81vbL.thumb.jpeg.18f2f8375304abd8df5495843e2ca586.jpeg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Iti doresc aat mai multi kilometri si bucurie cu ambele (..si am citit introducerea :) ..fara detalii si coduri, dar e bine sa le ai acolo pentru referinta , nu se stie cand ai nevoie de ele).

Weekend placut!

Link către comentariu

@mdinisoaemulțumesc frumos pentru urări. De când a apărut ,,fratele" mai mic, passat-ul stă mai mult în parcare. Defapt polo este cadoul de absolvire a facultății a fiului nostru. Am considerat că este  mașina potrivită, iar cel târziu în  luna septembrie, va ajunge la el.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare. În urma trecerii de la anvelopele de iarnă la cele de vară, am observat o urmă de ulei pe amortizorul dreapta spate. Astăzi le-am înlocuit, amândouă erau duse, din 2015 și 192.000 de kilometri...... Am decis să merg pe Sachs. Luna viitoare vor fi înlocuite și cele de pe față. 7QaiZ2H.thumb.jpeg.4beabc5650e5683434a4c12a9d35d12b.jpegKxXkzb0.thumb.jpeg.5e747eff5421be612f3bb84cec194ca0.jpeg

Modificat de sorinaciu
Link către comentariu

Si eu am pus Sachs recent, momentan sunt mulțumit.

 

Inițial am pus OEM și au ținut fix 2 ani si o luna pana au curs. Bineînțeles,  prețul mai mare.

Link către comentariu

Sachs e OEM, te referi ca ai pus originale ? Dubios sa te tina atat de putin daca erau originale ... 

Link către comentariu

Da, originale cu sigla VW, la reprezentanta.. 

 

Vedem direct pe producator cât tine :) și drumurile în partea de nord a tarii nu sunt cele mai bune.. poate și din acest motiv

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare Sorin, imi poti spune ce consumuri ai cu masina ? Vin de pe 2.0 TDI 150 cp si nu imi dau seama ce diferenta de consum ar fi intre cele 2 motoare. Merg 50% in oras ( Bucuresti ), 50% extra urban, Constanta / Brasov cel putin de 4 ori pe luna.

 

 

Modificat de Alexcl
Link către comentariu

@Alexcl

Extraurban 4,7-5,2%

Urban 7-8,3%

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!