Jump to content

Ulei motor TOTAL QUARTZ 50501


energizer
 Share

Postare recomandată

foloseste cineva acest ulei sau a auzit cineva de el?

se gaseste la METRO si este special pt motoarele PD, la pretul de 370mi,

partea nasoala ca cel care se gaseste in metro e fabricatie 2000 si are termen de garantie 5 ani.

la total.com scrie asta:

Total Quartz 505.1

Application :

Lubricant specially developed to cover the requirements of VW diesel TDI engines equipped with pump injectors. Also perfectly suited to gasoline and diesel, turbo-charged and multi-valved engines. Can be used in the most severe operating conditions (motorways, dense city traffic...) in all the seasons. Perfectly adapted to all vehicles equipped with catalysts and using unleaded fuel or LPG.

Specifications :

ACEA A3/B3

API SJ/CF

VW 505.01

VW 500.00/505.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu a auzit nimeni de uleiul asta?

hai curaj ppl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu vreau, oricum pe cutie scrie ca e produs in franta

da eram curios daca stie cineva ceva de acest ulei

si acum am aflat tot ce-mi trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total e facut la turci? Nu stiam ...

Chestia e ca acum Total face parte din grupul Total-Fina-Elf care sunt totusi nume importante pe piata uleiurilor, daca nu chiar cel mai mare (ca nr de vanzari) de pe piata.

Pretul dat de tine (370k) e pe litru? sau cum ...

Daca e bun sau nu, nu poate spune decat cineva care a folosit mai mult timp asa ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da pe litru

asa stiam si io dar cu globalizarea si cu produsele astea e e ca la blugi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total este uleiul folosit/recomandat de grupul PSA. Este facut in Frantza sau Spania, la fel ca si ELF. Uleiul Mobil din Metro in schimb, cel putin ala mineral la bidoane de 5 litri este facut in Turcia. Nu ca ar avea mare importanta.

Daca respecta norma VW sau ACEA/API care este ceruta de motorul tau este ok.

Marea problema apare la uleiurile facute de "benzinarii" cum ar fi OMV . Din surse sigure spun ca aceste uleiuri nu au fost in viata lor la certificare API dar afiseaza o clasificare API ridicata. De fapt cei de la API publica pe net uleiurile testate http://eolcs.api.org/

Oricum TOTAL este un nume mare in domeniul lubrifiantilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, oricum uleiurile OMV poate sunt certificate VW pe bune si corespund normei, dar certificarea API este scoasa din burta.

Uleiul Shell facut in Austria si vandut si in Romania este ulei reciclat obtinut din uleiul ars colectat. In schimb Shell facut in Anglia sau SUA este un ulei de prima calitate.

Uleiul Caterpillar este facut de Mobil dupa cerintele caterpillar si imbuteliat sub numele de caterpillar.Daewoo nu fac ei uleiul ala, ci o alta firma il produce, la fel ca si la uleiul Dacia.

Oricum, e preferabil sa folosesti un ulei de firma si sa fii sigur de provenienta lui.

Dar parca mai era un topic de uleiuri pe aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daewoo nu fac ei uleiul ala, ci o alta firma il produce, la fel ca si la uleiul Dacia.

Daewoo e Total, iar Dacia - Prista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

API = American Petroleum Institute

ACEA = x y European z (ceva cu uleiuri, european)

Normal ca OMV nu figureaza la API, ca austriecii nu exporta la ratatzii aia de americani. Testele de calitatea sunt luate cu calificative bune de catre OMV si nu vad rostul acestei denigrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca tot e sa vorbim de uleiuri de firma, ce parere avetzi de CASTROL 505 01?

De la ARAL 431 am trecut la Castrol si dupa 9.000 km motorul a mancat cca 0,6l (cu Aral nu consuma deloc). Uleiul mi l-a dat cineva de la Porsche Rom (este exact uleiul care il folosesc ei pt. primele PD-uri)

Aceeasi problema a avut-o cineva cu un Golf 90cp care a trecut de la Aral la Castrol (evid nu tot 50501)

Exista cumva si Castrol care nu este Made in Turkey ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dar de ce nu ramai la ARAL ? se gaseste mereu la Carrefour si nu am auzit pe cineva sa se planga de calitatea lui. pretul e ok (nu extraordinar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Aral pe 4 masini pana acum (3 dintre ele Audi) si n-am avut niciodata nici o problema. Nu vad de ce as lua altceva.

Cat despre OMV, mi-am luat 6L de 15W40 ca sa fac flush la motor cu el :) N-am nici cea mai vaga idee cat e de bun (avand in vedere ca in mod normal pun 5W40 sintetic, sper sa nu mi se intample nimic daca-l "tranzitez" prin motorul meu, impreuna cu niste zeama de curatat). Pretul era OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum folosesc din nou Aral, dar stiu ca cei de la Porsche Romania folosesc doar Castrol 505 01 la schimburile pt PD-uri.

Si am mai auzit 2 persoane care sustineau ca au patit acelasi lucru cu uleiul.

Bineintzeles, poate este doar o coincidentza, nu vreau sa spun ca Porsche Romania foloseste uleiuri de provenienta dubioasa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

mai foloseste cineva total quartz in prezent?ceva impresii,va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

99%folosesc proprietarii de Peugeot si Citroen...restul accidental daca au procurat uleiul la un pret mai bun sau a fost chilipir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus eu la cutia de viteze, insa nu m-a impresionat deloc per total firma asta total, dupa vreo alte 40-50.000 km am sa incerc un aral 75 w 90 sa vad cum se comporta la rece. la cald toate sunt ok, insa mie dimineata la minus cateva grade si in jur de 0 grade imi trebuie un comportament mai bland al cutiei.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!