Jump to content

Consum Tarraco benzina


Cristian
 Share

Postare recomandată

In acest topic va rpg sa postati consumurile inregistrate cu Tarraco cu motor pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 5/21/2021 at 11:32 AM, Cristian said:

In acest topic va rpg sa postati consumurile inregistrate cu Tarraco cu motor pe benzina.

Consum intre:

8,1 l% - 4 pers si un portbagaj plin - vit medie 83 km/h - deplasare 734 km (vit max 160-170 km/h)

si

13.6 l% Bucuresti singur in masina - vit medie 16 km/h -deplasare  19 km

 

Am 9462 km si nu am reusit consum sub 8,1 l%. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Bogdan C
13 hours ago, Adrian_68 said:

Consum intre:

8,1 l% - 4 pers si un portbagaj plin - vit medie 83 km/h - deplasare 734 km (vit max 160-170 km/h)

si

13.6 l% Bucuresti singur in masina - vit medie 16 km/h -deplasare  19 km

 

Am 9462 km si nu am reusit consum sub 8,1 l%. 

 

 

Salut,

 

Cat ai reusit sa faci cu un plin?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la o medie de 8 cam 700 de km este autonomia cu un plin avand in vedere ca rezervorul are 58 de litrii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Ionut Bogdan C

Salut,

 

De 0 la 1850Km am 8%.

Masina plina de bagaje, 2 adulti si o galusk de 9 luni.

Bucuresti - Vatra Dornei - 530km - 7.4%

Vatra Dornei - Bucuresti - 530km - 6.9%

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ionut Bogdan C

Salut,

 

A testat cineva benzina de 98/99/100 vs 95 si daca da, este vreo diferenta la consum?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune de 95 si ai o reducere de 10% la consum fata de cea de 98 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Bogdan C
2 hours ago, dercos said:

Pune de 95 si ai o reducere de 10% la consum fata de cea de 98 🙂

 

Deci 95 consum mai putin fata de celelalte. Intrebam pentru ca am auzit ca cifra octanica mare are avea un consum mai mic la viteze constante, gen autostrada.

 

1 hour ago, zidanne said:

@Ionut Bogdan C 1.5 TSI nu il stiu atat de pretentios la benzina. Pune 95 fara frica.

 

Nu mi e frica ca ar fi pretentios, intrebam din cauza zvonurilor cum ca masina consuma mai putin la regim de autostrada/drum lung folosind benzina cu cifra octanica mai mare.

 

Mersi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut Bogdan C cred ca @dercos a vrut sa zica ca la pompa aia de 95 e cu 10% mai ieftina decat aia premium (98/99/100). 

Eu, 2.0 TSI 190, daca il folosesc "cumsecade" am o diferenta de 1-2% plus ceva lipsa de putere in special in zona 3500-3750. La mers normal nu am observat diferente sesizabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va faceti probleme singuri. Daca benzina cu CO de 98 costa cu 10% mai mult, dar produce cu 1-2% mai multa putere (o cifra absolut aleatoare, fara nici un studiu stintific la baza), vi se pare ca merita? De fapt platesti mai mult ca sa consumi mai putina benzina. 

Din experienta proprie, de aproape 10 ani, 3 masini si peste 250.000 km cu motoarele TSI, va pot spune ca am folosit doar benzina cu CO de 95, fara nici o problema la motoare. 

Masina consuma atat cat consuma, cu variatii in functie de temperatura, viteza medie si acceleratii bruste, etc.

Va faceti iluzii daca credeti ca veti gasi vreo formula prin care masina sa consume substantial mai putin. Daca consumul e atat de important, inseamna ca un motor diesel ar fi fost mai potrivit pentru voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca 1.5 TSI are GPF, sunt curios ce depuneri poate avea in timp utilizand sortimente diferite de benzina. Teoretic, depunerile ar fi mai mari in cazul benzinei superioare, desi se recomanda utilizarea acesteia.

 

Eu nu am remarcat diferente de consum intre mersul cu CO95 si CO98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu, mergeti pe recomandarea producatorului, pe capacul busonului de benzina scrie CO minima. Cam cati km faceti si cati ani folositi masina, ca sa va intereseze depunerile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem destul de offtopic, insa Daca vreti material de studiu pe treaba 95 vs 98 vs 100RON (click link) pe motor din generatia curenta.

Oricum daca singurul lucru pt a alimenta cu 100RON ar fi consumul mai mic de carburant, clar s-a cumparat motorizarea gresita.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu un plin cu CO95 la Leonul 1.5tsi 96kW (ciclu Miller). La plecarea de pe loc uneori motorul parea ca se ineaca(se simte un gol de putere si turatia cobora, apoi daca nu esti atent cu acceleratia poti simula un efect de cangur) si la mers extraurban in depasiri parea mai lenesa. 
Probabil acest motor e mai sensibil la CO, la fel cum e si varianta 2.0tsi 190cp ce are ciclu Budack.
Cu CO100 se simte mult mai bine cuplul si plecarea de pe loc e normala.

Probabil ar trebui mutate raspunsurile intr-un topic despre carburanti.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut Bogdan C

Salut,

Chiar n am vrut sa fac offtopic cu intrebarea mea. Era pur si simplu ca informatie de la cei care au experimentat. Sunt multumit de consumul pe care l am cu 1.5 ul meu. Era strict informativ. Cu siguranta daca ma interesa mai mult consumul mergeam pe alta varianta de motorizare.

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu dupa 800km nu ma pot lauda cu asa consumuri. 1.4tsi phev consum mediu 7.5 in conditiile in care am mers 90% din timp 3 adulti 2 copii si bagaje. Iar masina fiind in "rodaj" nu am depasit 130 si am fost atent la turatii. Ce e drept ca am avut multi km de autostrada si cred ca asta a ridicat consumul.

Oricum sunt foarte multumit....la aceeasi pasageri, traseu si viteza cu ateca consumam peste 9.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 1.8 tone! Eu zic ca e excelent consumul pentru un 1.4 fie el si hibrid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!