Jump to content

Ce tip de caseta de directie am?


strepSils
 Share

Postare recomandată

Salut.

Trebuie sa-mi comand bieletele de directie si daca nu le spun tipul casetei de directie nu stiu ce sa-mi comande. Pentru MK3 cod motor ABU cu servo, cutie manuala si motorizare 1.6 benzina. Ziceau ca sunt 2 tipuri de casete. Stiti cumva sa ma ajutati? Macar o schema/ poza cu instructiuni pe unde sa ma uit sa verific daca nu se poate sa-mi spuneti tipul.

tenchiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua tipuri intradevar una este "ZF" cealalta este "TRW". Daca nu ai nevoie decat de articulatie codul acesteia este comun, indiferent de modelul casetei, difera numai pentru stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andi mersi de promptitudine. Cele doua coduri mi le-a spus intr-adevar si tipul de acolo. Imi trebuie bieletele cu capetele de bara cu tot (nu siu ce intelegi tu prin articulatii, ca nu ma prea pricep) dar vroia sa-i zic musai ce tip am. Si-mi trebuie st+dr.

tx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se poate identifica tipul casetei cu ajutorul seriei sasiului va trebui sa te bagi sub masina si sa citesti producatorul direct de pe caseta de directie - sau macar un part-number. :D ZF de obicei nu ezita sa se semneze cam pe peste tot pe unde apuca :)

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

E XTR sau TRW (mai nou), adica model american, cica. Numai la ei am reusit sa aflu. Dupa placuta de pe caseta nu puteai sa-ti dai seama ca nu scria firma, avea doar niste indicative, presupun. Dupa codul de produs de pe un burduf insa, care era obsolette, s-a putut afla codul nou si sa se deduca XTR.

Va multumesc oricum pentru ajutor,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am pe masina caseta tip USA TRW. Nu am probleme cu directia dar pierd uleiul de servodirectie pe la caseta. Mecanicul meu spune ca trebuie sa schimb caseta cu totul.

Intrebari:

1. Stiti vreo metoda de rezolvare a problemei fara a schimba caseta ?

2. In cazul in care asta e singura solutie, se potriveste vreun model de caseta de Golf II ? (o caseta cu servo la dezmembrari la Arad e 150 EUR si nu ma dau deloc banii afara din casa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

La plecarea de pe loc daca iau de volan total stanga sau drepta se aude un zgomot ciudat al motorului. Este normal sau e semn de uzura la sistemul servo? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi zgomot se aude la toate MK3-urile.

La al meu se aude asa de cand l-am luat (si avea doar 7.000 de km).

Poti sta linistit din punctul asta de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Trebuie sa imi schimb bieletele si imi trebuie codul ala "trw" sau "zf".Sa inteleg ca trebuie sa ma uit pe caseta?Pe capacul vasului cu ulei de servo nu e scris , dar este un cod.Cu ajutorul lui pot afla?Daca duc masina la o rampa pot gasi singur acel cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de pe vas este pentru a identifica vasul. Pentru caseta trebuie sa cauti codul sau producatorul pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!