Jump to content

Scanarea cu VCDS - coduri de eroare


suzu
 Share

Postare recomandată

Am o nelamurire/intrebare.

Citeam acum ceva vreme un post al lui xxnelu care zicea asa

Resetarea adaptarilor: in grupul engine-01 / adaptation-10 / in canalul 00 se salveaza valoarea 00.

Cum salvam valoarea aia 00 pentru ca eu am acolo un - pe care nu il pot edita. Daca dau save ma intreaba Do you want to save value 0 to 00?

Multumesc pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si raspunde-i cu da la intrebarea aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate modifica intensitatea luminii pozitiei din VAGCOM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, cu toate ca ai adresat gresit intrebarea in acest topic. Next time vezi aici

Select 09 (Central Electronics)

Long Coding -> Function 07

Byte 11

Extra Function: Front Parking Light left/right (Standard: 0%)

Byte 12

Extra Function: Rear Parking Light left/right (Standard: 0%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boditza, ma bag si eu sa te luminez, un pic de tot nu pe de-a-ntregul, ca nici eu nu sunt expert, dar m-am jucat si eu exact cu ce vrei si tu sa te joci si-ti povestesc din experienta mea (mica). Faptul ca iti ridica semne de intrebare ordinea expusa de VAG-COM nu are legatura nici cu matematica nici cu logica. Au legatura cu semnificatia canalelor din acest program, canale care la modificarile pe care vrei sa le faci trebuie facute in ordinea aceea ca sa inteleaga si soft-ul (VAG-COM) si creierul (hard-ul adica acel calculator al masinii). De fapt cu logica aceea de la stanga la dreapta, da, are legatura.

Astfel:

45 = stabilesti acel tip de interval de service, adica, la VW QG1 sau QG2, respectiv Long Life sau Not Long Life; asa stie programul. Pentru Long Life valoarea este 0; pentru Not Long Life valoarea este 1. In cazul meu am scris acolo 00001 ca eu am interval de service pt. schimbul uleiului la 15000km sau 1 an.

42 si 43 = in cazul in care ai valoarea 0 adica Long Life la canalul 45 trebuie musai sa stabilesti un interval de un minim si un maxim de km, interval in care sa te avertizeze ca trebuie sa schimbi uleiul. La motoarele cu ulei Long Life se spune ca schimbul de ulei se face de la minim 15.000km la maxim 30.000km, in acest interval, sau de la minim 1 an sau maxim 2 ani; nu este batut in cuie ca la Not Long Life adica QG2, in cazul meu, la 15.000km sau 1 an.

44 = aici stabilesti perioada maxima pana la schimbul uleiului. In cazul meu am vrut 1 an, adica 365 de zile si in program am pus 00365.

40 = Kilometri efectuati de la ultimul service. Eu aici nu m-am bagat. Nu am modificat nimic.

41 = Timpul scurs de la ultimul service. Nici aici nu m-am bagat. Acum nu stiu daca trebuia sa ma bag si pe aici ca sa iasa socotelile.

46 = La mine nu apare deci nu stiu sa te lamuresc.

47 = Nu am umblat. E ceva cu depunerile de cenusa? Habar nu am!

48 = Nu am umblat. Nu m-am prins ce inseamna.

Eu am umblat astfel:

1: Canalul 45 l-am setat pe 00001

2: Canalul 43 l-am setat pe 00110

3: Canalul 44 l-am setat pe 00365

Adica i-am cerut :

1: Not long Life

2: 11000 km

3: 365 de zile adica 1 an.

Sper ca nu m-am manifestat ca o soacra, dar am expus exact cum facut eu, cum am vazut si eu pe Net si sper sa-ti fie de folos.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.. asa o sa ii pun, desi vad ca tu pui niste 0 in plus la inceputul valorilor. Vad eu peste 9000km :)

p.s. O sa ma anunte cu 3000km inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA PUTETI AJUTA ?

masina a pierdut brusc din putere,i-ar invelisul de la catalizator era rosu...avea o temperatura de nedescris.

era catalizatorul,l-am spart,am pus totul la loc inclusiv sonda lambda si cealala,dar masina mergea tot rau,e din injectorul 2 si 3 deoarece daca scot mufele nu prezinta nici o schimbare,i-am pus in locul 1 si 4 si mergeau acolo,deci nu sunt de vina injectorii,ei nu primesc curent prin mufele alea cred.am notat ce mi-a aratat vag comul,primele erori cred k sunt legate deoarece am "spart" catalizatorul.ma puteti ajuta ?

VAG COM 908.2

16486 debimetru aer g70 semnal prea mic

p0102-35-10 intermitent

17831 sistem aer secundar bank1 flux slab

p1423 35 00

17811 sistem recirculare gaze evacuare : deviatie de reglare

p1403 35 10 intermitent

16687 sesizat rateu cilindrul 3

p0303 35 00

16686 sesizat rateu cilindrul 2

p0302 35 00

16684 a detectat rateuri repetate la diferiti cilindri

p0300 35 00

17526 bank1 sonda 2 circuit incalzire intrerupt

p1118 35 00

17646 injector cilindru 2 circuit intrerupt n31

p1238 35 10 intermitent

17647 injector cilindru 3 circuit intrerupt n32

p1239 35 10 intermitent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai spart degeaba catalizatorul,s-a incins de la benzina nearsa.ai probleme cu instalatia electrica,circuite intrerupte la injectoarele 2 si 3,la sonda a 2 a lambda si la debitmetru.trebuie verificata tubulatura egr-pompa secundara.scaderea de putere s-a produs din cauza debitmetrului.gasesti explicatii exacte la toate codurile pe http://www.ross-tech.com/ .

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare,banuiam in legatura cu catalizatorul k l-am spart degeaba,dar makr se zice k merge masina mai bine fara el,dar noxele nu mai ies,poate o sa-mi iau unul mai bun k ala orcum era terminat,erau vizibile "cratere" prin el....s-a spart in unele locuri singur,in fine...ceea ce ma intereseaza e sa rezolv cu partea electrica....debimetrul si tubulatura egr-pompa ma depaseste....trebuie sa demontez tot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde anume pot vedea ce schimbari de soft s-au facut pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la ce te referi. fii mai concret si iti raspund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a fost resoftata in trecut, Iulian mi-a aratat ceva dar nu am avut timp sa vedem exact ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, nu ai cum sa vezi, decat daca deschizi mapa, cu un program dedicat - sa zicem, WinOls -si vezi modificarile facute - daca nu e blocat si nu ai cum sa o mai citesti.

altfel, cand faci un log in mers, se vad diferentele valorilor fata de cele stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu mai are soft, dar are inregistrate modificarile anterioare sub forma unui log cu data si numele firmei, cred. Am vazut pe vagcom chestia asta dar nu am vazut unde anume a intrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun zerourile alea in plus inainte de valoarea dorita, pentru ca la prima incercare, puneam si eu direct valoarea dorita si nu iesea treaba. Pana m-am prins ca soft-ul are setari cu numere cuprinse pana la 5 cifre (00000). Si apoi mi-am dat seama ca el stie sa citeasca numarul intreg de 5 cifre nu numai dintr-o cifra, doua cifre sau trei cifre, el stie 5 cifre in numar si atunci cand am vrut 365 am scris 00365, iar la km scrie acolo in stanga la canal ceva de genul x 100 si atunci scrii numarul din 5 cifre cum stie el adica 00110 care inmultit cu 100 da 11.000 km cum doream eu. Am mai vazut si niste poze de cum se fac setarile etc.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, m-ai lamurit. De acum in colo trebuie sa imi iasa mai bine lucrurile :). Ms de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAi, cum dracu astia scot noutati doar cand sunt eu la munca si trebuie sa astept pana ziua urmatoare sa ma joc si eu cu ea ???? :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, stai calm ca in aceeasi situatie sunt si eu. Aseara dupa ce am vazut ca a iesit v.12 nu am mai avut chef sa ies. E interesanta faza ptr CAN si mai ales ptr platforma noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat sa butonez pentru CAN , ce e deosebit ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suporta noile CAN-uri si apare o optiune noua Use CAN command - o sa vad ce face respectiva sau la ce se poate utiliza. Cred ca practic identifica modulele care nu pot fi accesate. Nu am apucat sa ma joc cu ea ca abia am ajuns de la serviciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog cate coduri de eroare recunoaste versiunea 11.11.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WooZie changed the title to Octavia 2 2011 motor CGGA
  • vdragos a închis acest topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!