Jump to content

Fiabilitatea Seatului Leon


bruk74
 Share

Postare recomandată

Mi-am permis sa deschid acest topic pentru a incerca sa vedem parerile posesorilor de leon despre comportamentul masinii in timp.Inainte de acizitionarea spiritului am descoperit acest forum si mi-a placut foarte mult ce am citit ,in special topicul deschis de Alex.Acum l-as ruga in special pe el , dar si alti posesori sa ne spuna concluziile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina ff serioasa...ff fiabila (cu mici probleme pt mofturosi) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au trecut 3 ani de cand am luat masina asta. De vreo jumatate de an o foloseste altcineva din familie. Nu stiu daca dupa 3 ani de zile si aprox. 70k km se poate trage o concluzie asupra fiabilitatii masinii ...

Cam ce probleme a avut in acesti 3 ani:

- parbriz crapat la cateva zile de la ridicare (presupus defect de fabricatie)

- arderea a 2 becuri (depistat un contact imperfect) la un far - faza scurta

- schimbat display climatronic (la vremea aia inca in garantie) afisajul era incomplet

- toba "sufla" putin la imbinarea dintre cea medie si finala

- mai are un defect care se manifesta de multa vreme, dar suficient de rar incat sa nu se inatample la "vizitele medicale" - pare ca alimentarea electrica/combustibil e taiata pentru o fractiune de secunda in anumite momente total aleatorii (cel putin din incercarile mele)

- amortizoarele sunt inca OK (masina a fost destul de menajata din acest punct de vedere)

- placutele de frana sunt inca cele cu care a venit (nu pentru ca m-am zgarcit :lol: )

- mai are inca pe ea 2 cauciucuri din primul set (vezi comentariul de mai sus) :)) (iernile le-a trecut cu un set de cauciucuri de iarna)

In rest masina a avut parte numai de revizii la PBA la intervale cuprinse intre 11k-15k km. Operatiunile principale au fost: schimb ulei - Aral si Shell; schimburi de filtre; uns diverse balamale si imbinari :D.

Benzina a cam fost de 98 mai tot timpul ... foarte rar de 95.

Astea sunt toate problemele pe care le-a avut in cei 3 ani de viata. Nu pot sa ma plang de masina. Consider ca nu am avut probleme deosebite cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa aproape 2 luni si 3000 km nici o problema majora.O mica problema legata de parbriz( s-a fisurat) si ica una pe care am observat-o inca de la inceput legata de directie.Mi se pare ca volanul trepideaza usor la peste 100 km/ora. Cei de la Metrotehnica spun ca nu are nimic la geometrie si nici din caseta nu pare a fi.

Probabil e ceva normal la 'drumurile' noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Mi se pare ca volanul trepideaza usor la peste 100 km/ora. Cei de la Metrotehnica spun ca nu are nimic la geometrie si nici din caseta nu pare a fi.

...

Nu cred ca este o problema de fiabilitate a leonului ...

Esti sigur ca echilibrarea rotilor e bine facuta ? Exista destule ateliere unde meseriasii sunt convinsi ca au masini bune si de fapt ele sunt decalibrate de mult ...

Cunosc cateva cazuri elocvente in acest sens si ma gandesc ca ar trebui sa mai echilibrezi odata rotile si sa vezi apoi cum se comporta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa aproape 2 luni si 3000 km nici o problema majora.O mica problema legata de parbriz( s-a fisurat) si ica una pe care am observat-o inca de la inceput legata de directie.Mi se pare ca volanul trepideaza usor la peste 100 km/ora. Cei de la Metrotehnica spun ca nu are nimic la geometrie si nici din caseta nu pare a fi.

Probabil e ceva normal la 'drumurile' noastre.

si eu am exact acelasi probleme...nu`s care e faza cu parbrizele astea... la mine perbrizu e plin de puncte mici ca de acee.... cand bate soarele zici ca e facut din pixeli...nu`s dc sunt asa de proaste....

dar oricum....macar sa mearga masina bine si noi sa fim sanatosi :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Octavia...dar cred ca parbrizele se aseamana...si innebunesc...toata ziua colectionez puncte in parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este o problema de fiabilitate a leonului ...

Esti sigur ca echilibrarea rotilor e bine facuta ? Exista destule ateliere unde meseriasii sunt convinsi ca au masini bune si de fapt ele sunt decalibrate de mult ...

Cunosc cateva cazuri elocvente in acest sens si ma gandesc ca ar trebui sa mai echilibrezi odata rotile si sa vezi apoi cum se comporta masina.

Masina are doar 3000 km.Am fost cu ea la 2500 km si era totul ok.Asta intradevar nu are legatura cu fiabilitatea.Dar cu parbrizul e problema generala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alex pentru raspuns. Nu inteleg insa de ce asa putini au ceva de spus despre masina asta. suntem asa putini pe forum sau sunt putini cei care au masina de mai mult timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 8500 km cu Leonul. Fiablitatea propriu-zisa a masinii pare excelenta,nimic nu a cedat pina acum (exceptind stergatoarele,care sunt dezastru, mai ales cel spate care nu a sters decit 1/3 din luneta inca de la inceput). Pare o masina solida, safe built, de incredere. I will buy it again,dar nu se mai fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17500km (intr-un an) fara nici un fel de probleme (Leon 1.6 16v). Nu stiu cum sunt construite modelele superioare (Cupra, FR - dupa care inca salivez pe strada) dar asta micu' :exclaim: mie mi se pare foarte solid si bine facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17500km (intr-un an) fara nici un fel de probleme (Leon 1.6 16v). Nu stiu cum sunt construite modelele superioare (Cupra, FR - dupa care inca salivez pe strada) dar asta micu' :rolleyes: mie mi se pare foarte solid si bine facut.

Modelele superioare sint ok, 15,000 km pe cupra si nu am nimic de reclamat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Seat Leon cu 138.000 km adus din Germania. Conform lui Cipos si Vag-Com-ului km sunt reali. Ultimii 4000 km sunt facuti de mine intr-o luna si ceva.

Nu am nimic sa ii reprosez masinii. La aproape 140.000, conform aceluiasi Cipos si aceluiasi Vag-Com se pare ca masina e beton. :Driver:

Exista 2 mici greieri (unul la incuietoarea torpedoului si unul in usa spate stanga), dar in rest brici!!! :Driver:

Recunosc faptul ca nu am facut multi km cu ea, dar la cum arata masina asta la 140.000 km, as putea sa mai merg 4-5 ani linistit cu ea. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul meu are 78.000km e din 2002 ultimi 10.000 sunt facuti de mine.

Masina este intr-o stare f bune singura problema a fost macaraua de la geam care a cedat dar in rest totul e ok, sunt f multumit de ea.

Nu are finisari de Audi dar e o masina foarte reusita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mai e o chestie....nu stiu daca e la toate dar la unele ploua in interior...adica se prelinge pe cheder si se aduna in interior...si cand deschizi usa plosccc... pe picioare...nu stiu cum se rezolva..dar ma gandesc ca s-a lasat chederul si tre schimbat....cate milione o mai fii o pereche de chedere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e o chestie....nu stiu daca e la toate dar la unele ploua in interior...adica se prelinge pe cheder si se aduna in interior...si cand deschizi usa plosccc... pe picioare...nu stiu cum se rezolva..dar ma gandesc ca s-a lasat chederul si tre schimbat....cate milione o mai fii o pereche de chedere....

E o problema de constructie cunoscuta la toate Leon-urile pre 2003 (sau 2002 - nu sunt foarte sigur de an). Eu am gasit-o mentionata pe toate forumurile si user review-urile din afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema de constructie cunoscuta la toate Leon-urile pre 2003 (sau 2002 - nu sunt foarte sigur de an). Eu am gasit-o mentionata pe toate forumurile si user review-urile din afara.

si un remediu????? :) nu mai supot...dupa ploaie e masina plina de umezeala :)(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e din 2002 si nu am probleme cu umezeala... sper sa nici nu apara :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am un leon 1.6 16v (140000km)si in mers se aude un suierat, parca n-ar fi o usa bine inchisa. ar putea fi de la vreo roata(rulment, placute,disc de frina) sau e de la chedere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon ,1.9 Tdi fabricatie 2003,adus din Germania la cca 117k km merge perfect....micii greieri gen torpedou precum si alte mici inconveniente de genul asta nu pot pune fiabilitatea modelului sub semnul intrebarii.Masina frumoasa,fiabila, as mai cumpara-o o data:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un leon last edtion din aprilie 2006. aprox. 72.000 km. Am schimbat jantele stoc cu unele OZ - Black Canova pe 17". ce ma deranjeaza la masina este faptul ca au inceput sa zdrangane mai toate prin ea. Si finisajele lasa de dorit :vaidecapulmeu: avand in vedere pretul destul de mare. Masina a fost achizitionata de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Leon din 2001, 1,6L 16v, 105 CP, l-am luat in Ianuarie 2008 cu 97500 Km la bord si aseara am trecut peste suta de mii. (100007) :wub:

Masina se pare ca nu a fost deloc menajata de fostul proprietar, astfel incat am simtit nevoia dupa ce am luat-o sa schimb kitul de ambreiaj si un suport de la cutia de viteze, care avea joc.

Oricum eu nu pun in calcul cele de mai sus la capitolul fiabilitate.

Am schimbat saptamana trecuta switch-ul de la pedala de frana - nu se mai aprindeau stopurile.

In rest sunt foarte multumit de ea, singurul lucru pe care il urmaresc pentru ca vreau sa il anihilez este un zdranganit la bord, in zona geamului de la ceasuri.

Stiu sigur ca nu e geamul de la ceasuri (ca tineam mana pe el si tot se auzea pacostea), dar nu stiu ce poate fi, e un zdranganit de plastic pe plastic si apare cand drumul e mai stricat/piatra cubica.

In rest gaz si cheie :rolleyes:

Modificat de Logos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Leon din 2001, 1,6L 16v, 105 CP, l-am luat in Ianuarie 2008 cu 97500 Km la bord si aseara am trecut peste suta de mii. (100007) :P

Masina se pare ca nu a fost deloc menajata de fostul proprietar, astfel incat am simtit nevoia dupa ce am luat-o sa schimb kitul de ambreiaj si un suport de la cutia de viteze, care avea joc.

Oricum eu nu pun in calcul cele de mai sus la capitolul fiabilitate.

Am schimbat saptamana trecuta switch-ul de la pedala de frana - nu se mai aprindeau stopurile.

In rest sunt foarte multumit de ea, singurul lucru pe care il urmaresc pentru ca vreau sa il anihilez este un zdranganit la bord, in zona geamului de la ceasuri.

Stiu sigur ca nu e geamul de la ceasuri (ca tineam mana pe el si tot se auzea pacostea), dar nu stiu ce poate fi, e un zdranganit de plastic pe plastic si apare cand drumul e mai stricat/piatra cubica.

In rest gaz si cheie :lol:

spune-mi te rog cam cit te-a ajuns kit-ul de ambreiaj si ce marca e. merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!