Jump to content

Ce parbriz alegeti pentru B8?


Rafyrr
 Share

Postare recomandată

R_a_z_v_y

Salutare,detin un Passat B8.5 fabricatie 2020.12 si ieri am luat un bolovan in parbriz de toata frumusetea.Dupa multe telefoane am ajuns la concluzia ca se gaseste doar parbriz original.Am incercat si la reprezentanta unde am primit un pret de 5000 ron plus manopera pe original,parbrizul fiind cu senzori,camera si incalzire (cel putin asa zic cei de la reprezentanta).Intr-un final dupa 1000 de telefoane de la o  firma de montat parbrize am primit un pret de 5 ori mai mic si mi s-a spus ca dupa seria de sasiu parbrizul nu ar avea incalzire asa le da lor.Acum sunt intr-o dilema totala daca am incalzire sau nu !!! Cum as putea sa imi dau seama ce fel de parbriz am,cu incalzire sau fara incalzire,la ce trebuie sa ma uit sau ce sa urmaresc?Las mai jos si seria de sasiu poate ma ajuta cineva:WVWZZZ3CZME048421.

Multumesc anticipat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acidone77

Pai tu nu stii ce optiuni are masina ta? Daca ai sau nu parbriz incalzit? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mitrovici1
55 minute în urmă, R_a_z_v_y a scris:

 

Observă daca ai "firicele" in parbriz. Daca exista, atunci ai încălzire in parbriz. Și mie mi se pare "ciudat" 😀 sa nu știi ce dotări are mașina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_mm89
Publicat (modificat)

Nu te lua dupa firicele, apesi pe meniu la climatronic, daca ai semnul de parbriz incalzit in partea de jos inseamna ca ai optiunea. Asa arata icoana in meniul acela, e langa Sync, Lock, Aircare si ce d-zeu mai ii pe acolo:

image.png.2e1f1f12ec4f6900de28214547a53d52.pngimage.png.d52cb22ee5fb393a701158966f7a1f14.png

Modificat de adrian_mm89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.. Din ce stiu si la B8 exista optiunea de parbriz incalzit infrarosu, asa ca nu ai ce firicele sa vezi. Vezi daca pe codul actual la parbriz ai marcajul IR. Si binenteles, cu ti-a zis si Adrian, verifica si pe clima.

 

 

b8_ir.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, R_a_z_v_y said:

Salutare,detin un Passat B8.5 fabricatie 2020.12 si ieri am luat un bolovan in parbriz de toata frumusetea.Dupa multe telefoane am ajuns la concluzia ca se gaseste doar parbriz original.Am incercat si la reprezentanta unde am primit un pret de 5000 ron plus manopera pe original,parbrizul fiind cu senzori,camera si incalzire (cel putin asa zic cei de la reprezentanta).Intr-un final dupa 1000 de telefoane de la o  firma de montat parbrize am primit un pret de 5 ori mai mic si mi s-a spus ca dupa seria de sasiu parbrizul nu ar avea incalzire asa le da lor.Acum sunt intr-o dilema totala daca am incalzire sau nu !!! Cum as putea sa imi dau seama ce fel de parbriz am,cu incalzire sau fara incalzire,la ce trebuie sa ma uit sau ce sa urmaresc?Las mai jos si seria de sasiu poate ma ajuta cineva:WVWZZZ3CZME048421.

Multumesc anticipat !!!

Pune o poza cu codurile parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R_a_z_v_y

Multumesc pt sfaturi,deocamdata masina este in service,o sa verific cele relatate de voi cand o aduc acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o postare in legatura cu parbrizul.Tin sa multumesc celor doi membrii "ili2k2 si adrian_mm89" pentru ajutor.Pana la urma am descifrat puzzle-ul si probabil am pe masina cel mai scump parbriz posibil,incalzire cu inflarosu,camera,senzori ploaie/lumina si heliomat.Cat despre preturi nici nu mai are rost sa vorbesc mai ales pe varianta originala ca ma doare capul.Am ales sa merg pe varianta Fuyao care are cat de cat un pret decent constient fiind ca nu se compara cu Saint Gobain sau Pilkington.Drumuri bune si fara evenimente.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul, te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_mm89
în urmă cu 4 ore, R_a_z_v_y a scris:

Revin cu o postare in legatura cu parbrizul.Tin sa multumesc celor doi membrii "ili2k2 si adrian_mm89" pentru ajutor.Pana la urma am descifrat puzzle-ul si probabil am pe masina cel mai scump parbriz posibil,incalzire cu inflarosu,camera,senzori ploaie/lumina si heliomat.Cat despre preturi nici nu mai are rost sa vorbesc mai ales pe varianta originala ca ma doare capul.Am ales sa merg pe varianta Fuyao care are cat de cat un pret decent constient fiind ca nu se compara cu Saint Gobain sau Pilkington.Drumuri bune si fara evenimente.....

Masina cat de cat noua, optiuni multe, preturi pe masura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/7/2024 at 8:37 PM, ph13xlv said:

Pretul, te rog!

Pretul a fost de 2290 cu montaj inclus la sediul Fuyao din Cluj-Napoca,baietii au lucrat foarte curat,am fost multumit !!! Daca pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma contactezi....

Modificat de R_a_z_v_y
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!