Jump to content

Ce parbriz alegeti pentru B8?


Rafyrr
 Share

Postare recomandată

Am un passat B8 , 2.0 150 cp , an fabr 2018. 
trebuie sa schimb parbrizul . Am 2 oferte una de la Ager service pe marca Agc automotive 880 lei si inca o oferta de la Pilkington filaret 1150 lei . 
mentionez ca parbrizul are camera si senzor ploaie+lumini . 
 Voi ce ati alege din experientele voastre ? Pilkington sau Agc Automotive ??

Sunt in dilema deoarece la pietre se vor sparge ambele la fel .. dar ma gandesc daca sunt ok la senzori ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu e sa mergi pe cel mai ieftin daca e aceeasi calitate, senzorii vor functiona la fel. Insa esti sigur ca Pilkington e aceeasi calitate? Eu am parbriz incalzit, cu protectie uv si am luat o pietricica pe colt, a crapat destul de bine. La reprezentanta am primit scor 4400 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am saint gobain pe masina din fabrica . Din ce am inteles , pilkington e aceeasi calitate . Nu am incalzire , probabil la alea cu incalzire e mai dificil deoarece au acele firicele si noaptea sunt deranjante daca este un parbriz prost . 
Sincer ma gandeam sa pun AGC , dar nu stiu exact ce e cu ei , am inteles ca snt fabricate in germania . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, la B8 nu ai încălzirea cu firicele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiam eu, AGC este prima echipare pentru japoneze.

Vezi ca si FUYAO sunt foarte bune, echipeaza foarte multe marci (nu te speria ca este RPC).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, F l o r i n a scris:

Ca idee, la B8 nu ai încălzirea cu firicele....

Ca idee eu ma refeream aici la parbrizee aftermarket . Nu poti sa stii cum sunt cele cu incalzire daca sunt chiar ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experiență personală: aproape toate parbrizele AM pe care le-am avut în cursul anilor au avut probleme de genul "valuri" în câmpul vizual sau diverse tente nefirești de culoare la reflexia razelor solare.

Știu că diferența de preț este foarte mare, cele OE fiind de până la 3 ori mai scumpe față de cele AM,  dar absolut niciodată nu am avut astfel de probleme cu cele OE.

Asta e strict experiența mea, poate alții au fost mai norocoși cu parbrizele AM.

Baftă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AGC am eu pe Megane-ul sotiei si este foarte slab calitativ. Dupa nici 4 ani e zgariat tot, pe interior are niste urme care ies in evidenta cand se abureste si nu am reusit sa le scot cu absolut nici o solutie pe marginile negre a inceput sa faca bule

Masina a mers numai in oras , deci nu e cazul de ciupituri de pietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pilkington, Saint Gobain sau OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de lamuriri . Pentru 270 lei diferenta o sa merg pe Pilkington . Se pare ca e cel mai bun calitate / pret 

Modificat de Rafyrr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stiti cumva daca, dupa inlocuire parbriz, este nevoie de ceva reglaje la camera, senzori, etc? Masina are cam tot ce tine de sisteme de asistenta/siguranta si vreau sa stiu daca ma complic prea tare cu un schimb de parbriz la o firma de specialitate ( cu experienta ) sau sa apelez la reprezentanta?!

Ms de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus pana la urma Saint Gobain azi. Si cel de fabrica era tot SG.

Sunt curios cat e de sensibil asta nou, din experienta tot ce a inlocuit piese de fabrica, au fost simtitor mai proaste calitativ.

Pt 770lei parbriz cu manopera, nici nu m am mai obosit sa apelez la casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SG e extrem de sensibil, eu l-am schimbat pe cel original la 6 luni dupa ce am cumparat masina (o pietricica aruncata de alta masina pe autostrada).

Cel nou are vreo 3 -4 semne la suprafata.

SG a pus reprezentanta, pe CASCO.

770 e pomana, pe CASCO ai fi avut o surpriza, daca la Octavia a fost 1900 lei in 2019, la Passat mai puneau 1000 de lei acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SG a fost si de fabrica, si masina e din 2015... a tinut bine, 4 floricele, si o crapatura din margine in margine, dar ca noroc ca era la nivelul stergatoarelor, si nu deranja absolut deloc. Ma deranjau in schimb urmele de sablare, care noaptea+ploaie erau de vis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/20/2021 at 10:16 AM, F l o r i n said:

Ca idee, la B8 nu ai încălzirea cu firicele....

Te contrazic putin , b8 2018 am incalzire parbriz cu firicele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@danieldb e original parbrizul sau AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este Original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Revin cu feedback despre parbriz. Pe scurt, am dat un purcoi de bani pe OE, iar 10k mai târziu deja prezintă urme de sablare, mărunte dar multe, pt rulajul ăsta. Prin urmare nu recomand nimănui, efectiv bani aruncați. Ce naiba și parbrizul e acum consumabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin M

Cam este! Au devenit din ce in ce mai sensibile in ultimii ani! La mai multi producatori, mai multe marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scade calitatea pentru a "stimula" consumul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavitara

Ok , dar pana la urma cel OE cu probleme ce marca este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca înainte, Saint-Gobain

 

image.thumb.png.cb31459fd985a5d0c97fa10adb465e29.png

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavitara
Publicat (modificat)

Sa il mai speli bine , poate dispare senzatia aia de sablare

Asa mi s-a parut si mie la scurt timp dupa ce l-am schimbat anul trecut , Saint-Gobain Sekurit fara sigla VW

Dupa ce l-am curatat bine au disparut aproape toate

Dar de atunci nu mi s-a mai parut ca a evoluat in rau , cateva punctulete acolo e inevitabil , ce e nou e nou in prima zi , a doua zi gata ..

Daca ma tine 5 ani e ok

Am platit 1100 lei ptr masina mea

Cat a fost la tine OE ?

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva spre 4000, deci peste 3 x Pilkington oricum. La Porsche Timișoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acidone77

Pe casco sau?

Daca ai dat banii din buzunar nu vad de ce ai da 3x sau poate 4x fata de un parbriz de marca... toate se sparg si se sableaza la fel... nu e nicio diferenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!