Jump to content

Scanarea cu VCDS - erori aparute


zorg
 Share

Postare recomandată

salutare...am scanat masina ieri dupa ce am primit de Mos Craciun interfata vag com si am inregistrat urmatoarele erori..cine ma poate ajuta cu erprile i as fii recunoscator(o detaliere mai buna a erorilor)

Autoscan_DB27YLK_wvwzzz1jzyb063275_199660km_124062mi_10.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19591 - Intake Manifold Runner Control: Lower Stop not Reached

P3135 - 001 - Upper Limit Exceeded - Intermittent

Masina este un A6 3.0TDI Quattro.

Masina da foarte mult fum. Are idee cineva despre ce este vorba? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica clapeta de cutt off e chiar la intrarea galeriei de admisie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am zis si eu...dar jur ca nu o gasesc... Vine filtru de aer, apoi debitmetrul..apoi??? Numai vad nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e nr 10..... e nebunie cu motoru asta cate componente are :icon_thumright:

post-4720-1230462897_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos mufa de la numaru 10, si e un senzor pt turbo ala. Aparuse alta eroare in ECU

Napster, ce ai tu acolo nu este deloc grav. Deci: Air flap: este o clapta in bord, care directioneaza aerul catre parbriz sau picioare. A doua eroare, senzorul g68 parca, este senzorul care iti arata viteaza masinii pe displayul de la climatronic. Insa a treia eroare habar nu am despre ce este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost pompa de motorina cost 560 ron oricum mersi pt sfaturi inca o data si inca ceva astept sa treaca sarbatorile si cu vw la piata am o skoda din 2002 si nu ma suparat odata sa aveti un an nou bun si mai ales cu masini care sa nu va supere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi raspunde si mie nimeni la intrebare:(

Cred ca la a treia eroare este vorba de comutatorul inchis/deschis geamul de la usa soferului...Daca totul este in regula cu acest buton, verifica si cel din partea dreapta de la pasager...

Uite si o poza cu senzorul G28.

post-12725-1230489057_thumb.jpg

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cat am cautat si citit am inteles ca eroarea

Control Module Part Number: 6N0 909 901

Component and/or Version: Gateway K<->CAN 0001

Software Coding: 00005

Work Shop Code: WSC 05314

1 Fault Found:

01044 - Control Module Incorrectly Coded

35-00 - -

la transmisie la cutia triptronica

spunetimi si mie cum sa schimb codul si ce cod sa pun pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Am si eu o intrebare

Scanez cu vag com 7.2 edc 15 mieage o octavia din 1999 1.9 tdi 110cp si imi da un mesaj de genul "nu pot citi acest ecu". Nu se pot citi km cu acesta varianta de vag com pe acet tip de computer sau au fost modificati?

La A3-ul din semnatura se pot citi km.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Software Coding: 00005

Incearca sa codezi modulul cu 00006

Intri pe modulul [19-Gateway]>>[Recodare-07]>>[introduci codul 00006]

Sper sa nu gresesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Software Coding: 00005

Work Shop Code: WSC 05314

1 Fault Found:

01044 - Control Module Incorrectly Coded

35-00 - -

la transmisie la cutia triptronica

spunetimi si mie cum sa schimb codul si ce cod sa pun pls

Pai depinde ce mai ai pe masina adica Airbag, ABS. In functie de acestea se aduna urmatoarele:

{CAN-Gateway}

Steuerger

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc cu 06 la anu ;) am si AIRBAG si ABS si ASR

mersi pentru " Intri pe modulul [19-Gateway]>>[Recodare-07]>>[introduci codul 00006] "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi dupa o scanare mi-a iesit la engine eroare 17656 -legat de injectie intermitent.Din ce am citit pe forum am inteles ca e vorba despre avans.Intrebarea mea e reglarea se face din vag-com sau trebuie miscat ceva la pompa de injectie, sincer nu ma pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglarea se face din pompa de injectie, rotind-o cu cateva grade fata de pozitia actuala, vizualizand avansul cu VAG-COM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa ma descurcati si pe mine intr-o problema la care desi banuiesc explicatia ,astept raspunsul vostru mult mai avizat.un bun prieten de-al meu are un passat identic cu al meu,aceeasi motorizare,aceleasi dotari,ani diferiti,95 respectiv 96.la o scanare cu vag com,in engine,la mine este:soft coding 0000,wsc ooooo si la el soft coding 00002,wsc xxxxx(nu mai stiu cifrele).logurile in mers difera la maf,egr si presiune in turbo,atat la specificat cat si la actual.amandoua logurile sunt in parametrii,dar parametrii diferiti.masina lui "trage" mai bine ca a mea.de ex la mine,maf spec 847,9 maf actual 847,9:egr intre 4,7 si 69,5:map spec 1825 map actual 1836. la el maf sp 850,map act 1245:egr intre 4,8 si 19,9:si map spec 1978 map actual 1978.am luat aceste valori aleatoriu,la 3100 rot\min,100% acceleratie.ce pot face sa am valorile lui?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa ma descurcati si pe mine intr-o problema la care desi banuiesc explicatia ,astept raspunsul vostru mult mai avizat.un bun prieten de-al meu are un passat identic cu al meu,aceeasi motorizare,aceleasi dotari,ani diferiti,95 respectiv 96.la o scanare cu vag com,in engine,la mine este:soft coding 0000,wsc ooooo si la el soft coding 00002,wsc xxxxx(nu mai stiu cifrele).logurile in mers difera la maf,egr si presiune in turbo,atat la specificat cat si la actual.amandoua logurile sunt in parametrii,dar parametrii diferiti.masina lui "trage" mai bine ca a mea.de ex la mine,maf spec 847,9 maf actual 847,9:egr intre 4,7 si 69,5:map spec 1825 map actual 1836. la el maf sp 850,map act 1245:egr intre 4,8 si 19,9:si map spec 1978 map actual 1978.am luat aceste valori aleatoriu,la 3100 rot\min,100% acceleratie.ce pot face sa am valorile lui?multumesc

Nu cumva masina lui are chiptunning la motor?

Valoarea maf de peste 1000 e cam mare si la asta ma duce gandul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic.asa a cumparat masina,dar tare as vrea sa mearga si a mea ca a lui.se poate recoda si la mine cu 00002?sunt abea la" inceputuri" cu vag com si nu stiu ce implica asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate recoda cu 00002 dar nu stiu daca asa trebuie. e simplu. la engine (1). te duci la coding si acolo introduci noul cod.

verifica intai aici: http://de.openobd.org/vw.htm , daca stii un pic de germana.

Oricum e o chestie interesanta acolo, nu sant cuprinsi anii 1995, 1996 Dar te poti lua dupa tipul de masina si motorul pe care-l ai.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si oare ce rezolv cu asta?voinea sigur imi poate da un sfat,mai ales ca el m-a "imbolnavit" cu interfata(multam pe aceasta cale).am fost si aici http://de.openobd.org/vw.htm si ..sunt in ceata complet.multumesc al bundy,dar inca mai astept raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarile sunt asa:

00001 Automatic gearbox

00002 Manual gearbox

00000 nu stiu ce inseamna, da am vazut si la alte masini cu 1Z codarea asta si mergeau OK.

Eu nu prea cred ca diferenta vine din codare.

Ambele motoare erau incalzite la 90 de grade cand s-a efectuat testul? Si de acolo pot veni diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele erau la 88 de grade.am 6 loguri,in toate aceleasi diferente.si eu am banuieli ca s-a umblat un pic in soft la el,dar cine facea asta la o masina din 96?si sa faca si bine?parca si consumul e mai mic decat la a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite. HIRO, mai sus a pus codurile de motor . La astea te trimiteam si eu pe acea pagina, deoarece acolo nu gaseam anul 1995 sau 1996.

Pune 2 loguri sa vedem diferenta

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to Scanarea cu VCDS - erori aparute
  • Aerofan locked, unlocked şi pinned this topic
  • Aerofan locked, unlocked şi locked this topic
  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic
  • Aerofan locked, unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned şi pinned this topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!