Jump to content

Scanarea cu VCDS - erori aparute


zorg
 Share

Postare recomandată

Salut! am incercat si asa si mi-a recunoscut motorul dar multe indicatii nu sunt corecte. Daca cineva ma poate ajuta, care sa fie posesor de interfata originala(ca numai clientii "originali" au acces la suport tehnic) si care sa poata trimite un e-mail la Ross-Tech sau lui Sebastian (cred, cel care a compilat majoritatea lbl-urilor vag) sa ceara un LBL pt motorul meu. Am atasat cele doua fisiere pre-label necesare. Am adaugat si extensia txt sa pot upload-a.

Multumesc

01_03G_906_018_CD.PLA.txt

01_03G_906_018_CD.PLB.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit ceva informatii pentru cine nu stie. La motoarele PD nu se poate modifica EGR-ul si nu este valabil codul ala 12233 pt engine 01.

" Special adaptations: Login code 12233:

These procedures do NOT apply to the PD engines, which use a completely different type of EGR system and for which there is no known modification."

http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/tdi.html . Nu stiu daca este topicul corect si sper sa nu iau warn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

030A-senzor unghiular directie defectos....hmm ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu niste explicatii la cele 2 log-uri din atasament? Mentionez ca au fost facute cu si fara un asa-zis POWERBOX (cam indoielnic dupa parerea mea).Mie mi se pare ca nu este nici o diferenta, iar motorul functioneaza in parametrii normali.

LOG_01_003_010_011cu_Box.xls

LOG_01_003_010_011faraBox.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totu e bine....... pe ce mufa era montat power boxu?? la parametrii nu exista diferenta cu si fara :santa:)) chiar tragea mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG-COM Version: Release 311.2-N

Control Module Part Number: 1J0 959 799 AH

Component and/or Version: 33 Zentral-SG Komf. 0001

Software Coding: 04097

Work Shop Code: WSC 05311

Additional Info: Steuerger

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta te poate ajuta. Vezi numarul 1.

octavia1alarmhornza6.th.jpgthpix.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forceturbo@

nu cred ca se poate vedea nimic din imaginea aia,este la o rezolutie mult prea mica,verifica din nou apoi posteaz-o.scuze daca m-am bagat"in seama" :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai un click pe thumbnail iti deschide poza in marime normala. Cel putin la mine functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu astazi o scanare cu vag-com la titi-u :icon_thumright: si este totul ok, la motor si cele mai importante aspecte pt o buna functionare de asemenea ok . Eroare la usa soferului (nu-mi arata la computer cand deschid usa si o eroare la antena radioului). Marea mea dezamagire este ca nu mi-a putut aratat kilometrajul. Nu suporta ECU zicea. Cum vine asa ? Eram curios sa vad daca kiometrajul este cel real.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar la diesele merge.... mai precis edc15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va resalut!

Ieri am scanat si eu ca tot omul masina sa vad ce si cum,tot ok dar am impresia ca am patit ceva la calc de comfort, :D nu imi da nici o eroare(no fault found)dar la modulul 46 in (adaptation) nu mai imi scrie corect datele,adica scrie criptat :D nu se pot citi,in schimb el functioneaza corect atat pe masina cat si daca incerc sa modific ceva ex canal 3 autolook 0-dezactivat 1-activat(dar tre sa stii bine ce face fiecare canal ca altfel nu ai cum sa intelegi scrisul criptat)acum o sa pun niste intrebari: :) a mai patit cineva asa ceva?este inceputul sfarsitului modulului comfort?se poate remedia eroarea din vag-com?astept raspunsuri de la taticii vag-com-ului,si le multumesc totodata de ele :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca o resetare scotind borna de la baterie pentru vreo 5 minute; atentie la codul casetofonului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat tot ce se putea dar...tot acelasi scris criptat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual incearca cu un alt vag-com mai nou. Stringurile acelea sunt in EPROM-ul modulului de confort.

Daca e corupt epromul ar trebui sa ai manifestar ceva maii bizare.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cred ca tre sa merg la un tester mai nou eventual la un 704.1 sa citeasca eventual si erorile ascunse care eu nu le vad cu 311.2.

Sau poate l-am virusat eu de cate ori l-am scanat? :icon_thumright: glumeam si eu tipic romanesc,haz de necaz...

Oricum sper sa nu ma trezesc cu geamurile in jos la vreo 150km/h sau ca nu mai eis din masina ca nu mai vrea d-nul calc-comfort sa functioneze

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi spuna si mie daca am probleme cu MAF-ul,am vazut ca nu prea se afla in limitele acceptate dupa logul facut e drept ceva mai demult,ma tot streseaza ideea ca ceva nu merge bine la masina din semnatura si totusi am ceva km in plus niciodata nu sa curatat turbina,etc.

Le multumesc celor care se ostenesc cu mine...cu respect DZI'S

LOG_01_001_003_013__DZI_S_notepad.txt

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, din logul tau reiese ca ai probleme , nu mari, cu injectorul 2. Intr-adevar valorile de MAF sunt mai mari, dar nu e relevant la turatia de ralanti. Logul trebuie facut cu grupurile 3, 10 si 11 turatii intre 1500-3500 cu pedala la blana in tr 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci injectorul 2 era cu problema si eu care ziceam ca tre sa il schimb pe 3,logul adevarat o sa il fac cum prind si eu un jeg de laptop de la cineva ca sa dau 1500 roni sa imi cumpar unul nu prea ma tine doar pt. un log

Oricum eu iti multumesc "MAN"si o sa te caut din nou cum o sa fac logul corect.

A sa nu uit am un injector de AXR,aproape nou,ce zici oare o sa mearga pus pe ASZ-ul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu.

Are si injectorul 3 probleme, dar mai mari sunt cele de la 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa traduca(sau sa interpreteze) :D acest cod de eroare?

1 fault found

18263 P1855-35-00

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to Scanarea cu VCDS - erori aparute
  • Aerofan locked, unlocked şi pinned this topic
  • Aerofan locked, unlocked şi locked this topic
  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic
  • Aerofan locked, unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned şi pinned this topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!