Jump to content

150.000 Km Prea Multi Pt 1.9 Tdi?


DieselPower
 Share

Postare recomandată

Si eu am 249 .000 Km sin care 120 mii ai mei...in ultimii 3 ani..

Am mers ceva... dar schimb uleiul la 3000..hahaha e cald pe aci...

Da e si ieftin....

Si e normal sa pape cat ai zis..si cum spuneau si baietii ...motorul tine asa cum il tii...

Ai grija sa schimbi si uleiul de la cutie... si sa nu o turezi aiurea...daca trebuie da-i in gura..dar numai daca trebuie..

eu nu as zice neaparat ca au fost lucrati kilometrii..da nu poti stii...

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • claudiu_83

    5

  • C o s m i n

    5

  • nicky

    4

  • s_c

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic ca merita! Eu am luat-o pe a mea la 145000 km si acum, dupa 2luni, am 160.000 si am schimbat uleiul, filtre, telescoape spate, placute frana fata/spate si pt luna viitoare urmeaza: releul de semnalizare(o ia razna) sa ii schimb distributia(ca sa dorm linistit) si la urmatorul schimb de placute de frana trebuie sa schimb discurile fata

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

@ claudiu 83

HAI SA FIM SERIOSI, CHIAR FACE CINEVA 600 SI CEVA DE KM PE ZI CA SA IASA 220000 PE AN?

CALCULUL E SIMPLU, 220000 KM / 365 ZILE = 602 KM PE ZI. si asta cu conditia ca mergi cu masina aia 365 zile pe an, ceea ce sincer dupa mine e exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati-va pe mobile.de, adineauri am vazut un golf V, februarie 2006 cu 270.000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

offtopic: unele dintre masini, in special alea busite au kilometrajul dat inainte, am vazut un passat facut praf in 5 luni cu 180 000 de km (acum sinceri sa fim nu avea cand sa-i faca) asa ca a dat kilometrajul inainte sa poate sa i scada valoarea si mai mult (nu stiu cat de adevarat este dar asa am auzit cativa asa numiti "oameni de afaceri")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sunt pro masini SH ...... dar pana in 200.000 km pe bord. Eu pe a mea am luat-o la 130.000 km si sunt super multumit avand in vedere ca saptamanal nu fac multi km, doar in concediu (si chiar recuperez :D ). In concediu din 2006 am facut 5.000 km intr-o saptamana jumate . 150.000 nu e mare lucru mai ales ca am vazut ce si cum se merge pe afara .

Am un prieten care si-a luat masina cu 200k si nu se plange de nimic .

Fata de masinile noi eu am preferat SH ca este mai bun rezultatul pret/calitate . Multi isi permit sa-si ia credit de masina noua si apoi ii vezi cu cedare de leasing . E risipa de bani .

PS : Parerea mea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asculta la mine am prieteni care fac Italia saptamanal aproape si cu pasat sau golf au facut aproape 500.000 km cu revizii la timp,ulei bun si motorina la fel si mi-au spus ca nu consuma un gram de ulei.De fiecare data l-au dat km inapoi pana aproape de 200.000 si le-au vandut fara probleme. Cu motoarele astea de 1,9 faci cam 6-700.000 km fara sa umbli la motor,si apoi dc ai probleme iti aduci un motor de afara i-l iei in jur de 8-900 euro.

P.s aveti grija de la cine cumparati masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 150000 km motoarele PD sunt in plina forma. Eu mi-am cumparat singur Passatul din Germania exact pt. a sti ce cumpar. Avea 147000, acum am 164000 si in afara de consumabile nu am schimbat nimic, inclusiv suspensia e impecabila.

Inainte am avut un Megane nou, pe cate l-am vandut tocmai datorita suspensiei extrem de galagioase si a plasticelor din interior, care mai ales iarna scartiau de te scoteau din minti.

Am schimbat deci o masina noua cu una sh, dar credeti-ma ca nu exista termen de comparatie intre cele doua masini... Doar consumul, cu Meganul (1.5 dCi, 80 CP) am reusit un minim de 3.3 l/100 km, iar cu Passatul 4.9, in aceleasi conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca tot sintem la Passat si la km, o cunostinta a vindut anul trecut un Passat care a avut peste 800.000 km, dar pe bord, 240.000 km.

Iar ca nr de km facuti, stiu pe cineva care face in jur 5 drumuri de 1.500 km pe saptamina, asta cu doi soferi + el.

Cind am auzit ca are peste 50.000 km in 3 luni, am ramas cu gura cascata.

Cumpara numai masini noi, si la un an le vinde, cu 50.000-60.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina din Olanda cu 128 de mii de km (nu stiu daca sunt reali, nu i-am putut verifica) iar acum masina are 191 de mii de km dupa doar un an si 2-3 luni. Masina functioneaza ireprosabil si sincer am avut o singura problema cu un soi de ambreija la compresor(modelul meu nu are tocmai ambreiaj ci mai degraba un atenuator de soc). Daca as fi luat masina noua, as fi luat o masina care nu m-ar fi incantat deloc decat prin faptul cae noua iar la iesirea pe poarta daleului as fi pierdut din start 2-3 mii de euro asa ca am spus pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 k nu sunt deloc multi pentru o masina adusa de afara.Daca intretinerea s-a facut corespunzator (si sunt convins ca s-a facut) atunci nu sunt motive de ingrijorare.Ca sa nu ai nici un fel de emotii sfatul meu e ca sa schimbi distributia si tot ceea ce tine de ea inclusiv filtre si toate cele iar pe mai departe sa nu-ti schimbi mecanicul (evident, daca este unul bun).Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca, in cazul in care masina a fost intretinuta corespunzator (si nemtii sunt destul de tipicari, fac reviziile la timp, cu piese originale la service-uri cu un anumit standard), 150K Km nu sunt multi. Eu cand mi-am luat masina am avut de ales intre doua: una cu 167K Km si cea pe care am luat-o cu 142K Km. Alegerea a fost facuta pe baza optionalelor nu a Km (asta are WEBASTO, in rest erau la fel, ambele fabricate din 05.2004 si aceleasi optionale in rest). Acum masina are 175K Km si merge impecabil, inclusiv cu chip facut de pe la 155k Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 185 000 km. Merge perfect, si consumul nu e marit. Nici un zgomot sau eroare aparute. (deocamdata)

Masina a fost adusa anul trecut de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la mine sant 151000k acum.masina a intrat in ro la 78.000k.in perioada asta numai 2 drumuri de ger scurte in rest numai pe ro.o groapa destul de urit luata si a rezultat urm schimburi: cauciuc nou,geanta intreptata dupa ceva cautari de meseriasi si dispozitive,burduf avariat(nu am observat)si dupa ceva vreme cap planetara,brat inferior(bucsa silex)usor uzata dar am schimbat,si rulment.repet o groapa destul de serioasa.toata componentele schimbate mai mergeau cum se spune la un service de cartier,dar am preferat sa schimb totul.oboseala nu apare dupa 150.000k din care jumatate rulati in ro.am vazut passat ca al meu la 250.000k folosit zilnic(patron de firma)si folosit la blana,si nu are zgomote de imbinari si articulatii.si tipu merge.in consecinta nu sant multi km.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot sintem la Passat si la km, o cunostinta a vindut anul trecut un Passat care a avut peste 800.000 km (...)

de unde stii? la 340.000 se reseteaza contorul la zero. S-a mai discutat aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu daca la passat se reseteaza la 340 de mii, dar eu am vazut T4 cu 800 de mii :cheers:... vandut de finul meu la km astia....mai mers cu el de atunci cam inca 100 de mii... inca mai vad masina in oras :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

masina mea are cca 150 000 km in prezent. avea 128 000 acum 1 an cand am adus-o din gemania de atunci am schimbat doar uleiul+filtre si 2 capete de planetara (alea din vina mea ca am facut off road cu ea prin delta dunarii) in rest merge ca noua.ulei mananca cca 300 gr la 10kkm.la injectoare are valori toate aproape de 0.suspensia asta bat-o vina trebuie schimbata, dar na drumurile din romania ce vrei.

eu sunt super multumit de ea.

la cate masini am avut (opel,ford,renault) asta mi se pare cea mai robusta si fiabila, sincer va zic, nu ca as dori sa ridic in slavi vw (fan mertz, dar nici ala nu mai este cea fost din cate am inteles).

am un amic care are un A6 face taxi cu el. are peste 500 kkm cu el (el zice mai in gluma mai in serios ca nici aia nu sunt reali cica ar avea mai mult) (v6 2.5 TDI) si merge merge consuma cam 1.5-2.0 l de ulei la un schimb dar nu are treaba cu el.eu de ex nu stau langa el, deci trage masina.

sa vezi cum merge megane din 2003 cu 120kkm,.... parca zici ca se dezmembreaza nu alta.vw rulez si mertz cand oi avea bani multi :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o tii din scurt (adica sa-i faci revizii la timp si daca apare vreo problema s-o remediezi imediat) masina te duce multe sute de mii de km. fara batai de cap.O problema majora vreau sa semnalez aici: aparitia a tot mai multor piese de schimb piratate, de proasta calitate si pe care le platim ca pe cele originale.Eu sunt patit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata alt exemplu. Am luat masina in Septembrie anul trecut, la 169.000 km, verificati. Acum am aprox 179.000. Ce-am schimbat/reparat la ea:

-distributia cu tot ce inseamna ea(pompa apa, intinzatoare etc);

-discuri frana fata+ spate

-placute frana fata+spate

-amortizoare spate

-burdufe planetara stanga+ dreapta

-curatat turbina(fff murdara)

-schimbat actuator

Momentan, ma pregatesc pt:

-revizie(ulei +filtre)

-revizie AC(verificat freon, presiune + schimbat filtru)

-verificat ambreiajul- inca nu stiu care e problema dar se pare ca trebuie sa schimb atat kit-ul cat si volant;

-rezolvarea problemei cu afisajul BC(cand dispare de tot, cand apare la loc si atunci am mai multe linii lipsa din el).

Nimic din ce am scris mai sus nu sunt facute de dragul de a fi...adica chiar a trebuit intervenit. Imi intretin destul de bine masina, tin la ea foarte mult de aceea nu stau pe ganduri atunci cand trebuie facuta o reparatie.

Nu stiu cum vi se pare: mult, putin...asta e. Eu mi-am cumparat acesta masina deoarece imi place mult, ma simt foarte bine in ea si ea ma ajuta cum poate(spatiu, putere, confort).

Asadar, vreau sa subliniez ca oricum am de gand s-o mai tin o perioada, pt ca la momentul asta este perfecta pt mine. Insa, tot in spiritul asta, as vrea sa avertizez colegii ce cauta masini SH sa nu dea toti banii lor pe o masina. Adica, stiti prea bine ca dupa indelungi cautari, ramanem fixati pe 2-3 masini...iar cea mai scumpa ne face cu ochiul si deseori, desi suntem la limita cu banii, suntem tentati s-o luam.

Ganditi-va bine si calculati atat cheltuielile fixe de dupa achizitie(impozit, inmatriculare, asigurare etc) cat si cele imprevizibile, ce pot aparea destul de repede.

Modificat de Serdo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu zic ca merita bani pe masina resepectiva , daca e real ce zici tu acolo si km si tot , verifico si u prin gropi daca bate cewa la ea ... uita-te atent la elementele de caroserie !

Eu mi-am luat golf 4 1.9 tdi pd 101 cp variant gri metal / 2003 , din germania in martie 2006 cu 139.000 km la bord si pot sa spun ca cu toate taxele si bani cheltuiti ma ajuns undeva la 9600 , masina in de a costa 7700 .

Ce e drept eu nu circul mult de atunci pana akum am abia 153.000 km , revizii nu i-am facut niciodata doar cand am aduso am bagat`o pe tester si pe calc sa verific masina si km la reprezentantu VW din suceava totul a iesit OK!

De atunci i-am schimbat placile de frana pe fata 100 ron deoarece s-a aprins senzoru ca s-au tocit , si schimburile de ulei + filtre care le-am facut la cel mai avantajos service ulei TEXACO havoline si pot sa zic ca masina merge brici la fel k in prima zi cand am luat-o , eu stiu sper sa nu apara de akum probleme la ea , pt ca prietenari cu golfuri cu KM multi la bord nu am dekat pe cineva care a adus unu de 116 cai din 2001 cu 380 si la dat napoi si la vandut cu 120.000 km la bord si masina rupea asfaltu !

O masina care ma impresioant a fost un audi a 4 din 96 .19 tdi vandut la 480.000 km care inca ducea fiind folosit numai in ro in conditi extreme desi a fost schimbat la el pompa de injectie de vreo 2 ori si odata turbina :icon_thumright:

Ce parere aveti sa mai tin golfuletzu ? nu o sa pice nik ? bani de reparat oricum nu am , ma gandeam sa-l dau sa iau cewa mai ieftin pe benzina dar pt 2 mii 2 mii 500 d euro ramasi nu stiu daca merita sa dau o masina buna care stiu ca merge fara figuri chiar daca are 153.000 km pe una care cine stie cum o prind ca si din germania poti sa iei masina si sa nimeresti una pacatoasa , in privinta asta va asigur eu , la opel astra pe drum a pikat pompa de frana , la o fabia s-a dus direktia masini aduse din ge!

RESPECT pt baieti de pe forum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A mea are 180.000 km facuti toti in Romania - masina de la firma, si merge de rupe asfaltul. Nu i-am schimbat nimic la suspensie. Singura "buba"este turatia la relanti care din cand in cand are un mic zgomot. Motoarele astea merg usor la 300.000 km - pe care oricum nu o sa-i faci niciodata cu o singura masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna.Nou posesor de passat 1.9 TDI,116CP,ATJ,2000,variant,am rugamintea ca daca cineva stie unde anume se pot verifica pe internet,reviziile efectuate la reprezentante vw sa ma ajute si pe mine.As vrea sa aflu si eu cate ceva despre noua mea masina.MERCI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vezi topicul Intalniri in Tg. Mures.

In principiu ca sa afli reviziile facute, ar trebui sa mergi la o reprezentanta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250000 km si se comporta ca o domnisoara.Daca ai grija de ea nu ai de ce sa iti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!