Jump to content

Roti, Jante & Anvelope - Golf VIII


Andrei_72
 Share

Postare recomandată

In acest topic se vor discuta toate subiectele legate de rotile pentru Volkswagen Golf VIII.

In aceasta categorie pot intra:

  • Jante;
  • Anvelope;
  • Senzori TPMS;

etc.

 

Prima postare ii aparține lui: @cata11 :

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Si-a luat cineva jante pe care sa le foloseasca in sezonul de iarna si are si poze cumva ?

Winter is coming !:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu am fost la Autosoft pt jante+anvelope, dar nu sunt prea incantat de senzorii de presiune, pare a fi mai mult o treaba pe genunchi. Astept si oferta de la PVB1.

 

Update: Eu am ales sa merg cu astea. Nu e nevoie de senzori de presiune, pt ca se foloseste senzorul ABS.

 

pic2.thumb.png.3898ecf0a4d3cfbdd561bea2566b9520.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am fost ieri la PBN si fix la concluzia asta am ajuns si eu, cu OK pentru rotile din poza ta de mai sus... 

- sunt sceptic cu alte jante (dar asta vine din faptul ca nu ma pricep...) si prefer - daca ei zic ca sunt originale - sa merg pe ce cunosc

- nu stiu daca ai vazut ce diferenta mare de pret e la cele pe 17, incep de pe la 7.000 lei in sus setul, asa ca am zis pas

 

Nu pot sa le comand fix acum, dar daca ajung la tine inaintea mea, poate revii si cu impresii despre ele dupa ce le vezi la tine acasa :)

 

Intrebare: pretul acela e final ? Pentru ca la PBN mi-au spus ca e mai mare de fapt si pretul din imagine (fix al tau) nu e cel final... M-a cam dezorientat asta, dar nu am intrebat "de ce", ca sigur avea o explicatie... 

Daca reusesti sa le iei la pretul din poza, sa zici :)

 

Succes !

 

P.S.: mai exista alte variante in alte parti, demne de luat in considerare... ? Stiu ca de aici poate sa devina foarte subiectiv.... dar na, poate are cineva ceva de recomandat calduros...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca printre cele mai proaste solutii este de a se lua de la reprezentanta jante si anvelope pentru masini obisnuite cu dimensiuni des intalnite. Nu discut pt id3,4 unde sunt anumite particularitati.

 

In speta pentru anvelope sunt foarte multe site-uri, se pot compara preturile, review-uri pt fiecare, de informat in privinta DOT-ului anvelopelor, dar ca idee 205/55 R16 ContiWinterContact TS870 este pana in 1800ron setul. Sunt discutii in aria de anvelope https://vwforum.ro/forum/237-anvelope/

 

In privinta jantelor, exista mereu OLX unde sunt destui care vand jante originale, atat persoane fizice cat si firme, jante sh sau chiar noi si puteti vedea in CIV ce specificatii trebuie. Jantele de pe golf 7 cel mai probabil se potrivesc fara probleme si cam tot ce a incaltat platforma MQB din 2013 incoace. Diferenta intre preturile de reprezentanta pt jante si in orice alta parte este mare si in mod real fara niciun beneficiu.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

@titan_polo eu am platit fix cat era acolo in poza, si scrie "pret recomandat client". Pe langa asta te mai costa 200 lei hotelul si 200 lei (parca) montajul.

@The_Ego cel mai probabil ai dreptate, dar pur si simplu nu voiam sa ma complic cu caratul rotilor, si tot ceea ce implica OLX, tepe, samsari, jmenari, smecherasi. Dai un ban, dar esti chill. Aia de la autosoft nici nu stiau cum am senzorii de presiune.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat acum si la PBN, setul care in poza e 4.616 cica are pret final 4.848 :blink:

O sa sun si eu la PBV1, ca nu mi se pare normala taxa pe zona, o fi de la Sector 1, nu stiu. Pe centura la PBV1 e mai ieftin :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am sunat ieri la numarul Porsche Inter Auto de pe site, am solicitat oferta de roti si am intrebat daca ar trebui sa fie diferente intre cele doua locatii. Mi-a raspuns ca nu, iar azi (alt)cineva de la PBN mi-a trimis oferta la suma mica, din poza.

 

Acuma eu stau sa ma intreb: ce o fi fost cu suma initiala  (mai mare) pe care mi-a zis-o consilierul cand am fost in persoana ca sa cer oferta ? Un adaos de... fraier, sau cum ... ?

 

Imi vine tare mult sa il sun pe cel care mi-a facut oferta la 4848 sa il intreb "cum", dar e cam inutil...

 

Anyway, bine ca exista acest forum si am aflat ca suma corecta e 4616. Incredibil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De-abia ieri am luat rotile, a durat 4 saptamani sa ajunga. Meh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rotile cu jante Gavia de la VW, de 16".

Asa si asa spre OK... :) 

 

 

1281579702_WhatsAppImage2021-11-11at16_13.31(2).thumb.jpeg.dc9d2513916b2a24a3a9f0db0fa6bcea.jpeg1520384023_WhatsAppImage2021-11-11at16_13.31(1).thumb.jpeg.abc63a70e342b4d4b1be6bcf3347f082.jpeg1682056071_WhatsAppImage2021-11-11at16_13_31.thumb.jpeg.8b47fc25396f9dd1ae789fc3ae75f4e1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Maine le pun si eu. Sunt ok, important e sa isi faca treaba anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Logica Porsche Vest Bucuresti...

Ma programezi la ora 9 dimineata cand traficul e absolut haotic in Bucuresti. Ok, nicio problema. Dar...

Ajung acolo ca sa aflu ca pentru a schimba 4 jante cu anvelopele de iarna deja pe ele (deci 10 minutes job) trebuie sa revin la 12 (sau cand ma suna ei)! 

 

Ei au service-ul pe centura bucuresti, departe de orice transport in comun. Abia daca vine Uber-ul. Si daca vine, te curata de 30-40 lei per cursa, deci doua curse minimum 50 de lei. Dar eu pierd in total cam o ora, doar pt ca trebuie sa ma intorc acasa si sa revin la ei sa iau masina cand e gata.

 

Pai in cazul asta MACAR sa-mi dea masina de schimb... orice masina, nu conteaza. 

Pai la Autosoft, cand m-au programat (desi era o aglomeratie de nedescris la ei la service), atunci mi-au schimbat si anvelopele, nu mi-au zis sa vin la 9 ca sa fie gata la 18...

Customer experience done right :) 

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data viitoare le poti monta singur, in cel mult o ora. Te ajuta sa economisesti, ai vazut? 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Pai le-am lasat si la ei depozitate pe cele de vara. Nu am unde sa tin 4 roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Astazi am montat la loc rotile de vara ! Arata mult mai bine :))(sunt cele din poza mea de avatar, probabil stiti modelul...nu mai stiu cum se numeste...si nici nu se mai poate achizitiona la masinile noi in configuratorul actual, nu stiu de ce...)

 

Dar pretul pe depozitare 6 luni a crescut de la 180 la 250, deci cu 38% mai scump. :eek: What ?!

 

Si voi ati patit la fel pe unde le aveti ? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Care din voi are golfuletul echipat cu 17" Nexen N Fera SU2 ?   Mie asa mi-a venit cotetul si la prima impresie sunt OK anvelopele.

INSA constat ca pe umezeala au tendinta sa piarda aderenta aproape instant. Nu atat pe viraje cat pe "drept" la franare sau accelerare.  La un semafor mi-a alunecat piciorul mai tare pe acceleratie si a dansat juma de ora pe loc.

 

Din pacate tot spun ca ma duc sa verific presiunea (ca am impresia ca e putin cam mare) dar mereu uit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna mai exista la reprezentante niste jante AZW Peak 16" cu anvelope Conti WinterContact TS870. Cand o sa pot voi pune niste poze cu ele. Cam 3500-3550 am dat pe ele la finalul anului trecut.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, aroganta said:

Salutare,

Care din voi are golfuletul echipat cu 17" Nexen N Fera SU2 ?   Mie asa mi-a venit cotetul si la prima impresie sunt OK anvelopele.

INSA constat ca pe umezeala au tendinta sa piarda aderenta aproape instant. Nu atat pe viraje cat pe "drept" la franare sau accelerare.  La un semafor mi-a alunecat piciorul mai tare pe acceleratie si a dansat juma de ora pe loc.

 

Din pacate tot spun ca ma duc sa verific presiunea (ca am impresia ca e putin cam mare) dar mereu uit...

La acvaplanare si manevre sunt cotate modest, sunt anvelope de buget, in cel mai bun caz. Skodele erau echipate cu astea acum ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aroganta fost posesor de Nexen Blue HD+ sau cum le mai zice acum...   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum am inteles ca ar fi mai bune decat Bridgestone-urile alea default de pe VW.   O sa vad cum ma orientez sa le schimb, dar momentan vreau sa iau navigatia din shop. Daca le zic 800 euro pe navigatie si inca 800 euro pe roti ma dau afara :))

Modificat de aroganta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, dupa un an de condus si 21.000 km am zis sa fac geometria.

 

Poate cineva sa isi dea seama daca valorile de dupa testare sunt OK ?

 

WhatsApp Image 2022-11-11 at 21.09.03.jpeg

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau destul de OK si cum erau initial. Valorile de referinta sunt pe coloana din mijloc, coloana din stanga e cum era initial, iar pe cea din dreapta ai valorile finale (dupa reglaj). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea roțile față “închise” înainte, aka // \\ văzută de sus, în afara limitelor.
 

Valorile sunt OK acum, dar un pic cam spre limite. Dacă mașina nu trage în stânga, atunci e în regulă.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Nici nu stiu ce denumire are aceasta problema... Poate nu e o problema si e doar o chestie de aspect care se rezolva (curata) la schimbul de roti...

 

Exista vreo explicatie ? :) arata cam urat.1355541255_WhatsAppImage2022-12-30at10_42.09_cr.thumb.jpg.e9bddc80f5f9af36fc9e093d10c19288.jpg1875020690_WhatsAppImage2022-12-30at10_42.08_cr.thumb.jpg.96ea443a2556e70d8a85e44b459b5a85.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!