Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

ID3 are finisaje cel mult de nivelul unui Polo, masina arata foarte ieftin la interior (nici Golf 8 nu mai e cum era odata, dar se vede imediat diferenta), ba chiar am fost surprins sa vad ca locurile in spate la cap sunt inghesuite tare. Nici eu nu inteleg de ce nu pot sa faca electricele sa arate ca niste masini normale. Sunt exceptii, e adevarat. dar in zona de premium/lux. VW nu stie sa deseneze electrice, dar nu e singurul din piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 16 ore, Al Bundy a scris:

RABLA plus nu o aplici?

De ce sa aplici Rabla Plus? 

Cand compari doua "tigai", indiferent cum, nu compari motorizare, dotari, pret vanzare...fara discounturi de dealer? 

Asa ca, dpmdv, cum a comparat @halamadride corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/1/2024 at 12:03 PM, tavitara said:

Incearca sa mai zambesti uneori stimate coleg @detinator

Nu totul e in gri , nu toti au ceva cu tine sau cu toti B , X , Y sau cu altceva

Fiecare are o opinie , o idee , nu toti stau cu calculatorul dupa ei sa spuna la zecimala ceva

Nu poti combate absolut orice cuvant sau postare ca si cand e un atac la persoana care te vizeaza

Suntem oameni , nu roboti

Daca eu am postat ceva cu umor sper in loc sa fiu nervos , dupa o zi tampita in trafic , nu inseamna ca am ceva cu cineva

Iti doresc o zi faina

 

continui sa postezi ad hominem, si offtopic... 

Cand postezi un consum de la o hibrida si spui "si cu asta am incheiat subiectul", pe urma ne expui pagini intregi despre ce vezi tu in trafic la masinile cu numar de B, cred ca e de datoria mea sa atrag atentia ca sint informatii false si offtopic.

 

Culmea e ca tot tu ai spus "moderatorii dorm"... si tot nu s-a intamplat nimic...

 

Eu am mentionat la fiecare postare aproape ca nu sint perfecte electricele, si ca putem trage concluzia ca "nu merita" daca asta ajuta, sa nu mai vedem atatea frustrari varsate in toate modurile, mergand pana la afirmatii de genul "pe ploaie sint mai multe electrice", "electricele nu ies din oras" ca mai apoi imediat mai jos "m-au depasit 2 electrice ca fulgerul"... 

 

Si apoi o dam pe clasicul "am glumit, nu ai tu simtul umorului" :)) 

Superb. Hai sa scriem si ontopic si fara atatea atacuri la persoana, nu vrei tu? Fa-te ca nu stii cine iti scrie, si raspunde strict ontopic, fara sa ma tot nominalizezi atata! Ia vezi, poti?

On 10/1/2024 at 1:10 PM, EEXCALADE said:

Rabla le scoate doar pe cele care nu mai circula .

Numarul fumigenelor intalnite intrafic imi confirma ca nu intereseaza pe nimeni .

Cand cumperi o electrica, scoti din circulatie o fumigena. 

Problema e alta, si eu la Passatul Euro5 aveam tevile de evacuare curate, dar nu puteam sta in spatele tevii mult timp, mai ales la regenerari. 

 

Daca incepem sa discutam partea asta cu aerul curat, clar electricele au un mare avantaj aici. 

On 10/1/2024 at 4:57 PM, Al Bundy said:

un iD.3 are 2000 kg, Passatul meu se apropie de cele 1700 kg

In carte scrie 1794/1830

In orice caz, din toate masinile care le-am avut, si cu soft de putere facut, si fara, tot ID3 ul se simte cea mai rapida de departe

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa te ignor pe viitor , nu merita sa pierd timpul cu tine

Nu eu am spus de consum la hibrida , ma confunzi

Nu eu am spus ca am incheiat subiectul , ma confuzi iar

Si ce asteptai , sa ma dea afara ca ai tu frustrari ?

Asa conduc majoritatea masinilor cu nr de B pe drunurile nationale , ce e fals ?

Ca nu iti convine tie e fals sau cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/1/2024 at 5:42 PM, acidone77 said:

 

Care e cuplu ala ENORM? 310nm? :lol: :lol: :lol: 

 

Nu zic mai multe ca dupaia iar ai impresia ca ma leg de tine ( nu e cazul! ), si nu doresc flame... dar vorba aia... " mai taie din ele, d-le drecu" :D 

pai eu am scris "cuplul electricelor" si tu vii cu 310?

ok, ala sa fie, ignoram Tesla. 310 ala e enorm fata de 1.5TSI ul tau (scuze, nu mai retin cine mi l-a dat exemplu ca fiind echivalentul).

E vorba aici si de cum e pus la pamant, de la ce turatie etc.

 

Ai mers cu vreo electrica? Ai fi primul care contesta cuplul enorm al electricelor. Poate detaliezi un pic la ce te referi, si cu ce masina compari, 1.5 TSI sau altceva?

On 10/1/2024 at 6:35 PM, DanRe said:

Intr-adevar nu cumpara nimeni fara Rabla Plus, care are anul asta a avut o valoare de 5100 euro.

eu stiu multi care au luat fara rabla plus si cand era 11000

Cand am fost eu sa ridic Tesla, cumparase un tip una chiar atunci fara rabla. A zis ca nu are timp de alergat dupa hartii si oricum pe el in Franta il costa acelasi pret ca in Ro fara rabla, asa ca nu i se pare f relevant.

 

Sint multe situatii... si nu le cunoastem niciunii pe toate. Springul este (sau era nu de mult) vreo 21000 fara rabla plus :) clar nu as lua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, detinator said:

clar electricele au un mare avantaj aici. 

Ar fi avut....dar se pare ca politicienii si industriasii nu sunt  interesati de acest aspect .

Daca ar fi fost interesati ai fi avut statie de incarcare in fiecare peco.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/1/2024 at 11:45 PM, dercos said:

dar nu e o drama asa cum sugereaza unii sa conduci o manuala sau vreo termica. Astea sunt copilarii.

de curiozitate, poti indica cine exact a spus ca e o drama sa conduci o manuala sau vreo termica?

 

Totusi, vad reclame scoli soferi pt permis pt masini automate. Adica oamenii aia stiu ca sint f multi care isi asuma ca ei nu vor conduce niciodata decat automata.

Si am chiar in familie un caz cu un tanar sofer care a luat permis de automata si atat.

 

Sint masini care se lanseaza exclusiv cu cutie automata mai nou (si pe la VW).

 

Nu e o drama si unii chiar prefera manuala, desi imi spunea cineva cu probleme lombare ca a ajuns sa nu mai poata freca ambreiajul ala in oras...

 

Cutia manuala are avantaje si financiare, si de consum. Dar sint multi care de ani de zile posteaza ca ei vor automata... la electrice e mai simplu, nu ai de ales

On 10/2/2024 at 8:43 AM, halamadrid said:

iar la niste masini modeste ca cele doua, nu intra in calcul factorul subiectiv, cand iti doresti neaparat o marca/un model de masina, indiferent de contraargumentele obiective.

ID3 nu as zice ca e o masina modesta... e chiar mega high tech. Ampatamentul e mai degraba de passat, nu de Golf

14 minutes ago, tavitara said:

O sa incerc sa te ignor pe viitor , nu merita sa pierd timpul cu tine

Nu eu am spus de consum la hibrida , ma confunzi

Nu eu am spus ca am incheiat subiectul , ma confuzi iar

Si ce asteptai , sa ma dea afara ca ai tu frustrari ?

Asa conduc majoritatea masinilor cu nr de B pe drunurile nationale , ce e fals ?

Ca nu iti convine tie e fals sau cum ?

nu e doar fals, e in primul rand offtopic! in mod repetat, agresiv, cu tendinte de flame

7 minutes ago, EEXCALADE said:

Ar fi avut....dar se pare ca politicienii si industriasii nu sunt  interesati de acest aspect .

Daca ar fi fost interesati ai fi avut statie de incarcare in fiecare peco.:)

sint de acord intr-un fel, si am simtit pe pielea mea asta anii trecuti, dar anul asta deja e mult mai bine, si putem zice ca aproape avem statie in orice Peco.

 

Problema este si la ANRE, Transelectrica si operatorii de retele: sa nu uitam ca un simplu spor de putere la noi acasa dureaza luni de zile si chiar spre ani.

 

Incearca sa pui o statie rapida pe autostrada X in Peco Y si o sa ai surpriza sa ti se spuna ca nu exista putere pt asa ceva.

 

Aici e o problema care tine de lipsa infrastructurii in general la noi. Insa anul asta deja e o explozie de statii noi, rapide, si cu plata directa, ai inregistrat masina o data si apoi bagi doar cablul si incarci direct... cam ca la Tesla Supercharger. Daca continua tot asa, e destul de ok, cu statii peste necesar, mai e loc de crestere de vanzari de masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, detinator said:

putem zice ca aproape avem statie in orice Peco.

:D Din pacate …mai e foarte mult pana acolo ,nici cele existente nu toate sunt functionale si accesibile.

Si parca nici altele noi nu se grabeste nimeni sa mai faca .

Inafara de satul Bulbuceni https://www.b1tv.ro/eveniment/satul-care-va-instala-3-statii-electrice-fara-ca-vreun-localnic-sa-aiba-masina-electrica-unele-drumuri-nici-nu-sunt-asfaltate-1508846.html/amp

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“La finalul anului trecut, în România erau înmatriculate 42.074 vehicule electrice, ceea ce înseamnă că o stație de încărcare deservește, în medie, 15,2 vehicule”

https://www.digi24.ro/digieconomic/energie/infrastructura-tradeaza-din-nou-romania-europa-trece-la-masina-electrica-noi-am-trece-dar-nu-avem-unde-sa-o-incarcam-17453

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, detinator said:

Daca continua tot asa

Vremuri complicate ,sa treaca alegerile si 1 martie ,apoi mai mai vedem .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Investiţia de 7,5 miliarde de dolari a lui Biden pentru staţiile de încărcare a vehiculelor electrice a produs doar 7 staţii în doi ani".

În acest ritm, va fi nevoie de aproape 1.200 de ani pentru construirea celor 4.000 de staţii "planificate" de Administraţia Federală a Autostrăzilor, 

https://www.bursa.ro/nici-america-nu-isi-permite-infrastructura-pentru-adoptarea-automobilelor-electrice-23033256#google_vignette

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!